Ryszard Szurkowski
East News
Newsy

Śmierć syna w zamachu na WTC, wypadek który przykuł go do wózka... Życie Ryszarda Szurkowskiego to gotowy scenariusz filmowy

Zmarł wybitny kolarz Ryszard Szurkowski! W jego życiu nie brakowało tragedii: śmierć syna w zamachu na WTC, wypadek, który przykuł go do wózka inwalidzkiego. Poznaj jego niezwykłą historię!

Dziś Polskę obiegła bardzo smutna wiadomość. W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski – jeden z najwybitniejszych polskich sportowców. Najbardziej utytułowany polski kolarz - dwukrotny wicemistrz olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju.

O śmierci legendy poinformowała media jego żona, Iwona Arkuszewska-Szurkowska. Sportowca w mediach społecznościowych pożegnało wiele znanych osób.

"Zmarł Ryszard Szurkowski, (...) Twardy charakter, niebywały upór, wielka siła woli – prawdziwa ikona polskiego sportu. Szerokości na drogach niebieskich, Panie Ryszardzie", napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Wielki sportowiec, wspaniała postać. RIP", wtórował mu na Twitterze Tomasz Lis.

Twoja Twarz Brzmi Znajomo: Barbara Kurdej-Szatan oczarowała jurorów jako Sanah! Wygra?

Szurkowski marzył, by znów siąść na rower

Jeszcze niedawno, bo 12 stycznia, czyli w dniu swoich 75. urodzin Ryszard Szurkowski miał tylko jedno marzenie, którego nie zdąży już spełnić:

„Życzę sobie pierwszego samodzielnego kroku. No i powrotu na rower, choćby trzykołowy” - zdradził.

Życie Szurkowskiego jest gotowym scenariuszem na film: wielkie sukcesy sportowe, miłosne porażki, śmierć syna w zamachu na WTC i wreszcie tragiczny wypadek, który na zawsze przykuł go do wózka inwalidzkiego…

Nie chciał, by ludzie się nad nim litowali, poza tym nigdy nie lubił się nad sobą użalać. Gdy w 2018 roku Ryszard Szurkowski cudem uniknął śmierci – uległ wypadkowi, w wyniku którego miał uszkodzony kręgosłup i nie mógł chodzić, to tę informację, na życzenie sportowca, trzymano w tajemnicy przez niemal pół roku! Co się wtedy stało?

Wypadek Ryszarda Szurkowskiego

10 czerwca 2018 roku Ryszard Szurkowski brał udział w wyścigu rowerowym emerytów w Kolonii.

„Do mety było parę kilometrów. I kraksa, jakich wiele w wyścigach kolarskich. Jeden wpadnie w nierówność, drugi w niego, a potem reszta. I ja byłem tym drugim. Od początku nie zdawałem sobie sprawy, jak poważny był to wypadek. Doszło do mnie to dopiero w karetce”, powiedział w wywiadzie dla TVP.

Już po operacji kolarz dowiedział się, że był o włos od śmierci. Lekarze, który go wtedy operowali nie dawali mu szans na powrót do normalnego życia. Nie bez kozery.

„Czaszkę poskładano mi praktycznie z puzzli. Nos – w kawałkach, szczęka górna – w kawałkach, czoło zmiażdżone, podobnie policzki. Potem przez trzy tygodnie leżałem w klinice i nie poczułem żadnego bólu”, wyznał.

Najgorsze było jednak to, że Szurkowski miał też uszkodzony kręgosłup. Ale i tak mógł mówić o szczęściu, bo od początku było wiadomo, że ma szansę odzyskać sprawność. Okazało się, że kolarz ma zmiażdżony, a nie przerwany rdzeń kręgowy, pojawiła się więc nadzieja, że można walczyć.

Od początku było wiadomo, że walka o powrót do pełnej sprawności będzie ciężka, długa i kosztowna. Szurkowski przeszedł dwie operacje kręgosłupa oraz operację głowy, która trwała siedem godzin, bo lekarze musieli najpierw poskładać połamaną czaszkę, a potem odtworzyć złamany nos i doszyć wyrwaną dolną wargę. Po powrocie do Polski trafił do specjalistycznej kliniki w Konstancinie, gdzie przechodził mozolną rehabilitację. Gdy bliscy zabrali go do domu, nadal pozostawał pod opieką najlepszych specjalistów. Szurkowski musiał „jedynie” ciężko ćwiczyć i wierzyć w to, że będzie mógł nie tylko chodzić, ale i jeździć na rowerze. A wiary w zwycięstwo nigdy mu nie brakowało.

Niesamowita kariera Ryszarda Szurkowskiego

W dzieciństwie mały Rysio marzył, by zostać sportowcem, którego pokochają miliony Polaków. Chciał tylko jeździć na rowerze, bo to kochał. Kiedy w 1956 roku cały kraj oszalał na punkcie Stanisława Królaka, pierwszego Polaka, który wygrał Wyścig Pokoju, 10-letni wówczas Rysiek postanowił, że pójdzie w jego ślady.

Najpierw trenował sam, na czeskim rowerze Favorit, który kupił dzięki pomocy taty i babci. Dopiero mając 20 lat, zapisał się do klubu LZS Milicz. Już dwa lata później został mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym. To była niespodzianka nawet dla znawców tej dyscypliny, bo Szurkowski wcześniej rzadko startował w ogólnopolskich zawodach. Jego nazwisko nie było wówczas znane, dlatego wielu dziennikarzy je przekręcało, co denerwowało babcię Ryszarda, która gorąco mu kibicowała i wspierała finansowo. Niedługo później młody kolarz zaczął wygrywać najważniejsze wyścigi i zdobywać kolejne tytuły, a jego nazwisko, już bez błędu, z uwielbieniem wymawiały miliony Polaków.

Rok po zdobyciu tytułu mistrza Polski Szurkowski za namową trenera Henryka Łasaka porzucił kolarstwo przełajowe i zaczął się ścigać na szosie. Był tak dobry, że od razu trafił do reprezentacji Polski i jeszcze w tym samym roku wystartował w Wyścigu Pokoju. Zajął wtedy drugie miejsce, co jak na debiutanta było sensacją. Potem świetne starty Szurkowskiego nikogo już nie zaskakiwały, dziwiono się raczej, gdy jakiegoś wyścigu nie wygrał.

Ale Ryszard na opinię niepokonanego solidnie zapracował. Aż 12 razy zdobył tytuł mistrza Polski, trzy razy był mistrzem świata, zdobył dwa srebrne medale olimpijskie. A przede wszystkim czterokrotnie triumfował w Wyścigu Pokoju, który w latach 70. był jedną z najpopularniejszych imprez sportowych w Polsce. Nic dziwnego, że Szurkowski był wtedy takim idolem, jak dziś Robert Lewandowski.

Za sportowe sukcesy zapłacił jednak wysoką cenę.

„Miałem dość bogatą karierę – i w wyniki sportowe, i w przygody, i w różnego rodzaju zdarzenia wcześniej nieplanowane. To był bardzo fajny okres, mimo że inne sfery życia ucierpiały na tym, czyli rodzina”, wyznał kolarz w programie TVP „Notacje historyczne”.

Życie prywatne, w przeciwieństwie do kariery, nie ułożyło mu się dobrze. Jego pierwsze małżeństwo, z Ewą Kukułą, rozpadło się po kilkunastu latach. Rozwodem skończył się też związek z Izabelą Gumowską. Ponownie Szurkowski ułożył sobie życie w 2012 roku, gdy wziął ślub z młodszą o 27 lat Iwoną Arkuszewską.

Syn Ryszarda Szurkowskiego, polska ofiara zamachu na WTC

Największym jednak dramatem sportowca była tragiczna śmierć syna z pierwszego małżeństwa. Norbert Szurkowski zginął w zamachu na World Trade Center. W Nowym Jorku mieszkał z żoną Urszulą, pracował w firmie remontowej. 11 września 2001 roku do biura mieszczącej się na 104. piętrze północnej wieży WTC firmy Cantor Fitzgerald miał wejść tylko na kilka minut, by poprawić źle przyklejone przez kolegę tapety. Został tam na zawsze.

Szurkowski załamał się po stracie syna, jego znajomi mówią, że nigdy nie pogodził się z tą tragedią. Po śmierci syna zaczął stronić od ludzi – przestał przychodzić do sklepu rowerowego, który prowadził w Warszawie, rzadko wychodził z domu, a ukojenia szukał w samotnych przejażdżkach rowerowych. Nie chciał się publicznie wypowiadać o śmierci Norberta, nie wystąpił też o odszkodowanie, które przysługiwało rodzinom ofiar.

