szczęśliwa kobieta
AdobeStock
Styl życia

5 rzeczy, które możesz zrobić dla siebie, żeby 2022 rok był jeszcze lepszy

2022 rok przeżyj, kierując się hasłem: „Będę dla siebie dobra”. Co to oznacza?

Dla każdej z nas coś innego, bo jesteśmy w różnych punktach życia i różne mamy plany oraz cele. Są jednak takie elementy naszej codzienności, które można uznać za uniwersalne, dobre dla naszego zdrowia i warte wprowadzenia do swojego życia niezależnie od wieku, zawodu i stanu konta – na przykład zadbanie o relacje z bliskimi, rzucenie palenia papierosów, robienie sobie małych przyjemności… Możliwości jest sporo, a więc do dzieła!

Gdy oglądasz zdjęcia publikowane przez gwiazdy w social mediach, widzisz wspaniałe domy, eleganckie przyjęcia, rajskie wakacje i piękne miejsca, które odwiedzają z przyjaciółmi. Myślisz sobie: „Moje życie nigdy nie będzie takie cudowne….”. A jednak, jak wiadomo, serwisy społecznościowe nie pokazują o nich całej prawdy. Owszem, gwiazdy bywają we wszystkich tych sytuacjach pokazanych na zdjęciach, ale z drugiej strony w wywiadach zdradzają, że nie wszystko w ich życiu jest takie wspaniałe. Selena Gomez wielokrotnie wspominała, że leczy stany depresyjne, Adele przy okazji promocji najnowszej płyty „30” wyznała, że wciąż nie może poradzić sobie z poczuciem winy po tym, jak odeszła od męża, a jej syn Angelo stracił pełną rodzinę. Zjawiskowa Kendall Jenner skarżyła się, że miewa ataki paniki, które budzą ją w nocy, zaś Sandra Bullock opowiedziała o tym, że wciąż się zmaga z zespołem stresu pourazowego, który się u niej pojawił po napadzie rabunkowym na jej dom… Wszystkie te gwiazdy po dramatycznych wyznaniach mówiły jedno – uczucie szczęścia daje im to samo, co wszystkim: czas spędzony z przyjaciółmi, ulubiony sport, dobre jedzenie czy życie bez nałogów… Weź z nich przykład i spraw, by 2022 rok był najlepszy z możliwych. Oto pięć rzeczy, które możesz zrobić, by przekuć tę teorię w praktykę. 

Rzuć papierosy

O tym, jak wiele zyskasz, rozstając się z papierosami, można by mówić bardzo długo. Szkodliwe substancje znajdujące się w dymie papierosowym poważnie zatruwają organizm. Rzeczony dym zawiera 7 tys. związków chemicznych, w tym niemal 100 związków szkodliwych, z których ok. 70 ma działanie rakotwórcze. Do tego dochodzą jeszcze substancje smoliste, takie jak tlenek węgla, cyjanowodór czy smoła… Zatem papierosowa „chmura”, którą palacz wdycha przy każdym zaciągnięciu się papierosem, negatywnie wpływa m.in. na stan układu krążenia, zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, chorób serca, układu oddechowego, ale też… przyspiesza powstawanie zmarszczek, obniża libido, nie wspominając o nieprzyjemnym zapachu, jaki zostawia palenie papierosów na dłoniach, włosach, ubraniach i w otoczeniu palaczy. Ta lista jest bardzo długa. Choć etap rozstawania się z tym uzależnieniem jest trudny dla palacza, to późniejsze plusy dla jego zdrowia są bezdyskusyjne. Dlatego zawsze warto zawalczyć o życie bez papierosa. Jeśli jednak wiele razy prowadziłaś tę walkę, ale kończyła się ona sromotną klęską – możesz rozważyć przejście na produkty uznawane za mniej ryzykowne dla zdrowia, czyli alternatywne systemy dostarczania nikotyny – na przykład podgrzewacze tytoniu (do urządzeń tego typu należy m.in. lil SOLID 2.0), czy elektroniczne papierosy. Pozwalają one zatwardziałemu palaczowi zaspokoić głód nikotynowy oraz zapewnić całą otoczkę behawioralną, jednak nie wytwarzają toksycznego dymu (tak jak klasyczny papieros) – tylko prawie bezwonny aerozol z nikotyną. Dzieje się tak dlatego, że został w nich całkowicie wyeliminowany proces spalania tytoniu (podgrzewacze podgrzewają tytoń, a e-papierosy płyn), przez co nie powstaje wyżej wspomniany dym ani substancje smoliste. Jednak te rozwiązania również nie pozostają neutralne dla zdrowia, choć mogą być kompromisem dla tych, którzy nie potrafią rzucić papierosów. Dlatego naprawdę dobra będziesz dla siebie tylko wtedy, gdy całkowicie zrezygnujesz z nałogu. 

