Rower miejski
Image by LifetimeStock.com

Rowery miejskie w stylu retro

Rower miejski
Image by LifetimeStock.com

Stylowe rowery to projekty sprzed lat, które teraz powracają do miast wzbogacone o elementy nowoczesnej techniki. Ich popularność wynika ze zbiegu dwóch mód – na ekologiczny styl życia i na gadżety w stylu retro. Stylowe rowery pokochali ci, którzy poruszają się na dwóch kołach dla rekreacji, przemierzają nimi krótkie trasy i chcą wyróżnić się z tłumu.

Cruiser – plażowy rower w miejskiej przestrzeni

Beach Cruiser czyli „plażowy krążownik” to rower, który przenosi w amerykańskie realia lat 30. Powstał z myślą o nadmorskich uliczkach, po których najłatwiej poruszać się zgrabnym jednośladem, ale równie dobrze przyjął się w zatłoczonych miastach. Model roweru jest iście wakacyjny – luźny, designerski, kolorowy, z finezyjną ramą i koszykiem z przodu. Najważniejsza w cruiserze jest wygoda użytkowania, na którą w największym stopniu wpływa umiejscowienie siodełka i kierownicy. Siodełko osadzone jest bardzo nisko, natomiast kierownica – wysoko, dlatego rowerzysta na cruiserze przez cały czas ma wyprostowane plecy. Łudzące podobieństwo do motocyklu typu chooper, sprawia, że cruiser jest modelem wyjątkowym wśród rowerów. Charakterystyczne są w nim też mocne zakrzywienie kierownicy i ciekawy kształt ramy, która może być uformowana w rozmaite dynamiczne wzory. Zakup cruisera to inwestycja rzędu 1300 zł (za model tradycyjny) do 9000 zł (za model elektryczny).

Batavus i Gazelle – holenderskie rowery dla zapalonych kolarzy

Batavus i Gazelle to nazwy holenderskich firm, a zarazem wypromowanych przez nie rowerów. Holendrzy słyną z zamiłowania do kolarstwa, dlatego ich wymagania względem rowerów są bardzo wysokie. O jakości prawdziwego holenderskiego jednośladu świadczy popularność marek Batavus i Gazelle nie tylko w Holandii, ale i w całej Europie.

 

Batavus podąża za nowatorskimi technicznymi rozwiązaniami, które usprawniają jazdę, poprawiają jej komfort i sprawiają, że rower nadaje się do jazdy nawet w trudnych warunkach – opony nie ślizgają się w deszczowe dni i są odporne na nierówności chodników. Batavusa – podobnie jak gazelle – można dostać w różnych wariantach – miejskim, rekreacyjnym i trekkingowym. Stylowy miejski batavus jest wyposażony w bagażnik, wysunięte oświetlenie, potężny błotnik i w pełni zabudowany łańcuch. Siedzi się na nim w pozycji wyprostowanej, co zapewnia dobrą widoczność. Wśród kolorów królują szarości, brązy i czerwienie – jak na początku lat XX, kiedy produkcja dopiero ruszała. Rowery Gazelle są mniej stylizowane – przeważa nowoczesny srebrny wariant kolorystyczny, ale dostępne są też oryginalne, np. kwieciste wzory. Dzięki wyjątkowo smukłej ramie uważa się je za najzgrabniejsze rowery. Poza tym jako jedyne posiadają bagażniki z ekspanderami do mocowania bagaży. Model miejski Batavatusa można kupić za 1800–2400 zł, nieco droższe są rowery Gazelle, które kosztują 3000–4000 zł.

Więcej na temat inspiracje modowe
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22