Kolory w ogrodzie – jak stworzyć bajkową aranżację
Aranżacja ogrodu według jednego koloru wygląda bardzo efektownie, ale wymaga wiele wysiłku i musi być przemyślana. Wybierając rośliny, należy kierować się nie tylko kolorami w ogrodzie, ale także wymaganiami poszczególnych roślin. Tworząc biały ogród trzeba pamiętać, że konwalia wymaga zacienionego i wilgotnego miejsca, a lilie potrzebują słońca.
Aranżacja ogrodu według jednego koloru wygląda bardzo efektownie, ale wymaga wiele wysiłku i musi być przemyślana. Wybierając rośliny, należy kierować się nie tylko kolorami w ogrodzie, ale także wymaganiami poszczególnych roślin. Tworząc biały ogród trzeba pamiętać, że konwalia wymaga zacienionego i wilgotnego miejsca, a lilie potrzebują słońca.
Wiele kwiatów ma różnorodne odmiany kolorystyczne, np. róże czy tulipany. Więcej uroku mają jednak takie rośliny, które kojarzą się jednoznacznie z daną barwą, np. niezapominajki z błękitem, a słonecznik z żółcią.
Rośliny do ogrodu w białej tonacji
Biel, symbol czystości i niewinności, to często występujący kolor – kwitną tak nie tylko kwiaty, ale także drzewa i krzewy.
Naturalnie białe są:
- konwalie i przebiśniegi – wymagają wilgotnego i zacienionego miejsca. Nadają się do stworzenia uroczego zakątka lub białego skalniaka. Kwitną wczesną wiosną;
- gęsiówka – ma drobne białe kwiatki. Idealna na brzegi rabat. Potrzebuje słonecznego stanowiska. Kwitnie wiosną;
- zawilce – najbardziej lubią półcieniste stanowiska, ale tolerują także bardziej nasłonecznione i zacienione. Kwitnie późnym latem;
- funkie z ozdobnymi biało-zielonymi liśćmi. W ich wypadku to nie kwiaty, tylko liście grają kluczową rolę. Pięknie wyglądają od wiosny do późnej jesieni.
Doskonałym pomysłem jest także zasadzenie krzewów, które kwitną na biało, np. intensywnie pachnące jaśmin i bez. Pięknie rozjaśni ogród również kalina, kwitnący dereń oraz tawuła. Kwitną zwykle na przełomie wiosny i lata.
Rośliny do ogrodu w niebieskiej tonacji
Niebieski i fioletowy ogród wywołuje romantyczny nastrój i wycisza.
Do kwiatów kwitnących na niebiesko należą:
- krokusy i szafirki – jedne z pierwszych kwitnących kwiatów, zwiastuny wiosny. Idealne na rabatkę i posadzenie wzdłuż ścieżki;
- niezapominajki – wymagają zacienionych i wilgotnych miejsc. Sprawdzą się w uroczych zakątkach ogrodu oraz na osłoniętych od słońca skalniakach;
- fiołki – także wolą cienie i półcienie. Są drobne, ale pachną bardzo intensywnie;
- kocimiętka – jest bardzo łatwa w uprawie i kwitnie długo, szczególnie na nasłonecznionym stanowisku. W dodatku to bardzo pożyteczna roślina – nie tylko pięknie wygląda, ale i odstrasza komary. Sama się rozrasta, dlatego najlepiej sadzić ją w kępach;
- lawenda – może rosnąć w rabacie lub jako obwódka ścieżki. Żeby ładnie wyglądała, należy ją przycinać. Pachnie intensywnie i, podobnie jak kocimiętka, odstrasza komary. Wymaga słonecznego miejsca.
Krzewy, które kwitną na fioletowo to m.in. wspomniany już bez, czyli lilak pospolity. Jego zapach jest bardzo intensywny. Oryginalnym pnączem ogrodowym, które kwitnie na liliowo-niebiesko, jest glicynia.
Rośliny do ogrodu w czerwonej i różowej tonacji
Intensywna czerwień zwraca uwagę i przykuwa wzrok. Nadaje ogrodowi magicznego charakteru.
Kwiaty, które wspaniale wyglądają w czerwonej odsłonie, to m.in.:
- malwy – są wysokie (nawet do 3 metrów) i mają bardzo duże kwiaty. Rosną niemal w każdym miejscu, ale najlepiej czują się w słońcu;
- stokrotki – również nie mają specjalnych wymagań. Występują w odmianach od białych przez różowe do intensywnie czerwonych. Idealne na skalniaki;
- goździki – potrzebują słońca, w którym pięknie kwitną na czerwono i różowo;
- aksamitki.
Pięknym krzewem kwitnącym na czerwono jest pigwowiec – roślina ma intensywnie czerwone kwiaty, na miejscu których z czasem pojawiają się owoce. Cytryniec, który co prawda kwitnie na biało, daje następnie efektowne, krwistoczerwone owoce, które przypominają kiście winogron.
Rośliny do ogrodu w żółtej tonacji
Żółty ogród wygląda bardzo słonecznie i żywo. Nawet jeden kwiat o tej barwie potrafi odmienić charakter całego otoczenia.
Najbardziej typowymi roślinami, które naturalnie ożywią ogród, są:
- słoneczniki – kwitną od lata do jesieni. Należy dla nich znaleźć miejsce słoneczne, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. W zależności od odmiany, mogą osiągać od pół metra (odmiany ozdobne) do nawet trzech (odmiana zwyczajna z ziarnami).
- żonkile – kwitną wczesną wiosną. Lubią średnio wilgotną glebę;
- aksamitki – najpiękniej kwitną w pełnym słońcu. Są bardzo łatwe w uprawie i niewymagające. Cieszą oczy do wczesnej jesieni;
- gazanie – kwitną bardzo długo, do pierwszych przymrozków. Preferują żyzną glebę i słoneczne stanowisko;
- nagietki – efektowne i niewybredne, rosną w każdym wilgotnym i słonecznym miejscu.
Drzewa i krzewy kwitnące na żółto to m.in. złotokap, który ma ogromne, żółte kwiaty, zwieszające się nad ziemią jak zasłona. Efektownie wygląda także forsycja, kwitnąca wczesną wiosną. Praktycznie nie ma liści i składa się niemal wyłącznie z żółtych kwiatów.
Uniwersalne rośliny do ogrodów w różnej tonacji
Jest szereg roślin, które mogą z powodzeniem odnaleźć się w każdej tonacji ogrodu. Wynika to z tego, że mają bardzo wiele odmian w różnorodnych kolorach. Uniwersalnymi roślinami do ogrodu są m.in. cynie, astry, bratki, tulipany, róże, lilie, łubin, lwia paszcza. Na rynku dostępne są cebulki, nasiona i sadzonki w tak wielu wariantach, że bez problemu można tylko z nich ułożyć jednokolorową kompozycję w każdej tonacji.