Party Stories
© vladstar/Fotolia.com
Newsy

TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki

Uwaga! Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała w tym roku miejsce w nocy z 27 na 28 października. Oznacza to, że już tej nocy przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Wiadomość jest całkiem dobra - bo dzięki tej zmianie czasu będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety zła wiadomość jest taka, że szybciej będzie robiło się ciemno.

 

"Dance Dance Dance": Który występ dla Roksany Węgiel był najtrudniejszy? "Przekroczyłam swoje bariery"

Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale jak się okazuje - chyba jeszcze więcej przeciwników. W ankiecie Europejczycy (aż 80%!) opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Teraz ma przez cały rok ma obowiązywać jeden czas. Jednak ta decyzja nie wejdzie w życie tak szybko. Niebawem się dowiemy, czy była to (27/28 X 2018r.) ostatnia zmiana czasu. Na razie wiadomo, że wkrótce Komisja Europejska przedstawić ma propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.
 

Historia - od kiedy w Polsce zmieniamy czas?

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września.

 

Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy w ostatni weekend października.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Donald Tusk sprawdza godzine, pani trzyna budzik
East News
Newsy
Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)

Już w najbliższy weekend zmiana czasu na zimowy. W sobotę 25 października o godz. 3.00 w nocy cofamy wskazówki zegara na godz. 2.00. Po co? Według założeń, dzięki zmianie czasu, mamy lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Czas zmieniamy prawie 100 lat Pierwszy raz na części terenów dzisiejszej Polski czas zmieniono już 99 lat temu. Pierwsi w Europie czas letni wprowadzili bowiem Niemcy, podczas I wojny światowej. Wina Tuska? Czas letni w Polsce jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2012 roku. Wtedy ustalono daty zmian na 5 lat do przodu. Za sobotnią zmianę godziny odpowiada więc premier Donald Tusk :) Zmiana czasu z przerwami W Polsce czas zmienano z przerwami. Po wojnie zmiany przeprowadzano je w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 do dziś. Ofiara śmiertelna zmiany czasu To Powstaniec Wielkopolski Gerard Pająkowski. Wojska polskie i niemieckie były umówione na dokładną godzinę zawieszenia broni - miało to nastąpić punktualnie o 10.00. Ale... Na naszych zegarkach była godzina 10.00, wojska polskie już weszły, ale na zegarkach niemieckich była 9.00 (bo oni zmieniali czas). Padł strzał. Gerard Pająkowski zmarł. Po prostu kwestia niedogadania z czasem - opowiadał w portalu budgoszcz.tvp.pl Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu. Zmiana czasu groźna dla zdrowia Według niektórych naukowców zmiana czasu może być niebezpieczna dla zdrowia. Dowodzą, że w ciągu pierwszych dni po zmianie - przez skrócenie snu - notuje sie więcej problemów z układem krążenia i z sercem - w tym zawałów. Zmiana czasu jest powszechna?  Wcale nie! W 2014 roku stosowało ją 79 krajów , w tym niektóre - jak Stany Zjednoczone - w części. Nie stosuje jej natomiast w ogóle 159 krajów.  

© vladstar/Fotolia.com
Newsy
Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?

Zmiana czasu następuje już dziś w nocy, czyli z 25 na 26 marca. Wskazówki zegarków musimy przesunąć o godzinę do przodu, z 02:00 na 03:00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Na pomysł zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Ale to Niemcy zastosowali ją pierwszy raz. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Nieprzerwanie stosuje się ją od 1977 roku. Czy zmiana czasu ma sens? Jakie są plusy i minusy? Jakie są powody zmiany czasu? Zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak nie wszyscy zgadzają się z ideą zmiany czasu. Niektóre badania (m.in. te przeprowadzone w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych) pokazują, że zmiana czasu przyczyniła się wręcz do wzrostu rachunków za prąd! W Japonii natomiast wyliczono, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tysięcy ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa! Zmiana czasu niebezpieczna dla zdrowia! Niektóre badania wskazują na to, że zmiana czasu z zimowego na letni (przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu) może o dziesięć procent zwiększać ryzyko zawału serca ! Odpowiednio odwrotnie działa to, kiedy zegarki przestawiamy w drugą stronę (zmiana czasu z letniego na zimowy) - wtedy ryzyko zawału serca zmniejsza się o dziesięć procent.   Pierwszy raz czas letni w Europie wprowadzili Niemcy.   Uważacie, że zmiana czasu ma sens?

Roman Polański i Emmanuelle Seigner
East News
Newsy
Jarosław Kaczyński wyrazi zgodę na deportowanie Romana Polańskiego do USA?!

Czy zmiana władzy w Polsce wpłynie na sytuację Romana Polańskiego ? Wiele na to wskazuje! Już 30 października 2015 sąd podejmie decyzję o ekstradycji 82-letniego Romana Polańskiego do USA. Francuskie media sugerują, że Jarosław Kaczyński może być zwolennikiem wydania reżysera Amerykanom. Jarosław Kaczyński podejmie decyzję o deportacji Romana Polańskiego? Mówi się, że Polański nie powinien odpowiadać za swoje czyny, ponieważ jest wybitnym reżyserem. My tę argumentację odrzucamy - powiedział jakiś czas temu Jarosław Kaczyński. Jego słowa przypominają teraz francuskie media, które podają, że według polskiego prawa czyny Romana Polańskiego uległy przedawnieniu, ale ostateczna decyzja o deportacji będzie należała do nowego ministra sprawiedliwości, którego powoła nowy premier.   Wiele wskazuje na to, że to Jarosław Kaczyński, szef PiS, podejmie decyzję o losie Romana Polańskiego. Czy w tej sytuacji wizyta Romana Polańskiego w Polsce zakończy się aresztowaniem? Okaże się już wkrótce.   Przypominamy, że polski reżyser został oskarżony o gwałt w 1997 roku , do którego doszło w willi Jacka Nicholsona. Polański wyjechał wtedy do Francji, skąd nie może być deportowany do USA, bo prawo tego kraju nie przewiduje ekstradycji. Czy Roman Polański powinien być deportowany do USA? Zagłosujcie w naszej sondzie!   Roman Polański i Emmanuell Seigner w Cannes Roman Polański w sądzie w Krakowie Roman Polański w sądzie w Krakowie   Zobacz także: Córka Romana Polańskiego: "Biłam kolegów, gdy nie chcieli grać!"

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner