Reklama

Wybór imienia dla chłopca jest ważny, ponieważ według onomastów (badaczy nazw osobowych) istnieje wiele powiązań pomiędzy nazwą dziecka, a jego osobowością. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, szukajmy imion w polskiej kulturze i historii (Jan, Stanisław).

Reklama

Jeśli chcesz zabłysnąć oryginalnością, możesz sięgnąć po... kalendarz. Obok imion znanych i popularnych, odnajdziemy tam również imiona z innych kręgów kulturowych – na przykład Cedmon.

Dobrze, gdy imiona dla dzieci będą dobrze brzmieć w dorosłym życiu. Dlatego warto wybrać imię, od którego w prosty sposób stworzy się zdrobnienie – Jakub i Kubuś czy Michał i Michaś. Niech to nie będzie jedyne kryterium wyboru, ponieważ przede wszystkim musimy się kierować tym, czy imię ma być typowe dla danej kultury czy wręcz przeciwnie – oryginalne i nietuzinkowe.

Popularne imiona dla chłopców

Według badań przeprowadzonych przez Gazetę Wyborczą od 2004 roku na łamach dodatku sobotnio-niedzielnego pod tytułem „Witajcie na świecie”, można wywnioskować, ze najpopularniejsze imię dla chłopca to Jan. Na dalszych miejscach uplasował się Antoni, Jakub, Michał i Filip. Są to imiona typowe dla polskiej kultury, dlatego jeżeli chcemy, aby dziecko czuło się dobrze i identyfikowało się z innymi Michałami i Jankami, wybierzmy któreś z nich.

Oryginalne imiona dla chłopców

Aby wyróżnić dziecko na starcie, powinniśmy poszukać bardziej kreatywnie, na przykład sięgnąć po dzienny kalendarz. Oprócz typowych imion, znajdują się tam imiona nietuzinkowe. Najczęściej pochodzą z innych kręgów kulturowych, na przykład Cedmon czy Samogost. Jedno jest pewne – dziecko z takim imieniem będzie łatwo rozpoznawalne i zapamiętywane w szkole i w towarzystwie. Jednak należy się zastanowić, czy chcemy stawiać syna przed wyzwaniem, jakie niesie ze sobą posiadanie oryginalnego imienia.

Na pewno powinniśmy dobrze przemyśleć, czy nadane imię jest zbliżone brzmieniowo do jakichś nieprzyjemnych znanych słów – jest bardzo prawdopodobne, że koledzy będą szukać możliwych form przekręcenia nietypowego imienia dziecka. Choćby w powyższym przykładzie – niezależnie od tego, jak szlachetnym imieniem jest „Samogost”, jest niemal pewne, że dziecko szybko zyska niezbyt miłe przezwisko „Samogon”.

Imię dla chłopca: przydatne porady

Zarówno dla dziewczynek jak i chłopców funkcjonują w Polsce podobne zasady wyboru imienia dla dziecka. Oprócz preferencji indywidualnych rodziców, powinniśmy zwrócić uwagę, czy chcemy chrzcić dziecko w obrządku Kościoła Katolickiego – wtedy musimy wybrać imię świętego (albo chociaż na drugie nadać mu takie imię). Unikajmy imion obraźliwych, trudnych do wymówienia (najczęściej pochodzenia zagranicznego).

Niektórzy wierzą, że imię dziecka wyznacza jego charakter. Istnieją nawet poradniki charakterologiczne, które przypisują cechy osobowości do każdego imienia. Ponadto magazyn „Social Science Quarterly” opublikował niedawno badania amerykańskich i angielskich naukowców, którzy odkryli, że chłopcy z oryginalnymi imionami mają zwiększoną tendencję do popadania w konflikt z prawem. Czasami lepiej kierować się własnym rozsądkiem.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama