Ryszard Szurkowski
East News
Newsy

Śmierć syna w zamachu na WTC, wypadek który przykuł go do wózka... Życie Ryszarda Szurkowskiego to gotowy scenariusz filmowy

Zmarł wybitny kolarz Ryszard Szurkowski! W jego życiu nie brakowało tragedii: śmierć syna w zamachu na WTC, wypadek, który przykuł go do wózka inwalidzkiego. Poznaj jego niezwykłą historię!

Dziś Polskę obiegła bardzo smutna wiadomość. W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski – jeden z najwybitniejszych polskich sportowców. Najbardziej utytułowany polski kolarz - dwukrotny wicemistrz olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju.

O śmierci legendy poinformowała media jego żona, Iwona Arkuszewska-Szurkowska. Sportowca w mediach społecznościowych pożegnało wiele znanych osób.

"Zmarł Ryszard Szurkowski, (...) Twardy charakter, niebywały upór, wielka siła woli – prawdziwa ikona polskiego sportu. Szerokości na drogach niebieskich, Panie Ryszardzie", napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Wielki sportowiec, wspaniała postać. RIP", wtórował mu na Twitterze Tomasz Lis.

Dominika Gwit zdradziła, co jej się nie podobało w mężu! Jedną z tych rzeczy zmieniła, drugą zaakceptowała

Szurkowski marzył, by znów siąść na rower

Jeszcze niedawno, bo 12 stycznia, czyli w dniu swoich 75. urodzin Ryszard Szurkowski miał tylko jedno marzenie, którego nie zdąży już spełnić:

„Życzę sobie pierwszego samodzielnego kroku. No i powrotu na rower, choćby trzykołowy” - zdradził.

Życie Szurkowskiego jest gotowym scenariuszem na film: wielkie sukcesy sportowe, miłosne porażki, śmierć syna w zamachu na WTC i wreszcie tragiczny wypadek, który na zawsze przykuł go do wózka inwalidzkiego…

Nie chciał, by ludzie się nad nim litowali, poza tym nigdy nie lubił się nad sobą użalać. Gdy w 2018 roku Ryszard Szurkowski cudem uniknął śmierci – uległ wypadkowi, w wyniku którego miał uszkodzony kręgosłup i nie mógł chodzić, to tę informację, na życzenie sportowca, trzymano w tajemnicy przez niemal pół roku! Co się wtedy stało?

Wypadek Ryszarda Szurkowskiego

10 czerwca 2018 roku Ryszard Szurkowski brał udział w wyścigu rowerowym emerytów w Kolonii.

„Do mety było parę kilometrów. I kraksa, jakich wiele w wyścigach kolarskich. Jeden wpadnie w nierówność, drugi w niego, a potem reszta. I ja byłem tym drugim. Od początku nie zdawałem sobie sprawy, jak poważny był to wypadek. Doszło do mnie to dopiero w karetce”, powiedział w wywiadzie dla TVP.

Już po operacji kolarz dowiedział się, że był o włos od śmierci. Lekarze, który go wtedy operowali nie dawali mu szans na powrót do normalnego życia. Nie bez kozery.

„Czaszkę poskładano mi praktycznie z puzzli. Nos – w kawałkach, szczęka górna – w kawałkach, czoło zmiażdżone, podobnie policzki. Potem przez trzy tygodnie leżałem w klinice i nie poczułem żadnego bólu”, wyznał.

Najgorsze było jednak to, że Szurkowski miał też uszkodzony kręgosłup. Ale i tak mógł mówić o szczęściu, bo od początku było wiadomo, że ma szansę odzyskać sprawność. Okazało się, że kolarz ma zmiażdżony, a nie przerwany rdzeń kręgowy, pojawiła się więc nadzieja, że można walczyć.

Od początku było wiadomo, że walka o powrót do pełnej sprawności będzie ciężka, długa i kosztowna. Szurkowski przeszedł dwie operacje kręgosłupa oraz operację głowy, która trwała siedem godzin, bo lekarze musieli najpierw poskładać połamaną czaszkę, a potem odtworzyć złamany nos i doszyć wyrwaną dolną wargę. Po powrocie do Polski trafił do specjalistycznej kliniki w Konstancinie, gdzie przechodził mozolną rehabilitację. Gdy bliscy zabrali go do domu, nadal pozostawał pod opieką najlepszych specjalistów. Szurkowski musiał „jedynie” ciężko ćwiczyć i wierzyć w to, że będzie mógł nie tylko chodzić, ale i jeździć na rowerze. A wiary w zwycięstwo nigdy mu nie brakowało.

