Reklama

13 marca 2025 roku papież Franciszek obchodzi 12. rocznicę swojego wyboru na Stolicę Piotrową. Pomimo problemów zdrowotnych, z całego świata płyną wyrazy wsparcia i modlitwy. Wierni, duchowieństwo oraz przywódcy polityczni przesyłają życzenia zdrowia i siły na dalsze lata pontyfikatu.

Reklama

Najnowsze informacje z Watykanu

Watykan poinformował właśnie, że Ojciec Święty dziękuje za wszystkie nadesłane wiadomości oraz prosi o kontynuowanie modlitw w jego intencji. W ramach obchodów rocznicy w Nowym Jorku, na Fordham University zorganizowano specjalne wydarzenie poświęcone pontyfikatowi Franciszka. W uroczystościach wzięli udział duchowni, teolodzy oraz osoby zaangażowane w działalność charytatywną.

Kardynał Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w USA, podkreślił znaczenie przesłania Franciszka o miłosierdziu, jedności i trosce o ubogich. Podczas spotkania wspomniano także kluczowe momenty pontyfikatu, w tym reformy w Kościele oraz działania na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej.

Podczas dwudniowego forum, zorganizowanego we współpracy z czołowymi ośrodkami akademickimi, biskupi, eksperci, dziennikarze i liderzy katoliccy mają okazję do wymiany myśli na temat wyzwań stojących przed Kościołem. Spotkanie koncentruje się na kwestiach istotnych dla współczesnego katolicyzmu, uwzględniając synodalne podejście promowane przez papieża Franciszka.

Stan zdrowia Ojca Świętego

Mimo radosnej okazji zmartwienie budzi stan zdrowia papieża Franciszka. Kilka dni temu trafił on do rzymskiej kliniki Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc. Według najnowszych informacji jego stan jest stabilny, lecz wymaga dalszej hospitalizacji i leczenia.

Lekarze podkreślają, że papież reaguje dobrze na terapię, ale zalecają mu odpoczynek i ograniczenie aktywności. Wierni na całym świecie modlą się o jego szybki powrót do zdrowia.

Refleksje nad 12-letnim pontyfikatem

Przez 12 lat swojego pontyfikatu Franciszek wielokrotnie zwracał uwagę na problemy społeczne i duchowe współczesnego świata. Jego działania na rzecz ubogich, troska o środowisko oraz otwartość na dialog międzyreligijny sprawiły, że jest postrzegany jako jeden z najbardziej charyzmatycznych przywódców Kościoła Katolickiego.

Jego pontyfikat to także czas zmian – zarówno w strukturach Kościoła, jak i w podejściu do kluczowych kwestii moralnych i etycznych. Przemiany, które zapoczątkował, mają na celu uczynienie Kościoła bardziej otwartym i bliskim ludziom.

Mimo problemów zdrowotnych Papież Franciszek nie ustaje w swojej misji. 12. rocznica jego wyboru na Stolicę Piotrową to okazja do refleksji nad jego dokonaniami oraz wyrazów wsparcia i modlitwy o jego zdrowie. Świat wciąż patrzy na niego z nadzieją i wdzięcznością za lata posługi.

Reklama

Zobacz także: Tak naprawdę czuje się papież Franciszek. Udostępniono wynik badania

Papież Franciszek
IMAGO/Andrea Calandra/Imago Stock and People/East News
Reklama
Reklama
Reklama