"Nie ma takich pieniędzy, które złagodzą ból po stracie syna", mówił Szurkowski.

Życie sportowca znów nabrało barw, gdy pojawiła się w nim przyszła żona Iwona, która pracowała w jego sklepie. Dzięki niej stał się radośniejszy, zaczął wychodzić do ludzi, grał w tenisa. Wrócił też do uprawiania kolarstwa. Nawet po tragicznym wyścigu dla weteranów, który skończył się dla niego tragicznie, nigdy się nie poddał. Zawsze mógł liczyć na wsparcie ukochanej żony.  Nie zamierzał się poddać.

„Ruszam już trochę rękoma, choć lepiej prawą. Gorzej z nogami, dopiero zaczynam poruszać palcami u stóp. Jest lepiej, bo przez dwa miesiące w ogóle niczym nie mogłem poruszyć”, wyznał niedawno.

Niestety, tego najważniejszego wyścigu – o zdrowie – Ryszardowi Szurkowskiemu nie udało się wygrać.

W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski.

East News

Szurkowski był czterokrotnym zwyciężcą Wyścigu Pokoju. Po zakończeniu kariery pasjami grał w tenisa.

East News

Dorota Szelągowska
Instagram/Dorota Szelągowska
Newsy
Do trzech razy sztuka, czyli nie tylko miłosne życie Doroty Szelągowskiej
Do trzech razy sztuka, czyli nie tylko miłosne życie Doroty Szelągowskiej

Właśnie ruszyły castingi do nowego programu Doroty Szelągowskiej (39). Na pierwszy rzut oka idea jest prosta: ekipa w ramach niespodzianki remontuje cały dom lub mieszkanie zgłoszonej przez bliskich osobie. Jednak nie metamorfoza wnętrz będzie grała tu główną rolę, ale historia bohatera – trudna, wyjątkowa, godna naśladowania. „Szukamy kogoś cudownego, mądrego, kto robi wiele dla innych, ale zapomina o sobie”, wyjaśniła na Instagramie Dorota, zachęcając do nadsyłania zgłoszeń. Na odzew nie czekała długo. – W krótkim czasie do programu zgłosiły się już setki osób. Casting cieszy się naprawdę ogromnym zainteresowaniem. – przyznała w rozmowie z „Fleszem” Marta Skorupska z działu PR stacji TVN. Wygląda więc na to, że nowy program Doroty będzie prawdziwym hitem jesiennej ramówki! JA WAS URZĄDZĘ! Szelągowska od lat udowadnia, że na urządzaniu wnętrz zna się jak mało kto – na koncie ma szereg programów telewizyjnych o tej tematyce. Designerskie zacięcie przejawiała już od dziecka. „Moja mama wracała z pracy i nigdy nie wiedziała, czy zastanie sypialnię w tym miejscu, gdzie ją zostawiła, bo ja mogłam przenieść pokoje”, przyznała ze śmiechem w Radiu Zet. Dziś prezenterka, uhonorowana w zeszłym roku Telekamerą w kategorii „Osobowość telewizyjna”, to ekspertka od mieszkaniowych rewolucji. Czy stanie się też specjalistką od rewolucji życiowych? W nowym programie będzie przecież zmieniać nie tylko wnętrza, czeka ją przede wszystkim ogromna dawka emocji związana ze skomplikowanymi historiami bohaterów. Wie o tym doskonale Katarzyna Dowbor, która prowadzi w Polsacie program „Nasz nowy dom”: – Nie jest to łatwe zadanie, również emocjonalnie. Stykamy się ze szczególnymi,...

Michał Wiśniewski - kim jest jego piąta żona?
Newsy
Ma 36 lat i 4 dzieci. Kim jest Paulina - nowa żona Michała Wiśniewskiego?
Ma 36 lat i 4 dzieci. Kim jest Paulina - nowa żona Michała Wiśniewskiego?

Kiedy w jednym z ostatnich trudnym dzieciństwie. Zakochiwał się, filmików na Instagramie powiedział, że „z połóweczką, z moją żoną, oglądamy teraz »Czterdziestolatka«”, w internecie zawrzało. Konto muzyka natychmiast zasypały komentarze z gratulacjami, ale pozostały bez odpowiedzi. Jednak kilka godzin później, podczas rozmowy z Telewizją WP, Michał Wiśniewski (47) po raz kolejny zasugerował zmianę stanu cywilnego. „Wspólnie z żoną mamy ósemkę dzieci i jest co robić”, wyznał. Czy lider Ich Trojga naprawdę wziął ślub? Zaskakujący wydaje się nawet nie tyle sam fakt zawarcia przez Michała kolej- nego, piątego małżeństwa, ile raczej nietypowa dla niego tajemniczość. O wcześniejszych ślubach Wiśniewski chętnie opowiadał, co więcej, jeden (z Mandaryną) wziął w świetle kamer. Tego ostatniego – jeśli faktycznie się odbył – muzyk tej pory oficjalnie nie potwierdził. O uroczystości opowiedzieli jego znajomi. „Z uwagi na okoliczności ceremonia miała skromny i symboliczny charakter. Młodej parze towarzyszyła tylko najbliższa rodzina. Dopisała za to pogoda i Michał i Paulina powiedzieli sobie »tak« w ogrodzie”, zdradził jeden z nich w rozmowie z Plotkiem. A kim jest wybranka Michała? To 36-letnia Paulina, mama czwórki dzieci. Nie jest związana z show-biznesem i... to w zasadzie wszystko, co o niej wiadomo. Michał Wiśniewski jeszcze nigdy nie był taki tajemniczy. Dlaczego tym razem ukrywa partnerkę? ZA GŁOSEM SERCA Jego życie prywatne zawsze budziło zainteresowanie fanów i mediów. Zwłaszcza że Michał chętnie dzielił się jego szczegółami, nieraz odważnymi, wręcz skandalizującymi. A tych na przestrzeni ostatnich 24 lat, podczas których trwały jego cztery małżeństwa, nie brakowało. Wiśniewski był pierwszą polską...

Wiktoria Gąsiewska kończy 21 lat
Newsy
Kto chce namieszać w związku Wiktorii Gąsiewskiej i Adama Zdrójkowskiego?! Aktor ostatecznie ucina plotki! 
Związek Wiktorii Gąsiewskiej i Adama Zdrójkowskiego pod obstrzałem. Dlaczego?!

Kubę Boskiego grał przez prawie 10 lat. Ale „Rodzinka.pl” się skończyła, a nowych propozycji brak. Czy to oznacza, że Adama Zdrójkowskiego nie zobaczymy już w telewizji?  Na planie „Rodzinki.pl” spędziłem niemal pół życia, więc nie będę ukrywał, że niespodziewana decyzja TVP o zakończeniu emisji w połowie 16. sezonu mnie zaskoczyła i bardzo zasmuciła. Zresztą jak całą naszą ekipę– mówi „Fleszowi” Adam Zdrójkowski (20). Na początku maja TVP wyemitowała ostatni odcinek „Rodzinki.pl”, serialu, który oglądaliśmy przez prawie 10 lat! Adam, grając w nim Kubę Boskiego, dorastał na oczach całej Polski: ze słodkiego łobuziaka zamienił się w mężczyznę. Choć prowadził ostatnią edycję „The Voice of Poland” (a wcześniej także „The Voice Kids”), dla wszystkich i tak był przede wszystkim serialowym Kubą. Co zamierza teraz?  – Na pewno skończył się pewien etap mojej kariery. Myślałem, że ta wiosna będzie wyglądała inaczej, dlatego nie angażowałem się w żadne nowe projekty, bo normalnie o tej porze zawsze byliśmy na planie. Epidemia dodatkowo wszystko skomplikowała. Wstrzymano wszystkie produkcje, więc na razie nie mam nawet szans na nowe propozycje – przyznaje Adam. Ale nie zamierza się poddawać. – Nie umiem siedzieć z założonymi rękami. Mam już plan B, który nie jest związany ani z aktorstwem, ani z telewizją – zapowiada tajemniczo. Czy to oznacza, że Zdrójkowski na zawsze zniknie z show-biznesu?  Niezłe ziółko  Przed kamerą czuje się jak ryba w wodzie. Nic dziwnego! Od najmłodszych lat wspólnie z bratem bliźniakiem Kubą brali udział w najróżniejszych castingach. Z...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner