Koronawirus a choroby serca
Pinterest
Styl życia

Choroby serca a koronawirus. Sprawdź, dlaczego #zostańwdomu to nie zawsze dobry pomysł

Choroby serca a koronawirus. Sprawdź, dlaczego #zostańwdomu to nie zawsze dobry pomysł

Co roku w Polsce stwierdza się około 40 tysięcy zawałów serca i 30 tysięcy przypadków choroby wieńcowej. Jednak w czasie pandemii liczba odnotowanych zgłoszeń tych dolegliwości gwałtownie spadła. Spowodowane jest to niechęcią opuszczania domu wynikającą ze strachu przed zarażeniem się koronawirusem. Jednak kardiolodzy alarmują, iż #zostańwdomu w żaden sposób nie odnosi się do sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

Personel medyczny
Pinterest

Alarmowe symptomy zawału serca

Podczas udaru szybka pomoc medyczna to konieczność, gdyż wtedy liczy się dosłownie każda minuta. Długie zwlekanie z wezwaniem pomocy może poskutkować nieodwracalnymi zmianami i stanowić poważne zagrożenie dla życia. Szpitale i oddziały ratunkowe to miejsca całkowicie bezpieczne i świetnie przygotowane na przyjęcie wszystkich pacjentów, dlatego obawy związane z zarażeniem są całkowicie nieuzasadnione. Symptomy, które powinny od razu budzić podejrzenie zawału to: silny ból w klatce piersiowej (zwłaszcza promieniujący do ręki lub żuchwy), duszność, uczucie braku powietrza, narastające obrzęki kończyn dolnych, wyjątkowo nasilone kołatania serca, utraty przytomności i omdlenia. Jeśli ból w klatce piersiowej nie ustępuje po około 15-20 minutach to znak, by niezwłocznie wykonać telefon po pomoc medyczną.

Kasia gotuje z Polki.pl: mango lassi

Udar a COVID-19

Osoby o słabszej odporności, czyli również te mające choroby kardiologiczne, jak np. niewydolność serca mogą być bardziej wrażliwe na zakażenie koronawirusem oraz jest u nich większe ryzyko ciężkiego przebiegu tej dolegliwości. Niemniej jednak mimo różnych hipotez nie ma dowodów na to, iż istnieje związek miedzy zakażeniem, a przyjmowaniem niektórych leków np. na nadciśnienie tętnicze. Ponadto objawy COVID-19 i chorób serca mogą się pokrywać. Chodzi tu dokładnie o: duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, ogólne osłabienie i kaszel. U pacjentów zakażonych koronawirusem może również dojść do nasilenia lub wystąpienia nowych symptomów niewydolności serca. Stąd w przypadku jakichkolwiek obaw związanych ze zdrowiem kluczowe jest zasięgnięcie opinii lekarza przez teleporady lub odniesienie aktualnych objawów do podobnych incydentów, które miały miejsce w przeszłości.

Telekonsultacja medyczna
Pinterest

Środki lecznicze i szczepienia

Oczywiste jest, że w czasie pandemii należy unikać kontaktu z innymi osobami, jednak to nie powód to przerywania leczenia zaleconego przez lekarza. Kontynuowanie rozpoczętej wcześniej terapii jest priorytetem. Zwłaszcza, że tradycyjne wizyty z powodzeniem zastępują telekonsultacje, które umożliwiają zdobycie e-recepty na potrzebne leki. Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by pacjenci z przewlekłymi chorobami serca poddawali się sezonowym szczepieniom przeciw grypie i pneumokokom. Nie zapobiegną one infekcji, ale mogą w znacznym stopniu zmniejszyć nasilenie objawów choroby.

Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem
East News
Newsy
Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?
Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała świat. Decyzją polskiego rządu zamknięte zostały granice, wszystkie placówki oświatowe, galerie handlowe, teatry, muzea i wiele firm. Odwołano międzynarodowe loty oraz połączenia kolejowe. Mnóstwo osób udało się na przymusowy urlop, a Ministerstwo Zdrowia apeluje o pozostanie w domach. Jednak jak ochronić się przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem, jeżeli będziemy zmuszeni opuścić swoje bezpieczne mieszkania?  Należy nie zapomnieć o częstym myciu rąk, a jeżdżąc komunikacją publiczną warto mieć na dłoniach rękawiczki. Obejrzyj nasze wideo, aby dowiedzieć się jak prawidłowo należy ściągać rękawiczki, aby nie doszło do potencjalnego zakażenia. Dowiesz się również, kiedy konieczne jest użycie maseczki oraz jak prawidłowo jej używać.  Zobacz także:  Koronawirus w Polsce. Dramatyczny wpis ratowników medycznych z Warszawy! "Przyjęli zgłoszenie, z którego nie wynikało..." Jak bezpiecznie chronić się bez koronawirusem? Poznaj sposoby.   

mężczyzna trzyma się rękami za głowę
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak poznać, że to zawał serca? Poznaj 4 najczęstsze objawy
Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból w klatce piersiowej, duszność, lęk i zimne poty oraz nudności. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Nie można ich bagatelizować!

Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból w klatce piersiowej, duszność, lęk i zimne poty oraz nudności. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Nie można ich bagatelizować! Czym jest zawał serca? Zawał serca (inaczej atak serca) to obumarcie części mięśnia sercowego , spowodowane niedoborem tlenu. Jego przyczyną jest zablokowanie dopływu krwi do serca wskutek pojawienia się skrzepu krwi lub skurczu jednej z tętnic wieńcowych. Na atak serca narażeni są szczególnie mężczyźni po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli są otyli, mają nadciśnienie tętnicze i doświadczają w życiu stresujących sytuacji. Ponad 40% zawałów kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie jego objawów. Jakie są objawy zawału serca? Silny, promieniujący ból w klatce piersiowej . Silny, trwający ponad 20 minut, tępy, uciskający, palący, duszący – tak ból zawałowy opisywany jest przez osoby, które go doświadczają. Ból jest zazwyczaj zlokalizowany w okolicach mostka lub po lewej stronie klatki piersiowej. Rzadziej, w przypadku zawału dolnej ściany serca, w brzuchu. Ten ból często promieniuje na lewą stronę ciała: plecy, rękę, szyję, twarz. Duszność i uczucie ciężaru na klatce piersiowej . Innym charakterystycznym objawem zawału jest duszność i uczucie, jakby klatkę piersiową przygniatał jakiś duży, ciężki przedmiot. Lęk i zimne poty . Osoby przechodzące zawał często doświadczają silnego lęku, strachu przed śmiercią, któremu towarzyszą zimne poty. Nudności i wymioty . Innym częstym objawem są nudności i wymioty. Pierwsza pomoc osobie przytomnej Jeśli te objawy występują u osoby z twojego otoczenia, koniecznie wezwij pogotowie. Bądź z chorym do momentu aż przyjedzie karetka. Otwórz okno. Pomóż mu...

mężczyzna trzymający się za serce
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Choroba niedokrwienna serca - inaczej choroba wieńcowa. Poznaj objawy choroby niedokrwiennej
Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.

Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.   Choroba niedokrwienna serca to – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – najczęstsza przyczyna zgonów w państwach zachodnich ( zobacz badania ). Czym jest choroba niedokrwienna serca? Choroba niedokrwienna serca to każdy stan, podczas którego mięsień sercowy jest niedostatecznie ukrwiony . Do prawidłowego przepływu krwi w sercu niezbędny jest tlen. Jest on transportowany właśnie z krwią, przez naczynia wieńcowe. Zmiany w naczyniach wieńcowych mogą skutkować zmniejszeniem ilości tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego.   Długotrwałe i przewlekłe niedotlenienie serca oraz niedostateczne zaopatrzenie go w substancje odżywcze może skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej (inaczej choroby niedokrwiennej serca). Następstwem choroby niedokrwiennej może być zawał serca . Przy zawale, z powodu niedotlenienia, komórki mięśnia sercowego obumierają. Najważniejsze objawy choroby niedokrwiennej serca Choroba niedokrwienna serca może być sygnalizowana: dusznością, bólem w klatce piersiowej , szczególnie pojawiającym się podczas stresu bądź wysiłku, pojawieniem się zawrotów głowy, omdleniami lub stanem poprzedzającym omdlenie, uczuciem przewlekłego osłabienia i zmęczenia, trudnym do zniesienia, tzw. skrajnym, zmęczeniem pojawiającym się w czasie ćwiczeń, wymiotami i nudnościami , obrzękiem stóp, bólem w ramieniu lub barku, bólem szczęki bądź pleców – najczęściej u kobiet.   Przeszywający ból w klatce piersiowej jest odczuwalny w okolicy mostka. Może promieniować do barków i ramion, a nawet palców. Ból jest dławiący, odczuwany jako...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik