Reklama

Gorączka u niemowlaka może być spowodowana zbyt ciepłym ubraniem, nierzadko świadczy też o wyrzynaniu się pierwszych ząbków. Kiedy dochodzi do infekcji wirusowej lub bakteryjnej, gorączce towarzyszą także inne charakterystyczne objawy. Jeśli temperatura u dziecka gwałtownie wzrasta, trzeba natychmiast reagować, bo to znak rozpoznawczy sepsy.

Reklama

Kiedy niemowlak ma gorączkę?

U niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcony mechanizm termoregulacji, dlatego ich temperatura utrzymuje się na wyższym poziomie niż u większych dzieci. Za normę uznaje się 37,5–38ºC. Dopiero powyżej 38ºC można mówić o gorączce. Niestety, już przy temperaturze o 0,5ºC wyższej mamy do czynienia z wysoką gorączką, którą trzeba zbijać farmaceutykami, a jeśli nie ustępuje – zgłosić się niezwłocznie do lekarza. U noworodków warto zachować większą ostrożność i skonsultować się z pediatrą zanim temperatura przekroczy 38ºC.

Co może być przyczyną wysokiej temperatury u niemowlaka?

1. Przegrzanie.

Podwyższona temperatura u dziecka nie musi oznaczać choroby. Często zdarza się, że jej przyczyną jest przegrzanie malucha. Łatwo to sprawdzić – wystarczy rozkryć niemowlę, zdjąć z niego wierzchnią warstwę ubrania lub zrobić mu kąpiel w letniej wodzie, a po kilkunastu minutach ponownie zmierzyć temperaturę.

2. Ząbkowanie.

Gorączkowanie u dzieci to symptom wyrzynania się pierwszych ząbków. Można mieć prawie całkowitą pewność, że przyczyną wysokiej temperatury jest ząbkowanie, jeśli gorączka współwystępuje z nadmiernym ślinotokiem, obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł oraz nasilonym odruchem wkładania do ust rąk i przedmiotów.

3. Infekcja wirusowa.

Gorączka może być też sygnałem, że organizm dziecka toczy walkę z infekcją wirusową. Najczęściej zdarzają się infekcje górnych dróg oddechowych albo przewodu pokarmowego, zatem by rozpoznać rodzaj choroby trzeba bacznie obserwować zachowanie dziecka i objawy towarzyszące. Oprócz towarzyszącym wszelkim dolegliwościom rozdrażnieniu i płaczliwości dziecka mogą się pojawić:

  • nieżyt nosa,
  • zaczerwienienie gardła,
  • chrypka,
  • kaszel,
  • biegunka,
  • wymioty.

Wystąpienie takich objawów oznacza konieczność wizyty u lekarza, bo może świadczyć nie tylko o zwykłym nieżycie żołądka czy przeziębieniu, ale także o zapaleniu gardła, krtani, oskrzeli, płuc czy ucha środkowego.

4. Infekcja bakteryjna.

Objawiające się gorączką zatrucie może mieć też podłoże bakteryjne, co częste zwłaszcza u ząbkujących niemowląt, które trzymają brudne ręce w ustach. Bakterie niejednokrotnie atakują też układ moczowy, zwłaszcza u dziewczynek, które mają krótszą cewkę moczową niż chłopcy. Jest ona zlokalizowana w sąsiedztwie odbytu, co znacznie zwiększa ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną gorączki u niemowlaka jest właśnie infekcja dróg moczowych, jeśli współtowarzyszy jej częste moczenie pieluchy.

Reklama

Gorączka u niemowlaka – kiedy reagować natychmiast?

Gorączka jest też pierwszym objawem posocznicy (sepsy). Można ją rozpoznać po gwałtownym przebiegu. Kiedy temperatura szybko wzrasta, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, zanim dojdzie do zaburzeń oddychania i zatrzymania moczu. Bardzo niepokojącym objawem towarzyszącym gorączce są też drgawki, które mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub o zaburzeniach neurologicznych.

Reklama
Reklama
Reklama