Objawy choroby wrzodowej żołądka: zgaga, nudności, ból brzucha
Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.
Objawy wrzodów żołądka pojawiają się, kiedy kwasu solnego jest zbyt dużo i żołądek niszczy sam siebie. Dlatego powstają uszkodzenia śluzówki i w konsekwencji pojawiają się przykre dolegliwości. Są to m.in. niestrawność, ból brzucha i zgaga.
Ból nadbrzusza to objaw choroby żołądka
Ucisk lub ból odczuwany za każdym razem po posiłku a czasem i w nocy świadczy o chorobie wrzodowej żołądka. Przeważnie występuje pomiędzy mostkiem a pępkiem. Ból jest opisywany jako piekący bądź palący, czasem przypomina głód. Ten objaw choroby żołądka pojawia się po posiłku. Od 1 do 2 godzin po jedzeniu odczuwany jest w dołku podsercowym. Jeśli przemieszcza się pod prawy łuk żebrowy w 3-5 godzinie po posiłku albo jeśli odczuwamy ból w nocy i na czczo – znaczy to, że choroba wrzodowa dotknęła także dwunastnicę. Objawy choroby żołądka i dwunastnicy nasilają się przeważnie wiosną i jesienią.
Zgaga, nudności, brak apetytu – dolegliwości w chorobie wrzodowej żołądka
Nieprawidłowa praca żołądka oprócz bólu skutkuje m.in. zgagą. Ostre pieczenie i palenie w przełyku to wynik cofania się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Przeważnie objawy te odczuwane są w klatce piersiowej, za mostkiem i w nadbrzuszu, ale bardzo silna zgaga może podrażniać też gardło i krtań. Dolegliwość nasila się po zjedzeniu produktów pobudzających wydzielanie kwasu żołądkowego (kawa, herbata, czekolada, pomidory, ostre przyprawy itd.). Niestrawność występuje u nawet ¼ chorych na wrzody żołądka. Wiąże się ona z uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:
- odbijanie,
- nudności i wymioty,
- uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku,
- szybko osiągane uczucie sytości,
- wzdęcia,
- brak apetytu.
Choroby żołądka powodują też zaparcia na przemian z biegunkami i spadek masy ciała.
Niesmak w ustach i czkawka mogą świadczyć o chorobie żołądka
Niesmak w ustach to skutek zgagi, a więc cofającego się z żołądka do przełyku soku żołądkowego. Objawami są kwaśny albo słono-kwaśny smak w ustach, a w konsekwencji także posmak metaliczny. W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy niesmakowi towarzyszą zgaga i odbijanie. Czasem u osób z wrzodami występuje też czkawka.