Dziecko w sieci może spotkać się z wieloma niebezpiecznymi zachowaniami lub treściami. Kontrola rodzicielska, zainteresowanie czym zajmuje się dziecko w sieci i informowanie małego internauty o internetowych zagrożeniach, mogą zmniejszyć ryzyko towarzyszące korzystaniu z sieci przez dziecko.

Reklama

1. Ustal czas, jaki dziecko może spędzić w sieci

O bezpieczeństwo dziecka w sieci powinni dbać rodzice oraz opiekunowie. W ramach ochrony swojego dziecka w sieci ustal zasady korzystania z internetu i konsekwentnie je egzekwuj. Czas, który dziecko spędza przed monitorem komputera powinien być szczegółowo określony.

  • dzieci poniżej 4 lat nie powinny mieć dostępu do internetu;
  • dzieci w wieku przedszkolnym powinny spędzać przy komputerze od 20 do 30 minut dziennie;
  • dzieci w wieku szkolnym ok. godziny na dzień;
  • dzieci powyżej 12 roku życia około 1,5 godziny.

2. Miejsce korzystania z komputera

Komputer, z którego korzysta dziecko ustaw w ogólnodostępnym i dobrze widocznym miejscu. Dobrze, jeżeli razem z dzieckiem zasoby sieci będzie poznawał także opiekun. Warto także zachęcać je do korzystania ze specjalnie przystosowanych dla dzieci przeglądarek.

3. Zainteresowanie i zaufanie

Jeżeli chcesz ochronić dziecko przed zagrożeniem w sieci interesuj się tym, jakie przegląda strony. Poproś, aby pokazało ci swoje ulubione gry, komunikatory i czaty. Buduj zaufanie, aby mały internauta wiedział, że w przypadku popełnionych błędów, spotkania się z przemocą, wulgaryzmami lub treściami obscenicznymi może na tobie polegać. Poproś dziecko, aby informowało cię, jeżeli zobaczy coś brutalnego.

Zobacz także

Nie reaguj krzykiem i nie karz dziecka za wejście na stronę, która nie jest dla niego przeznaczona. Często taka strona wyświetla się samoistnie po przypadkowym kliknięciu np. reklamy lub linku. Pytaj o znajomych, z którymi prowadzi cyberdialog. Naucz dziecko, że nie każda osoba, z którą komunikuje się przez internet może być szczera i być tym za kogo się podaje. Informuj dziecko o zagrożeniach, jakie czyhają w internecie.

4. Wspólna kontrola rodzicielska

Utrzymuj kontakt z rodzicami innych dzieci. Wymieniajcie się spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób wasze dzieci spędzają czas przy komputerze. Współpracujcie także z nauczycielami, którzy także będą opowiadać dzieciom, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z internetu.

5. Zgłaszaj szkodliwe treści, jakie zauważysz w sieci

Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich internautów. Każdy użytkownik internetu jest odpowiedzialny za niezgłoszenie na policję treści nielegalnych. Wszelkie działania skierowane przeciwko niewłaściwym tekstom, zdjęciom, zachowaniom lub filmom zamieszczanym w internecie pomogą ograniczyć ryzyko jakie niesie ze sobą korzystanie z internetu.

Reklama

6. Naucz dziecko ochrony prywatności

Wyjaśnij, jak ważne są hasła internetowe. Pomóż dziecku w utworzeniu bezpiecznych haseł do wszystkich portali wymagających logowania. Naucz małego internautę, że nie podaje się haseł znajomym – wirtualnym ani realnym, nie zapisuje się ich w widocznym miejscu, a przy korzystaniu z hasłowanych portali poza domem należy wylogować się w sposób bezpieczny i wyczyścić dane logowania.

Reklama
Reklama
Reklama