Sztuka przekonującego mówienia, czyli jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej potrafią zaskoczyć niejednego kandydata. Przemyśl swoje osiągnięcia i dokonania, posługuj się faktami i opieraj je na przykładach.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej potrafią zaskoczyć niejednego kandydata. Przemyśl swoje osiągnięcia i dokonania, posługuj się faktami i opieraj je na przykładach.
Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej
1. Dlaczego chce pani/pan pracować w naszej firmie?
- W odpowiedzi może paść kwestia chęci rozwoju, awansu, który w poprzedniej firmie nie był możliwy. Mówiąc o poprzedniej firmie skoncentruj się na pozytywach, nie narzekaj na szefostwo ani atmosferę (nie chcesz, przecież, aby nowy szef pomyślał, że jesteś konfliktowy).
2. Jakie są pani/pana największe osiągnięcia?
- Nad tym pytaniem warto popracować jeszcze w domu przed rozmową. Zastanów się, które osiągnięcia były najważniejsze i mogą mieć korzystny wpływ na przebieg rozmowy. Każde dokonanie popieraj konkretnym przykładem. Wspominaj o nagrodach, wyróżnieniach, awansach.
3. Proszę opowiedzieć o sobie.
- W tym przypadku w kilku zdaniach opisz swoje dokonania. Skup się na głównym temacie rozmowy kwalifikacyjnej, udowodnij jak wiele zyska firma, gdy cię zatrudni. Wymień najmocniejsze cechy swojego charakteru, zainteresowania i pasje.
4. Jakie są pani/pana trzy największe wady/zalety?
- Pamiętaj, że nikt nie jest ideałem, każdy ma wady. Musisz umieć mówić zarówno o swoich dobrych, jak i złych stronach.
5. Czy potrafi pani/pan pracować w zespole?
- Przemyśl tę odpowiedź. Zastanów się, jaką funkcję będziesz pełnił w firmie, jeżeli od początku wiesz, że masz pracować z innymi, nie wspominaj, że wolisz pracę samodzielną.
6. Co pani/pan wie na temat firmy?
- Odpowiedź powinna udowodnić, że kandydat wie, czym zajmuje się firma i wykazuje się świadomością obowiązków, jakie przyjdzie mu wypełnić. Udzielając odpowiedzi na to pytanie, udowodnij, jak cenna jest twoja kandydatura i w jaki sposób możesz pomóc firmie.
7. Ile pani/pan chce zarabiać?
- To jedno z najbardziej kłopotliwych pytań. Niewielu kandydatów potrafi wprost mówić o swoich oczekiwaniach finansowych, dlatego lepiej wcześniej ustalić sobie swoje oczekiwania. Pamiętaj tylko, aby były one realistyczne i proporcjonalne do twoich obowiązków.
8. Proszę w kilku zdaniach zaprezentować swoją kandydaturę.
- Odpowiadając na to pytanie uwzględnij wszystkie swoje atuty i mocne strony. Musisz być asertywny. Niech każda cecha będzie poparta konkretnym przykładem. Mów jedynie o tych walorach, które zbudują mocną podstawę twojej kandydatury.
9. Jak pani/pan ocenia swojego poprzedniego szefa?
- Nie wyrażaj negatywnych opinii o swoim poprzednim szefie. Lepsze wrażenie sprawisz, jeśli powiesz, że mimo różnych zdań udało wam się wiele osiągnąć i wypracować nowe rozwiązania. Udowodnij, że potrafisz pokonywać trudności.
10. Jak pani/pan znosi stres i pracę pod presją czasu?
- Powiedz, że stres i brak czasu bywają motywujące. Możesz też opowiedzieć o tym, że zawsze starasz się panować nad sytuacją, a gdy zaczynają pojawiać się nerwy, rozważasz czy na pewno są zasadne. Poddenerwowanie bierze się z niepewności i słabego przygotowania do zadań – a przecież ty jesteś zawsze doskonale przygotowany!
W trakcie rozmowy o pracę padają także takie pytania, których się nie spodziewamy. Są to na przykład pytania zaczerpnięte z testów na inteligencję, albo pytania wymagające kreatywności.
Zaskakujące pytania, z którymi możesz mieć do czynienia na rozmowie kwalifikacyjnej
- Proszę sprzedać mi ołówek.
- Gdyby miała pani/pan zostać superbohaterem, kto by to był?
- Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?
- Wymień 10 sposobów użycia długopisu, innych niż pisanie.
- Czy spędza pani/pan aktywnie czas wolny?
Jak odpowiadać na takie pytania? Liczy się spontaniczność pomysłowość kandydata, jeśli jednak obawiasz się, że twoja odpowiedź nie będzie najlepsza zaczekaj chwilę, zastanów się i spróbuj wymyślić coś zaskakującego. Najważniejsze, aby nie poddać się panice i udzielić interesującej odpowiedzi.
Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej walczysz o to, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Nie daj się zaskoczyć i miej na uwadze, że niekiedy najprostsze pytania mogą zbić cię z tropu.