Niesamowita kariera Ryszarda Szurkowskiego

W dzieciństwie mały Rysio marzył, by zostać sportowcem, którego pokochają miliony Polaków. Chciał tylko jeździć na rowerze, bo to kochał. Kiedy w 1956 roku cały kraj oszalał na punkcie Stanisława Królaka, pierwszego Polaka, który wygrał Wyścig Pokoju, 10-letni wówczas Rysiek postanowił, że pójdzie w jego ślady.

Najpierw trenował sam, na czeskim rowerze Favorit, który kupił dzięki pomocy taty i babci. Dopiero mając 20 lat, zapisał się do klubu LZS Milicz. Już dwa lata później został mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym. To była niespodzianka nawet dla znawców tej dyscypliny, bo Szurkowski wcześniej rzadko startował w ogólnopolskich zawodach. Jego nazwisko nie było wówczas znane, dlatego wielu dziennikarzy je przekręcało, co denerwowało babcię Ryszarda, która gorąco mu kibicowała i wspierała finansowo. Niedługo później młody kolarz zaczął wygrywać najważniejsze wyścigi i zdobywać kolejne tytuły, a jego nazwisko, już bez błędu, z uwielbieniem wymawiały miliony Polaków.

Rok po zdobyciu tytułu mistrza Polski Szurkowski za namową trenera Henryka Łasaka porzucił kolarstwo przełajowe i zaczął się ścigać na szosie. Był tak dobry, że od razu trafił do reprezentacji Polski i jeszcze w tym samym roku wystartował w Wyścigu Pokoju. Zajął wtedy drugie miejsce, co jak na debiutanta było sensacją. Potem świetne starty Szurkowskiego nikogo już nie zaskakiwały, dziwiono się raczej, gdy jakiegoś wyścigu nie wygrał.

Ale Ryszard na opinię niepokonanego solidnie zapracował. Aż 12 razy zdobył tytuł mistrza Polski, trzy razy był mistrzem świata, zdobył dwa srebrne medale olimpijskie. A przede wszystkim czterokrotnie triumfował w Wyścigu Pokoju, który w latach 70. był jedną z najpopularniejszych imprez sportowych w Polsce. Nic dziwnego, że Szurkowski był wtedy takim idolem, jak dziś Robert Lewandowski.

Za sportowe sukcesy zapłacił jednak wysoką cenę.

„Miałem dość bogatą karierę – i w wyniki sportowe, i w przygody, i w różnego rodzaju zdarzenia wcześniej nieplanowane. To był bardzo fajny okres, mimo że inne sfery życia ucierpiały na tym, czyli rodzina”, wyznał kolarz w programie TVP „Notacje historyczne”.

Życie prywatne, w przeciwieństwie do kariery, nie ułożyło mu się dobrze. Jego pierwsze małżeństwo, z Ewą Kukułą, rozpadło się po kilkunastu latach. Rozwodem skończył się też związek z Izabelą Gumowską. Ponownie Szurkowski ułożył sobie życie w 2012 roku, gdy wziął ślub z młodszą o 27 lat Iwoną Arkuszewską.

Syn Ryszarda Szurkowskiego, polska ofiara zamachu na WTC

Największym jednak dramatem sportowca była tragiczna śmierć syna z pierwszego małżeństwa. Norbert Szurkowski zginął w zamachu na World Trade Center. W Nowym Jorku mieszkał z żoną Urszulą, pracował w firmie remontowej. 11 września 2001 roku do biura mieszczącej się na 104. piętrze północnej wieży WTC firmy Cantor Fitzgerald miał wejść tylko na kilka minut, by poprawić źle przyklejone przez kolegę tapety. Został tam na zawsze.

Szurkowski załamał się po stracie syna, jego znajomi mówią, że nigdy nie pogodził się z tą tragedią. Po śmierci syna zaczął stronić od ludzi – przestał przychodzić do sklepu rowerowego, który prowadził w Warszawie, rzadko wychodził z domu, a ukojenia szukał w samotnych przejażdżkach rowerowych. Nie chciał się publicznie wypowiadać o śmierci Norberta, nie wystąpił też o odszkodowanie, które przysługiwało rodzinom ofiar.

