Fakty o masturbacji u kobiet
Masturbacja u kobiet to temat wciąż bardzo wstydliwy – niewiele z nas go porusza, choć z badań wynika, że ponad połowie nie jest obcy.
Masturbacja u kobiet to temat wciąż bardzo wstydliwy – niewiele z nas go porusza, choć z badań wynika, że ponad połowie nie jest obcy.
Oto 6 istotnych faktów o masturbacji, o których każda kobieta wiedzieć powinna:
- Statystyki dowodzą, że masturbuje się ponad połowa kobiet
W Polsce do masturbacji przyznaje się aż 60% przedstawicielek płci żeńskiej. To nie tak dużo w porównaniu z krajami zachodnimi, ale i tak znacznie więcej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
- Kobiety pozostające w związkach onanizują się częściej niż singielki
Zażyła relacja z partnerem wcale nie eliminuje potrzeby samodzielnej stymulacji – będąc w związku, jesteśmy bardziej pobudzone seksualnie i intensywniej odczuwamy pożądanie.
- Kobiety mają zdolność do masturbowania się drogą psychiczną
Badania neurologiczne wykazały, że niektóre kobiety mogą doprowadzić się do orgazmu bez dotykania. To przesuwa granice doznań onanistycznych poza obszar czysto cielesny.
- Masturbacja łagodzi bóle menstruacyjne
Pobudzanie narządów płciowych uwalnia hormony szczęścia, które są skuteczne w uśmierzaniu bólu. Masturbacja może więc stać się sposobem nie tylko na rozładowanie napięcia seksualnego, ale i na ogólną poprawę nastroju.
- Samozaspokajanie może chronić przed cukrzycą, bezsennością, a nawet nowotworami
Taką teorię przedstawili australijscy lekarze – Anthony Santell i Spring Chenoa Cooper na łamach portalu medycznego „The Conversation”.
- Niektóre kobiety mogą osiągnąć orgazm jedynie przez masturbację
Jest to objaw zespołu zakodowanych reakcji seksualnych, który powstaje na podłożu masturbacji uprawianej w okresie dojrzewania lub wczesnej młodości. Dochodzi do zakodowania często powtarzających się bodźców, które potem układ nerwowy jako jedyne kojarzy z podnieceniem seksualnym. To zaburzenie wymaga terapii u seksuologa.
- Masturbujące się dziecko to zjawisko naturalne, choć krępujące. Onanizm dziecięcy może być też ucieczką od stresu czy strachu!