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kolorowym makaronem, boczkiem i kukurydzą

rzucenie palenia
AdobeStock

Postaw na jedzenie, które cię uszczęśliwi

Dobrej jakości jedzenie poprawia komfort życia. Wydaje ci się to pustym sloganem? Niesłusznie. Są takie produkty, które wpływają na poczucie zadowolenia z siebie. Przykład pierwszy z brzegu – gorzka czekolada, a dokładnie zawarte w niej kakao, podwyższa poziom serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Takie samo działanie mają składniki zawarte w tłustych rybach, orzechach włoskich, ananasie i bananach. Kolejny przykład – ekologiczne, nisko przetworzone jedzenie, które nie zawiera chemicznych barwników i konserwantów. Nie tylko jest bardziej wartościowe, ale także poprawia sylwetkę i wygląd cery. Zapewne wiesz, że za większość stanów zapalnych na skórze i pojawiających się na niej niedoskonałości odpowiadają właśnie wszelkie utrwalacze i inne substancje, które są dodawane do dań typu fast food i przemysłowo produkowanych słodyczy. Jeśli już mówimy o cukrze, jego nadmiar w diecie także wpływa na twoje samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Przez chwilę daje przyjemność, a na dłuższą metę przyczynia się do stanów niepokoju czy nieuzasadnionego rozdrażnienia, no i oczywiście dodatkowych kilogramów.

zdrowie jedzenie
AdobeStock

Pozbądź się pożeracza czasu

Tak jak wiele osób narzekasz, że kompletnie nie masz na nic czasu, więc nie możesz realizować swoich pasji ani robić ciekawych rzeczy? Tylko zapewne zapominasz o tym, ile godzin tygodniowo pochłania ci przeglądanie mediów społecznościowych albo oglądanie „śmiesznych” filmików w internecie. Nie przyznajesz się przed sobą, ile czasu spędzasz przed telewizorem, przeskakując z kanału na kanał, a gdyby ktoś zapytał: „Co oglądałaś?”, to trudno by ci było sobie przypomnieć. A snucie się po centrum handlowym, przeglądanie w sklepach internetowych ubrań albo gadżetów do domu, kolejne seriale, oglądane jeden za drugim? Każdy ma swoje pożeracze czasu, albo te wymienione, albo jakieś inne. Wystarczy, że pozbędziesz się choć jednego z nich, a nagle zyskasz czas, który możesz poświęcić na coś, co zawsze chciałaś robić, tylko… nie miałaś kiedy.

spacer
AdobeStock

Wybierz sobie jedno marzenie, które spełnisz w tym roku

Dlaczego tylko jedno? Od czegoś trzeba zacząć! Jeśli lista będzie długa, skończy się jak zawsze – nie zrealizujesz żadnego. Jeśli będzie na niej tylko jedno marzenie, zyskasz jasno wytyczony cel, na którym możesz się skoncentrować. Możesz w to powątpiewać, ale naprawdę pomaga napisanie sobie tego marzenia na kartce położonej lub powieszonej w takim miejscu, które pozwoli ci na nią od czasu do czasu (najlepiej codziennie) zerkać. I nigdy nie myśl, że ci się nie uda, nawet jeśli inni będą ci to powtarzać. Marzenia miewamy różne, więc ty sama najlepiej wiesz, jakie kroki musisz zrobić, by spełnić swoje. Gdy masz plan i determinację, uda ci się – bo komu, jak nie tobie?

Rób sobie małe przyjemności

Ciężko pracujesz, oszczędzasz na wakacje, dbasz o dom, rodzinę, psa i świnkę morską… A gdzie w tym codziennym pędzie jesteś ty sama? Wiele kobiet ma skłonność do tego, by swoje potrzeby spychać na ostatni plan, a wewnątrz mają poczucie krzywdy i czują się niedocenione. A przecież wcale nie trzeba wiele, by czerpać radość z codzienności. Jak to zrobić? Najprościej, jak się da. Nie oszczędzaj na dobrej kawie, jeśli jedną z twoich przyjemności jest właśnie chwila z filiżanką wypełnioną aromatycznym naparem. Dom się nie zawali, jeśli sobotnie popołudnie poświęcisz na wycieczkę do kina lub plotki z przyjaciółką, a nie sprzątanie w szafkach. Nie tylko ty umiesz obsługiwać pralkę i zmywarkę, daj się wykazać innym, zaś zaoszczędzone godziny przeznacz na to, przy czym najbardziej lubisz się relaksować. Takie przykłady można mnożyć, ale tak naprawdę chodzi tu o to, byś miała dla siebie czas, wykorzystywała go na miłe przeżycia i zachowała zdrowy balans między tym, co robisz dla innych, i tym, co możesz zrobić dla siebie.  

spa z przyjaciółką
AdobeStock

 

Michael Douglas
East News
Newsy
Ci gwiazdorzy rzucili palenie papierosów po dekadach uzależnienia!
Wielu znanych mężczyzn rzuciło papierosy w dojrzałym wieku, mimo że zaczęli je palić, gdy byli młodymi ludźmi. Może zainspirują Twojego ojca do tego samego? Zrobiłby sobie (i innym bliskim osobom w swoim otoczeniu) najlepszy prezent z okazji swojego święta, czyli na Dzień Ojca!

23 czerwca - Dzień Ojca - to moment, w którym bardziej niż na co dzień możesz celebrować, jak ważną osobą jest dla Ciebie Twój tata i jak wielki wpływ miał na to, kim dzisiaj jesteś. Teraz, w dorosłym życiu, chcesz zapewne okazać mu swoją troskę i miłość. A co może być dla niego najlepszym prezentem? Długie lata w zdrowiu! Spełnione życzenia Niemal każdy z nas, składając  życzenia swoim bliskim, także te z okazji Dnia Ojca, zaczyna od słów: „Życzę Ci zdrowia…”, a potem wymienia kolejne: „szczęścia”, „powodów do radości”, „spełnienia marzeń”… No właśnie, a jak możesz się przyczynić do tego, by Twój ojciec był zdrowy lub po prostu zdrowszy? Na pewno przypominanie tacie o badaniach okresowych ma znaczenie, uważne wsłuchiwanie się w to, co mówi o swoim samopoczuciu i reagowanie, gdy coś zaczyna być nie tak, na przykład z sercem lub ciśnieniem. Co jeszcze? Warto podjąć kolejną poważną próbę namówienia ojca, by przestał palić papierosy. Dlaczego o tym piszemy? Bo zgodnie z ostatnimi badaniami CBOS w Polsce pali co trzeci mężczyzna.  Papierosy mają ogromy wpływ na pogarszający się stan zdrowia dojrzałych mężczyzn (choć nie tylko na nich!), a rozstanie się z tym nałogiem pozwala w wielu przypadkach wydłużyć ich życie o kilka lub nawet kilkanaście lat. I nie daj się zwieść opowieściom ojca, że po wielu latach palenia rozstanie z papierosami jest niemożliwe. Nie słuchaj także argumentów, że faceci w jego wieku nie rzucają palenia. Robią to i to skutecznie! Dowody? Bardzo proszę! Keith Richards Gitarzysta Rolling Stones zdradził, że po 55 latach palenia rzucił papierosy pod koniec 2019 r. „Przestałem palić… od października” – powiedział Richards w wywiadzie telewizyjnym z  Jimem Kerrem i dodał podekscytowany: „Naprawdę to...

młoda kobieta paląca e-papierosa przy oknie
©alexshalamov/Fotolia.com
Styl życia
E-papieros jako środek na uzależnienie fizyczne i psychiczne od nikotyny
E-papierosy są częstym środkiem wykorzystywanym w nikotynowej terapii zastępczej. Zaspokajają głód nikotynowy, pozwalając na zrezygnowanie z palenia tradycyjnych papierosów zawierających substancje rakotwórcze.

E-papierosy są częstym środkiem wykorzystywanym w nikotynowej terapii zastępczej. Zaspokajają głód nikotynowy, pozwalając na zrezygnowanie z palenia tradycyjnych papierosów zawierających substancje rakotwórcze. E-papieros jest niepalnym, nowoczesnym urządzeniem elektronicznym. Umożliwia on zrezygnowanie z palenia tytoniu i zastąpienie go inhalacją oczyszczonej nikotyny. Niewątpliwą zaletą papierosów elektronicznych w porównaniu z tradycyjnymi jest brak smolistych substancji o działaniu rakotwórczym. E-papieros jako środek na nikotynowy nałóg E-papierosy zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Zdaniem specjalistów są one skutecznym sposobem na rzucenie palenia , zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez codziennych rytuałów związanych z tym nałogiem. Po elektroniczne papierosy sięgają również osoby, które chcą rozstać się z paleniem, a inne metody nikotynowej terapii zastępczej, takie jak: gumy do żucia, plastry, inhalatory, okazały się nieskuteczne. Uważa się, że e-papierosy są środkiem na dwa typy uzależnienia od nikotyny, czyli uzależnienie fizyczne i psychiczne. To drugie odnosi się do wszystkiego, co bezpośrednio wiąże się z paleniem, a więc: otwieranie paczki, wyjmowanie papierosa, zapalanie go, wdychanie i wydychanie dymu oraz samo zajmowanie rąk i trzymanie papierosa w dłoniach. E-papieros nałogowemu palaczowi pozwala na: zaspokojenie głodu nikotynowego, dalsze praktykowanie rytuałów związanych z paleniem. Ponadto, e-papierosy imitują dym oraz smakują jak zwykłe papierosy. Ich zaletą dla wielu palaczy jest możliwość zakupu liquidów (olejków) o różnych smakach. E-papieros - czy jest szkodliwy? Tradycyjne papierosy zawierają bardzo dużą ilość związków chemicznych, w tym...

ciężarna z papierosem
© highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Rzucanie palenia w ciąży dla zdrowia dziecka
Nikotyna i chemikalia oraz substancje smoliste zawarte w papierosach są szkodliwe nie tylko dla ciężarnej, ale i dla płodu. Dlatego dla zdrowia malca ważne jest, by matka w ciąży rzuciła palenie. Niektóre kobiety potrafią zrobić to z dnia na dzień, gdy tylko dowiedzą się o swym odmiennym stanie. Zdecydowana większość musi spróbować innych metod odejścia od nałogu.

Nikotyna i chemikalia oraz substancje smoliste zawarte w papierosach są szkodliwe nie tylko dla ciężarnej, ale i dla płodu. Dlatego dla zdrowia malca ważne jest, by matka w ciąży rzuciła palenie. Niektóre kobiety potrafią zrobić to z dnia na dzień, gdy tylko dowiedzą się o swym odmiennym stanie. Zdecydowana większość musi spróbować innych metod odejścia od nałogu. Rzucanie palenia w ciąży z dnia na dzień Kobieta silnie uzależniona nie jest w stanie rzucić palenia w ciąży z dnia na dzień. Inaczej jest z tymi ciężarnymi, które paliły zazwyczaj niewiele albo okazjonalnie. Są one w stanie pozbyć się ostatniej paczki papierosów i zwyczajnie nie palić. Przeważnie nie wiąże się to z dużym stresem , zwłaszcza gdy decyzja jest w pełni świadoma, a konsekwencje palenia w ciąży dobrze znane. Stopniowe rzucanie palenia w ciąży Ciężarne, które są silnie uzależnione, mogą mieć problem z rzuceniem palenia w ciąży . Jednak dobro dziecka powinno skłonić je chociaż do podjęcia takiej próby. Rzucanie palenia w ciąży u osób silnie uzależnionych może powodować duży stres i wywoływać syndrom odstawienia. Przez to kobieta może być drażliwa, odczuwać niepokój, lęk, mieć trudności z koncentracją i objawy depresji . Radykalna rezygnacja z papierosów może w takich przypadkach nie być wskazana. Metodą, której warto spróbować, jest stopniowe rzucanie palenia w ciąży. Najlepiej jeśli potrwa ono około tygodnia, wtedy jeszcze nie zaszkodzi zbyt mocno dziecku. Każdy dzień to nowy etap, na którym liczba wypalanych papierosów powinna spadać. Zamienniki a rzucanie palenia w ciąży Chociaż mniej szkodliwe od papierosów, plastry, spray czy gumy z nikotyną powinny być rozwiązaniem tylko przejściowym. Jeśli ani z dnia na dzień, ani nawet stopniowo kobieta nie jest w stanie...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik