Pudełko z napisem "herbata".
© Mariusz Grochowski/Adobe Stock
Styl życia

Jak samodzielnie wykonać herbaciarkę metodą decoupage? Instruktaż

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów, w której wykorzystuje się przede wszystkim farby i serwetki lub papier ryżowy. Ozdabiać można rozmaite przedmioty: drewniane, szklane, plastikowe, wykonane z metalu i styropianu. Dzięki użytym w tej technice materiałom nabierają one nowego życia i pięknie się prezentują. Decoupage to także sposób na przyjemne spędzenie czasu i kreatywne hobby.

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów, w której wykorzystuje się przede wszystkim farby i serwetki lub papier ryżowy. Ozdabiać można rozmaite przedmioty: drewniane, szklane, plastikowe, wykonane z metalu i styropianu. Dzięki użytym w tej technice materiałom nabierają one nowego życia i pięknie się prezentują. Decoupage to także sposób na przyjemne spędzenie czasu i kreatywne hobby.

 

Technika serwetkowa nie jest trudna w wykonaniu. Jednak wymaga dużo uwagi, wprawy i cierpliwości. Do wykonania herbaciarki możesz wykorzystać skrzynkę lub pudełko z przegródkami. To jakiego wzoru serwetki użyjesz, zależy od Ciebie. Ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach. Należy poczekać, aż wyschną wszystkie warstwy farby, kleju i lakieru. Natomiast ozdabiać możesz dowolnie, tak jak podpowie Ci Twoja wyobraźnia.

 

Do wykonania herbaciarki będziesz potrzebować:

 • Drewnianego pudełka lub skrzynki z przegródkami  – w dowolnym rozmiarze.
 • Farby podkładowej w kolorze białym.
 • Farby w wybranym kolorze.
 • Kleju do decoupage.
 • Lakieru do decoupage.
 • Kleju do drewna.
 • Pędzli w różnych wymiarach.
 • Papieru ściernego.
 • Serwetek.
 • Drewnianego serca o wymiarach 5*5 cm.
 • Nożyczek.
 • Szablonów.

 

Wszystkie materiały możesz kupić w sklepach z artykułami do rękodzieła. Zakupu możesz dokonać stacjonarnie lub przez Internet. Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz zdecydować się na kupienie zestawu startowego, w którym będą wszystkie produkty niezbędne do wykonania konkretnego przedmiotu. Tworzywa z drewna możesz kupić w sklepach rękodzielniczych, stolarskich i z artykułami gospodarstwa domowego. Wybór jest bardzo duży. Dostępne są różne skrzynki, pudełka, zakładki do książek, podstawki pod kubki, tabliczki. Wszystko w różnych kształtach i rozmiarach.

Herbaciarka metodą decoupage –  jak ją zrobić, krok po kroku

Pracę nad herbaciarką możesz rozdzielić na 2 dni. Konieczne jest odczekanie, aż farby i klej całkowicie wyschną. Możesz zrezygnować z przyklejania serca. Wtedy pracę wykonasz w ciągu jednego dnia.

 

 • Na początku przygotuj miejsce do pracy. Stół, na którym będziesz wykonywać swoją herbaciarkę, najlepiej wyłóż gazetami. Będziesz mieć pewność, że nic się nie pobrudzi.
 • Drewniane pudełko lub skrzynkę oczyść z wszelkich nierówności i bruzd za pomocą papieru ściernego. To samo zrób z małym drewnianym sercem. Powierzchnie przedmiotów muszą być gładkie.
 • Pomaluj pudełko (na zewnątrz i w środku) i serce białą bazą podkładową. Poczekaj, aż wyschną.
 • W tym czasie możesz wybrać wzór serwetki. Wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba i będzie pasował do funkcji, jaką ma pełnić skrzyneczka  – w tym przypadku do przechowywania herbat.
 • Następnie pomaluj pudełko na zewnątrz i w środku farbą w wybranym kolorze. Przegródki możesz wyjąć i pomalować osobno. Po wyschnięciu włożysz je z powrotem bez problemu. Musisz pamiętać, aby kolor farby pasował do koloru serwetki. Jeśli kolory będą się od siebie bardzo różnić, to np. ciemniejszy kolor farby będzie prześwitywał przez serwetkę. Poczekaj, aż farba wyschnie.
 • W tym czasie możesz pomalować na wybrany kolor drewniane serce. Wystarczy, że pomalujesz jego przód i boki. Poczekaj, aż wyschnie.
 • Gdy serce i pudełko będą suche, możesz przykleić serce w dowolnym miejscu na skrzynce za pomocą kleju do drewna. Musisz zaczekać, aż klej się utwardzi. Całkowite wiązanie kleju zazwyczaj następuje w ciągu 24 godzin. Wystarczy jednak, że zostawisz skrzynkę z przyklejonym sercem do wyschnięcia na 8-10 godzin.
 • Po upływie tego czasu możesz rozdzielić wybraną przez siebie serwetkę tak, aby zostawić jej jedną warstwę. Przyłóż ją do skrzynki w wybranym miejscu i przyklej za pomocą kleju do decoupage. Użyj do tego płaskiego pędzelka. Rozsmaruj klej od środka serwetki ku zewnętrznym krawędziom. Uważaj, aby powierzchnia serwetki się nie zaginała, bo będzie to widoczne po wyschnięciu kleju. Zaczekaj, aż klej wyschnie.
 • W tym czasie możesz pomalować boki skrzynki w fantazyjne wzory, używając do tego szablonów. Przyłóż szablon do skrzynki i nanieś farbę za pomocą cienkiego pędzelka w wycięte miejsca.
 • Jeśli chcesz, możesz własnoręcznie wykonać jakiś wzór lub napis.
 • Zostaw skrzynkę do wyschnięcia.
 • Gdy skrzynka będzie sucha, pomaluj ją na zewnątrz i w środku specjalnym lakierem do decoupage. Zabezpieczy on drewno przed uszkodzeniami i sprawi, że pudełeczko będzie miało ładny połysk.
 • Jeśli chcesz, możesz posypać teraz skrzynkę brokatem w wybranym przez siebie kolorze albo odcisnąć wzory np. za pomocą wykałaczki z odrobiną farby. Ważne, aby zrobić, to zanim lakier wyschnie. Gdy zrobisz to zbyt późno, brokat nie przyczepi się do skrzynki.
 • Zostaw pudełko na kilka godzin do wyschnięcia.
 • Po wyschnięciu pudełka, Twoja własnoręcznie zrobiona herbaciarka jest gotowa, aby pięknie prezentować się w kuchni lub salonie!

 

Wskazówka: W podobny sposób możesz wykonać inne przedmioty, np. chustecznik, serwetnik czy skarbonkę.

 

szkatułka zdobiona decoupage
Flickr/gianni del bufalo/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Jak ozdobić szkatułkę techniką decoupage?
Przedmioty, które ozdabia się techniką decoupage, stanowią dekorację. Można tą metodą przygotować prezent dla bliskiej osoby. Decoupage nie jest trudne, a przybory potrzebne do ozdobienia przedmiotów znajdują się w każdym domu.

Przedmioty, które ozdabia się techniką decoupage, stanowią dekorację. Można tą metodą przygotować prezent dla bliskiej osoby. Decoupage nie jest trudne, a przybory potrzebne do ozdobienia przedmiotów znajdują się w każdym domu. Co to jest decoupage? Słowo „decoupage” pochodzi od „decouper”, co znaczy „wycinać”. Decoupage jest techniką zdobniczą, która polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Wzorki można przyklejać na niemal każdą powierzchnię, m. in.: plastikową, szklaną, metalową. Decoupage wykonuje się również na ceramice i tkaninach. Przybory do decoupage’u Do decoupage’u wykorzystuje się materiały i przedmioty, które zazwyczaj są w każdym domu. Ozdabia się tą techniką pudełka, ramki na zdjęcia, doniczki. Motywy do przyklejania często pochodzą z gazet, serwetek papierowych lub są w tym celu drukowane. Do wykonania decoupage’u potrzebne są nożyczki, pędzel, płatki i patyczki kosmetyczne. Do przyklejenia wzoru na wybrany przedmiot przyda się białko jaja lub klej. Dodatkowo do zabarwienia i utrwalenia wzoru na przedmiocie używa się farb i lakieru. Na rynku są dostępne specjalnie przygotowane zestawy przyborów do decoupage’u. Jak ozdobić szkatułkę techniką decoupage krok po kroku? Przybory: nożyczki, nożyk do papieru, papier ścierny, serwetka z motywem kwiatowym, klej i lakier do decoupage’u, pędzel do kleju, farba i pędzel do pomalowania szkatułki, gąbka. Krok 1: Szkatułkę z surowego drewna trzeba przetrzeć papierem ściernym , a następnie należy ją pomalować na kolor, który będzie pasować do wybranej kolorystyki motywu kwiatów. Po pomalowaniu przedmiot trzeba odstawić do wyschnięcia. Krok 2: Z serwetki należy wyciąć...

Drewniane ręcznie robione wiszące ozdoby
©poplasen/Fotolia
Styl życia
Drewniane ozdoby na święta: malowane figury ze sklejki, świecznik oraz miska ozdobiona techniką decoupage
Ozdoby świąteczne z drewna są tanie, trwałe i szybkie w wykonaniu. Mają naturalny wygląd i łatwo można je wykończyć innymi materiałami, na przykład farbą, papierem, tkaniną lub klejem. Na świątecznym stole możesz postawić pomalowane anioły ze sklejki, świecznik na krążku drewna lub drewnianą miskę ozdobioną techniką decoupage.

Ozdoby świąteczne z drewna są tanie, trwałe i szybkie w wykonaniu. Mają naturalny wygląd i łatwo można je wykończyć innymi materiałami, na przykład farbą, papierem, tkaniną lub klejem. Na świątecznym stole możesz postawić pomalowane anioły ze sklejki, świecznik na krążku drewna lub drewnianą miskę ozdobioną techniką decoupage.   Drewniane dekoracje wykonaj w domu wraz z dzieckiem . Wspólna praca rozwinie umiejętności manualne malucha, poprawi jego samoocenę i pozwoli pożytecznie spędzić czas. Własnoręcznie malowane figury ze sklejki drewnianej Figury ze sklejki drewnianej możesz własnoręcznie pomalować, a następnie przyczepić do ściany, postawić na stole lub podarować bliskiej osobie. Sylwetki aniołów świetnie sprawdzą się na Boże Narodzenie. Płaskie figurki ze sklejki drewnianej kupisz za kilka złotych na aukcjach internetowych lub w sklepach z artykułami do dekoracji.   Potrzebne materiały: figurka anioła ze sklejki, papier ścierny, suche, czyste pędzle (różne rozmiary), farby do drewna, lakier do drewna. Stopień trudności: łatwy Sposób przygotowania: Zaprojektuj, w jaki sposób pomalujesz anioła. Figurę przetrzyj papierem ściernym, a następnie oczyść ją suchym pędzlem. Sklejkę pokryj lakierem. Gdy figura wyschnie, pomaluj ją wybranymi kolorami. Na suchą figurę nałóż kolejną warstwę farby. Gotowego anioła ponownie pokryj lakierem.   Gotowe! Świecznik bożonarodzeniowy na krążku drewna Świąteczny świecznik na krążku drewna jest bardzo szybki i łatwy w przygotowaniu. Ozdoba sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne .   Potrzebne materiały: krążek z pnia drzewa dowolnego gatunku ( zobacz, jak zrobić go samodzielnie ), 4 białe świece o różnej wielkości, 4 czerwone wstążki, 5 małych bombek...

Mężczyzna maluje bombkę pędzlem.
©Alextype/Fotolia.com
Styl życia
Bombka świąteczna wykonana metodą decoupage z ciekawym wzorem, dekorowana brokatem i sztucznym śniegiem
Ozdoby bożonarodzeniowe wykonane za pomocą techniki decoupage to ciekawy sposób na dekorację świątecznego drzewka. Aby ją zrobić, potrzebujesz styropianowej bombki, kleju, brokatu, sztucznego śniegu i lakieru.

Ozdoby bożonarodzeniowe wykonane za pomocą techniki decoupage to ciekawy sposób na dekorację świątecznego drzewka. Aby ją zrobić, potrzebujesz styropianowej bombki, kleju, brokatu, sztucznego śniegu i lakieru.   Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejeniu motywu z serwetki i pokryciu lakierem. Ten sposób zdobienia można wykorzystać do wykonania ozdoby bożonarodzeniowej , jaką jest bombka. Aby efekt był zadowalający, wymaga staranności i czasu. Co jest potrzebne do wykonania bombki metodą decoupage? Do zrobienia bombki metodą decoupage przygotuj: bombkę ze styropianu , patyczek do szaszłyków, drobnoziarnisty papier ścierny, klej Wikol lub klej do decoupage, białą farbę akrylową , drobnoziarnistą pastę strukturalną, pędzelki, serwetkę z wzorem, sypki brokat, lakier. Wykonanie bombki świątecznej metodą decoupage krok po kroku Bombkę ze styropianu metodą decoupage zrobisz w następujący sposób: Wybierz bombkę styropianową o odpowiadającej ci wielkości. Jeśli nie jest gładka, przetrzyj ją delikatnie papierem ściernym. Najlepiej spełni tę funkcję papier o ziarnistości 300-400. Oczyść bombkę ze spiłowanego styropianu. Pomaluj ją białą akrylową farbą. Aby szybciej wyschła, możesz użyć suszarki do włosów. Weź serwetkę i oddziel z niej jedną, wierzchnią warstwę (zazwyczaj serwetki mają 3 warstwy). Wytnij wzór. Przygotuj klej Wikol (lub klej do decoupage'u). Rozcieńcz go w proporcjach 1:1 z wodą. Za pomocą pędzelka nanieś na bombkę dwie warstwy kleju. Pierwsza warstwa powinna dobrze wyschnąć, zanim naniesiesz drugą. Nałóż wyciętą część serwetkę (tę z wzorem) na bombkę. Aby pod papierem nie powstały pęcherze lub wybrzuszenia, możesz lekko wygładzić powierzchnię styropianu niewielką gąbką bądź...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner