Wyjątkowy felieton Dody dla magazynu "Party"! Zobacz, jak podsumowała 2019 rok
Doda napisała dla magazynu "Party" specjalny felieton, w którym rozlicza się z blaskami i cieniami 2019 roku. Co uważa za porażkę, a co było sukcesem?

Każde wydanie „Party” kończy strona, na której oceniamy wydarzenia ze świata show-biznesu (i nie tylko!). Tym razem o przygotowanie rubryki „kocha / szlocha” poprosiliśmy laureatkę naszego plebiscytu – Dodę!
Doda ( 35 ) w plebiscycie magazynu „Party” i portalu Party.pl wygrała nagrodę specjalną #Hejt Stop m.in. za zorganizowanie koncertu „#Artyści przeciw nienawiści”. Poprosiliśmy gwiazdę, by powiedziała, co szczególnie poruszyło ją w 2019 roku. Doda wybrała kilka wydarzeń, które wspomina z bólem serca, i kilka, które budzą w niej radość lub nadzieję…
1 z 8

Doda szlocha nad...
1. Jak nie umieć przegrywać z klasą
Czyli reakcja zagranicznych internautów na wygraną Polski w Eurowizji Junior. Hiszpanie w komentarzach życzyli nam śmierci, powrotu Hitlera, epidemii i zamknięcia ponownie w obozach zagłady. Serio! Do tego chcą ubiegać się o możliwość organizowania kolejnej edycji konkursu. Uważam, że szef wszystkich szefów Eurowizji Junior powinien dyscyplinarnie zabronić im tego albo w trybie natychmiastowym zwrócić się o publiczne przeprosiny. Oczywiste jest, że kraj nie może odpowiadać za nienawiść niektórych swoich rodaków. Jednak zwłaszcza w konkursie dziecięcym organizatorzy powinni mieć krytyczny stosunek do szerzenia hejtu, w dodatku z ludobójstwem w tle.
2. Ukamieniowanie w Białymstoku
Uwielbiam to miasto i wszystkie koncerty, które tam zagrałam, wspominam wspaniale. Kiedy jednak zobaczyłam w czerwcu to, co działo się podczas Marszu Równości, który organizowała większość miast w Polsce, byłam w szoku. Jak to możliwe, że białostoczanie odwrócili się sami od siebie i zaczęli walczyć przeciw sobie? To cholernie przykre obserwować, jak łatwo można manipulować ludźmi prostymi polityczno-psychologicznymi zabiegami. Wzbudzić nienawiść między wieloletnimi sąsiadami i kolegami ze szkoły. Dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się empatii i szacunku do różnic, które są i będę między ludźmi. Nie muszą się kochać, ale niech się nie nienawidzą. Ludzie to nie śmieci. Nie będziemy się segregować ze względu na orientację! Nie tolerować możemy co najwyżej glutenu, a nie czyjejś miłości. Sorry, not sorry!
2 z 8

3. Smog, czyli powolna umieralnia
Gdybym chciała napisać to, co naprawdę myślę, musiałabym rozłożyć wachlarz swoich przekleństw i zszokować nawet własną matkę. Jak politycy mają czelność nie stawiać zdrowia polskiego społeczeństwa na pierwszym miejscu? Tylko mamić i kręcić, podczas gdy wszyscy się duszą, a zimą walczą z fatalnym bólem w klatce? U dzieci mamy coraz więcej problemów alergicznych, a astma dotyka coraz więcej warszawiaków, i to z roku na rok. Ile jeszcze to potrwa? Ja co zimę muszę przeorganizować swoje życie i wyprowadzać się nad morze, gdzie mogę normalnie oddychać. Tylko tak mam szansę wykonywać swój zawód!
A co z tymi, którzy tej szansy nie mają? Niech polscy politycy biorą wzór z krajów, które wprowadziły już praktyki antysmogowe i pokazują, że zdrowie ich wyborców nie jest mniej ważne od pieniędzy!
3 z 8

4. Płoną płuca Ziemi
Deszczowe lasy Amazonii płonęły w zastraszającym tempie, a przecież produkują ok. 20 proc. tlenu na ziemi. Lasy deszczowe w Amazonii zajmują ok. 5,5 mln kilometrów kwadratowych – to tyle co ponad połowa terytorium Stanów Zjednoczonych. Jak wyliczał brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych, co minutę w amazońskim lesie deszczowym płonął areał o powierzchni półtora boiska piłkarskiego!
Zmiany klimatu doprowadzą do końca świata, i to szybciej, niż nam się wydaje. Winne są susza i upały, ale przede wszystkim człowiek! Lokalne media donosiły o „dniach ognia”, czyli celowych podpaleŻYJniach, za które odpowiedzialni są hodowcy, przygotowujący grunt pod wypas bydła. Prezydent Jair Bolsonaro przymykał jednak oko na ten proceder i nazywał dane na ten temat kłamstwami! Mało tego! Oskarżył Leonarda DiCaprio o to, że wspiera finansowo brazylijskie ekologiczne organizacje non profit. Podziękujmy panu za ekologiczny koniec świata!
4 z 8

5. Morderstwo na scenie
Dzień, w którym tragicznie zginął świętej pamięci prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, zmienił wielu z nas. Tak naprawdę od tego momentu w najbardziej brutalny sposób zrozumieliśmy, dokąd doprowadził nas hejt. W tej jednej chwili poczuliśmy, że od wielu lat porozumiewamy się językiem nienawiści w naszym kraju i w każdym z nas leży po trosze za to wina. Na początku publiczny lincz, szyderstwo i obrażanie dotyczyło ludzi z kolorowych gazet. Niektóre portale plotkarskie i tabloidy otworzyły wrota do piekieł, dając na to przyzwolenie.
Z biegiem lat hejt przedostał się do szkół, do pracy, do każdego Polaka. Statystki depresji i samobójstw u młodzieży, będącej ofiarami hejtu, są zatrważające! Najmłodsze pokolenie kiedyś nas zastąpi. W młodych cała nadzieja. Nie popełniajcie naszych błędów. Zgoda buduje! Niezgoda rujnuje!
5 z 8

Doda kocha...
1. Trend "no make up"
Zagościł wreszcie na salonach i sesjach zdjęciowych! Przestałam się całkowicie malować na co dzień trzy lata temu, ale dopiero niedawno odważyłam się na sesję okładkową bez charakterystycznego dla mnie kociego oka! Podoba mi się, że coraz więcej polskich celebrytek nie przejmuje się opinią innych i pokazuje, że samoakceptacja i zdrowy, naturalny wygląd to najlepsza droga do prawdziwego piękna! Nie podobamy się innym? Ich problem!
2. Roksana i Viki
To dwie zdolne młode wokalistki, które na zawsze dzięki swoim pięknym głosom zaznaczyły na mapie muzycznej nasz kraj. Dzięki nim przeszliśmy do historii Eurowizji Junior. Jestem z was, dziewczyny, bardzo dumna!
6 z 8

3. Greta na czele ruchu, który otworzył wszystkim oczy
Koniec z ekologiczną ignorancją! Dziecko zrobiło to, czego nie umieli najwięksi tego świata. Przesłanie Grety Thunberg jest pobudką dla światowych liderów i wszędzie tam, gdzie czas bezczynności się skończył. Zwróciła faktami uwagę na nieuchronny koniec naszej planety, który zgotowaliśmy sobie sami swoim skrajnym konsumpcjonizmem.
Jeżeli nie interesuje cię twój los, to przynajmniej zadbaj o życie najmłodszych i kolejnych pokoleń. Wystarczy trzymać się kilku ekologicznych zasad, by nasza planeta nie przestała nadawać się do życia! W innym wypadku globalna katastrofa zacznie nas trawić już za 30 lat.
7 z 8

4. Frekwencja wyborcza
Abstrahując od tego, że frekwencja w wyborach parlamentarnych w 2019 roku rosła w obliczu nieprzyjemnych niesnasek na scenie politycznej, to należy docenić i pochwalić fakt, iż nareszcie ludzie zaczęli brać na poważnie swój obywatelski obowiązek! Najwyższa pora, by Polacy pamiętali, że inni przelali własną krew, byśmy dziś mogli mieć wpływ na losy swojego kraju. Doceńmy to i wybierajmy świadomie, bo już… nie musimy, ale możemy!
5. Zniesienie wiz do USA
Wspaniała informacja nie tylko dla nas, muzyków, którzy chcą występować dla Polonii, ale dla każdego innego rodaka. Jakkolwiek rozumiem politykę wizową rządu StanoĀLw Zjednoczonych Ameryki Północnej i jej restrykcje względem innych krajów, to Polska należy do naprawdę nielicznych szczerze lojalnych i bezinteresownych przyjaciół i sojuszników USA. Zniesienie wiz to zacieśnienie integracji, łatwiejszy dostęp do kultury i sztuki oraz najbardziej rozwiniętego rynku komercyjnego.
8 z 8

6. „#Artyści przeciw nienawiści”
Jedyny taki koncert w historii Polski, którego wyższa idea zrzeszyła 120 artystów na jednej scenie. Muzycy z różnych pokoleń, reprezentujący różne muzyczne gatunki, wyznania, orientacje i polityczne wybory zaśpiewali jednym mocnym głosem przeciwko hejtowi. Pokazali, że można się połączyć pomimo różnic i antypatii. Nikt z organizatorów ani z występujących nie wziął wynagrodzenia za ten wieczór, podczas którego pod sceną w Łodzi zebrało się ponad 10 tys. wzruszonych ludzi. Koniecznie obejrzyjcie ten koncert w Internecie (tylko z chusteczką), a potem wybierzcie się na kolejną edycję – już w marcu 2020. Zapraszamy!
content:0_123162,,0_118259:CMNews