"Nie ma takich pieniędzy, które złagodzą ból po stracie syna", mówił Szurkowski.

Życie sportowca znów nabrało barw, gdy pojawiła się w nim przyszła żona Iwona, która pracowała w jego sklepie. Dzięki niej stał się radośniejszy, zaczął wychodzić do ludzi, grał w tenisa. Wrócił też do uprawiania kolarstwa. Nawet po tragicznym wyścigu dla weteranów, który skończył się dla niego tragicznie, nigdy się nie poddał. Zawsze mógł liczyć na wsparcie ukochanej żony.  Nie zamierzał się poddać.

„Ruszam już trochę rękoma, choć lepiej prawą. Gorzej z nogami, dopiero zaczynam poruszać palcami u stóp. Jest lepiej, bo przez dwa miesiące w ogóle niczym nie mogłem poruszyć”, wyznał niedawno.

Niestety, tego najważniejszego wyścigu – o zdrowie – Ryszardowi Szurkowskiemu nie udało się wygrać.

W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski.

East News

Szurkowski był czterokrotnym zwyciężcą Wyścigu Pokoju. Po zakończeniu kariery pasjami grał w tenisa.

East News

East News
Newsy
Ukrywany dramat legendy polskiego sportu! „Jest sparaliżowany, prawie nie rusza rękoma, nie ma czucia w nogach”
Ukrywany dramat legendy polskiego sportu! „Jest sparaliżowany, prawie nie rusza rękoma, nie ma czucia w nogach”

  Ryszard Szurkowski, wielka legenda polskiego kolarstwa lat 70., jest sparaliżowany po wypadku! Jak się okazuje dramat sportowca, który aż czterokrotnie wygrał Wyścig Pokoju ma też na koncie medale olimpijskie i tytuły mistrza świata, trwa już pół roku! Jego stan zdrowia dotąd trzymano w tajemnicy. Jak się okazuje, Ryszard Szurkowski od dawna jest już na zasłużonej emeryturze, wciąż chętnie brał udział w zawodach sportowych. Niestety, zapłacił za to ogromną cenę. Podczas czerwcowego wyścigu w Kolonii doszło do niebezpiecznego wypadku.    Ryszard Szurkowski miał wypadek. Stan zdrowia Ryszard Szurkowski długo wahał się, czy opowiadać o dramacie, który przeżył. Do wypadku doszło w czerwcu. Jednak teraz kolarz uznał, że potrzebuje pomocy. Dlatego opowiedział swoją historię w jednym z dzienników. - To było kilka kilometrów przed metą. Szeroka ulica i niesamowite tempo. Około 40 km/godz. Zbliżaliśmy się do wysepki. Większość kolarzy jechała prawą stroną, ale dwóch przede mną chciało prawdopodobnie ominąć wysepkę z lewej. Szczepili się kierownicami i w ułamku sekundy leżeli obydwaj. Kraksa. Niby nic specjalnego, ale nie miałem szans. Fiknąłem nad kierownicą uderzając twarzą w asfalt - opowiada Ryszard Szurkowski w "Rzeczpospolitej". 72-latka od razu przewieziono do szpitala. Tam przeszedł dwie operacje kręgosłupa oraz rekonstrukcję twarzy. Lekarze nie mieli dobrych wieści dla kolarza. W grę wchodziło bowiem uszkodzenie rdzenia kręgosłupa oraz czterokończynowe porażenie. Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Żona Ryszarda Szurkowskiego zdradziła, że w Polsce są lekarze, którzy są w stanie pomóc jej ukochanemu.  - Najważniejsze są nogi, ważne, by mógł na nich ustać i potem zaczął chodzić. Pewnie już w Kamieniu Pomorskim z wykorzystaniem najnowocześniejszych aparatów i urządzeń....

Ryszard Szurkowski
East News
Newsy
Kolejny dramat Ryszarda Szurkowskiego! Gdy kolarz dochodzi do siebie po wypadku, żona walczy z nowotworem
Kolejny dramat Ryszarda Szurkowskiego! Gdy kolarz dochodzi do siebie po wypadku, żona walczy z nowotworem

