Reklama

Dyskineza dróg żółciowych to zaburzenie czynności ruchowej pęcherzyka i dróg żółciowych. Głównym objawem jest ostry ból w nadbrzuszu i prawym podżebrzu. Dyskineza może być skutkiem chorób układu nerwowego, stanów zapalnych, cukrzycy i otyłości.

Reklama

Dyskineza najczęściej dotyczy kobiet. Zaburzenie występuje w postaci wzmożonej lub niedostatecznej aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego.

Rodzaje i objawy dyskinezy

Zaburzenie czynności ruchowej dróg żółciowych może mieć dwie postacie – hipokinetyczną i hiperkinetyczną. Objawy dyskinezy nie są charakterystyczne tylko dla tego zaburzenia, co utrudnia proces diagnozowania.

  • Dyskineza hipokinetyczna to obniżone obkurczanie się pęcherzyka żółciowego. Najczęściej dotyczy osób po 40. roku życia. Objawia się bólami zlokalizowanymi w okolicy prawego żebra i promieniującymi do ramienia. Boleści trwają od kilku godzin do kilku dni.
  • Dyskineza hiperkinetyczna to wzmożone obkurczanie się pęcherzyka żółciowego. Typowym symptomem hiperkinetycznych zaburzeń czynności ruchowej dróg żółciowych są ostre i krótkotrwałe bóle w nadbrzuszu i prawym podżebrzu.

Objawy dyskinezy mogą nasilać się po zjedzeniu tłustych potraw. Zaburzeniom często towarzyszą:

  • odczucie goryczy w ustach o poranku,
  • zaburzenia snu,
  • uczucie ogólnego zmęczenia,
  • wzmożona lękliwość,
  • niskie libido (u mężczyzn),
  • nieregularne miesiączki (u kobiet),
  • zły nastrój,
  • uczucie odrętwienia nóg i rąk.

Postępowanie diagnostyczne i leczenie dyskinezy dróg żółciowych

Postępowanie diagnostyczne w przypadku podejrzeń dyskinezy dróg żółciowych polega na wykonaniu badania USG jamy brzusznej i morfologii krwi. Kolejnym etapem są badania przeprowadzane w warunkach szpitalnych, np. badanie endoskopowe.

W leczeniu nieprawidłowości czynności ruchowej dróg żółciowych wykorzystywane są leki żółciogenne, które zawierają m.in. magnez i ksylitol. Lekarz może też przypisać leki rozkurczające. Brak rozpoczęcia leczenia dyskinezy może powodować zaostrzenie się objawów, stan zapalny pęcherzyka i dróg żółciowych oraz powstawanie kamieni żółciowych.

Reklama

Dieta przy dyskinezie dróg żółciowych

Osoby cierpiące na nieprawidłowości czynności ruchowej dróg żółciowych powinny utrzymywać dietę niskotłuszczową. Zaleca się, aby posiłki nie były pikantne i miały ograniczoną zawartość błonnika. W jadłospisie powinny znajdować się produkty bogate w magnez (np. otręby, pestki dyni, warzywa strączkowe, szpinak, migdały, ryby). Ważną rolę odgrywa też picie ciepłych napojów i wody wysoko zmineralizowanej (około 1,5-2 l dziennie).

Reklama
Reklama
Reklama