Kolejny dramat w życiu Ryszarda Szurkowskiego! Podczas gdy trwa walka o to, by nasz najlepszy kolarz w historii wrócił do sprawności po fatalnym wypadku, okazuje się, że operacja czeka jego największą podporę - żonę Iwonę Szurkowską. Jak wyznała w "Dzień Dobry TVN", czeka ją operacja, zmaga się bowiem z nowotworem. 73-letni dziś Ryszard Szurkowski to jeden z najwybitniejszych sportowców w historii Polski. Mistrz świata, dwukrotny wicemistrz olimpijski, dostarczył nam wielu wzruszeń podczas kolejnych edycji Wyścigu Pokoju. Łącznie wygrał ponad 500 wyścigów. Aktywny był cały czas - aż do czerwca ub. roku. Wtedy to, w czasie wyścigu kolarskiego seniorów w Kolonii, doszło do wypadku . Szurkowski upadł przy dużej prędkości. Kolarz miał wiele bardzo poważnych obrażeń - w tym uszkodzenie rdzenia kręgowego i czaszki. Kompletnie sparaliżowany trafił do szpitala. O tym, w jakim jest stanie, rodzina poinformowała dopiero 5 miesięcy po wypadku. Zobacz także:  Doda zawiesza koncerty! "W rodzinie pojawił się nowotwór" Żona Ryszarda Szurkowskiego walczy z nowotworem Od samego początku była przy nim żona, Iwona Szurkowska. Na początku bała się, że Ryszard nie przeżyje tego wypadku. Ale dzielnie wspierała go w walce. I, jak pokazał sobotnie materiał TVN, walka ta dała rezultaty. Szurkowski zaczyna chodzić w specjalnym egzszkielecie, pomagającym w ruchach i utrzymaniu równowagi. Próbuje się ruszać i codziennie stawia sobie nowe cele. A rehabilitanci chwalą go, że gdy zwykle pacjenci w egzoszkielecie robią na początek 200 kroków, on od razu zrobił 800. Radością są drobne rzeczy, jak choćby to, że rusza małym palcem ręki, która dotąd była bezwładna. Niestety, na Szurkowskich spadł kolejny cios - choroba żony.  - Na dniach, niestety, wybieram się do...

Michał Wiśniewski - kim jest jego piąta żona?
Newsy
Ma 36 lat i 4 dzieci. Kim jest Paulina - nowa żona Michała Wiśniewskiego?
Ma 36 lat i 4 dzieci. Kim jest Paulina - nowa żona Michała Wiśniewskiego?

Kiedy w jednym z ostatnich trudnym dzieciństwie. Zakochiwał się, filmików na Instagramie powiedział, że „z połóweczką, z moją żoną, oglądamy teraz »Czterdziestolatka«”, w internecie zawrzało. Konto muzyka natychmiast zasypały komentarze z gratulacjami, ale pozostały bez odpowiedzi. Jednak kilka godzin później, podczas rozmowy z Telewizją WP, Michał Wiśniewski (47) po raz kolejny zasugerował zmianę stanu cywilnego. „Wspólnie z żoną mamy ósemkę dzieci i jest co robić”, wyznał. Czy lider Ich Trojga naprawdę wziął ślub? Zaskakujący wydaje się nawet nie tyle sam fakt zawarcia przez Michała kolej- nego, piątego małżeństwa, ile raczej nietypowa dla niego tajemniczość. O wcześniejszych ślubach Wiśniewski chętnie opowiadał, co więcej, jeden (z Mandaryną) wziął w świetle kamer. Tego ostatniego – jeśli faktycznie się odbył – muzyk tej pory oficjalnie nie potwierdził. O uroczystości opowiedzieli jego znajomi. „Z uwagi na okoliczności ceremonia miała skromny i symboliczny charakter. Młodej parze towarzyszyła tylko najbliższa rodzina. Dopisała za to pogoda i Michał i Paulina powiedzieli sobie »tak« w ogrodzie”, zdradził jeden z nich w rozmowie z Plotkiem. A kim jest wybranka Michała? To 36-letnia Paulina, mama czwórki dzieci. Nie jest związana z show-biznesem i... to w zasadzie wszystko, co o niej wiadomo. Michał Wiśniewski jeszcze nigdy nie był taki tajemniczy. Dlaczego tym razem ukrywa partnerkę? ZA GŁOSEM SERCA Jego życie prywatne zawsze budziło zainteresowanie fanów i mediów. Zwłaszcza że Michał chętnie dzielił się jego szczegółami, nieraz odważnymi, wręcz skandalizującymi. A tych na przestrzeni ostatnich 24 lat, podczas których trwały jego cztery małżeństwa, nie brakowało. Wiśniewski był pierwszą polską...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik