Reklama

„Kopciuszki z getta”, jak nazywał je ojciec, szturmem podbiły świat sportu i stały się najbardziej utytułowanymi tenisistkami wszech czasów. Choć od jakiegoś czasu Serena Williams (40) i Venus Williams (41) nie biorą udziału w turniejach Wielkiego Szlema, świat znów sobie o nich przypomniał. Wszystko za sprawą hollywoodzkiej produkcji „King Richard: Zwycięska rodzina”, opowiadającej o ich drodze na szczyt. Film otrzymał aż pięć nominacji do Oscara, a Will Smith, który zagrał ojca tenisistek, zgarnął statuetkę dla najlepszego aktora. Wkład Richarda Williamsa w sukces córek jest nieoceniony, to on bowiem zaplanował ich przyszłość, zanim jeszcze przyszły na świat... I to dzięki jego determinacji zostały mistrzyniami olimpijskimi oraz legendami turniejów US Open czy Wimbledonu. Zanim siostry Williams zaczęły karierę, świat tenisa w Ameryce był zarezerwowany dla klasy wyższej. A one pochodziły ze zwyczajnej amerykańskiej rodziny, której nie było stać na wynajem kortów i lekcje u trenerów. Dlatego ich ojciec sam zrobił kurs na instruktora tenisa, a następnie opracował 78-stronicowy plan całej kariery sportowej córek. Dziś majątek Sereny jest wyceniany na 200 mln dolarów, a Venus na 95 mln. W tenisie osiągnęły wszystko, musiały się jednak mierzyć nie tylko z przeciwniczkami na korcie, ale też z chorobami i tragediami w życiu osobistym...

Reklama

Plan na życie

Dwa lata przed narodzinami Venus Richard Williams zobaczył w telewizji wywiad, którego po triumfie na French Open udzieliła rumuńska tenisistka Virginia Ruzici. Kiedy usłyszał, że wygrała 40 tys. dolarów w cztery dni – podczas gdy on zarabiał 52 tys. rocznie – zdecydował, że jego córki pójdą w ślady zawodniczki.

Zobacz także: Michael Schumacher: Tragiczna historia mistrza. Dzisiaj żyje w ukryciu

ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Z żoną Oracene Price wychowywał pięć córek, ale Venus i Serena od najmłodszych lat przejawiały talent sportowy. Richard zaczął je uczyć gry w tenisa, gdy Venus miała pięć lat, a Serena cztery. Trenowali na publicznych kortach tenisowych w kalifornijskim Lynwood, ulubionym miejscu spotkań gangów. Nie mieli wtedy pieniędzy na lekcje na profesjonalnych kortach. „Pewnego dnia mój tato (...) włożył mi w rękę standardową rakietę i ustawił mnie kilka kroków od siatki. Potem przeszedł na drugą stronę i zaczął delikatnie rzucać mi piłki, aż zdołałam odbić kilka z nich”, wspominała Serena w autobiografii.

AP/Associated Press/East News

Gdy siostry zaczęły wygrywać pierwsze turnieje, ojciec wywalczył dla nich miejsca w elitarnej akademii tenisowej Ricka Macciego. Cała rodzina przeniosła się wówczas na Florydę. Richard nie wyobrażał sobie zostawić córek samych po drugiej stronie kraju, bo miał dla nich konkretny plan: chciał, żeby rozwijały swoje talenty, ale miały też normalne dzieciństwo. Nie wszystkim trenerom sióstr to się podobało, jednak ostatnie słowo należało do Richarda.

Li Ying/Xinhua News/East News

Wzloty i upadki

Richard nie chciał, żeby córki brały udział w juniorskich turniejach, dlatego w tenisie zawodowym zaczęły występować na najbardziej prestiżowych kortach świata. Venus zadebiutowała w wieku 14 lat i podczas zawodów w Oakland była bliska pokonania ówczesnej wiceliderki rankingu światowego Sánchez Vicario. Dziś z jej osiągnięć sportowych można by zbudować schody do tenisowego nieba. Siedmiokrotnie wygrywała na wielkoszlemowych turniejach, wywalczyła cztery medale olimpijskie. Jeszcze częściej na światowych kortach triumfowała jej młodsza siostra Serena, która zdobyła 23 mistrzowskie tytuły wielkoszlemowe w grze pojedynczej i 16 w grze podwójnej. Ma cztery złote medale olimpijskie. Jest najstarszą kobietą, która zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu WTA.

AP/Associated Press/East News

Choć droga zawodowa sióstr Williams była pełna sukcesów, w życiu prywatnym przeżyły kilka dramatów. W 2003 roku ich przyrodnia siostra Yetunde Price zginęła w wieku 31 lat, postrzelona w tył głowy, gdy siedziała w samochodzie i rozmawiała ze swoim partnerem – była niewinną, postronną ofiarą porachunków gangów. Serena po śmierci siostry powiedziała jedynie, że „bardzo płakała przez cały czas”. W trakcie swojej kariery rzadko mówiła o trudnych momentach, a tych w jej życiu nie brakowało. Kiedy miała 30 lat, przebyła pierwszy epizod zatorowości płucnej – omal nie straciła wtedy życia. Drugi był rezultatem nagłego cesarskiego cięcia, które wykonano, gdy w 2017 roku urodziła córkę Alexis Olympię. Rodząc, Serena otarła się o śmierć. „Najpierw otworzyła mi się rana po cesarskim cięciu z powodu intensywnego kaszlu, którego doświadczyłam w wyniku zatoru. Wróciłam na salę operacyjną, gdzie lekarze znaleźli w moim brzuchu duży krwiak. Musiałam przejść zabieg, który zapobiega przedostawaniu się skrzepów do płuc”, zdradziła tenisistka. W kolejnych tygodniach zmagała się z depresją poporodową, ale udało jej się wrócić na kort po 10 miesiącach.

Rex Features/East News

Serena zawsze chciała sięgać po więcej, bo czuła, że musi ciągle udowadniać, że zasłużyła na miano legendy tenisa. Przez całą jej karierę wielu fanów twierdziło, że wygrywa jedyie inteligencjią. Najbardziej złośliwi nazywali ją i Venus „braćmi Williams”, sugerując, że nie są kobietami i prawdziwe kobiety nie mają z nimi szans. Serenę i Venus oskarżano też o ustawianie meczów zgodnie z poleceniami ojca – tak żeby jedna z nich zawsze doszła do finału. Mimo tych zarzutów siostry Williams stały się w USA prawdziwymi ikonami i idolkami młodych dziewczyn, zwłaszcza Afroamerykanek. Serena znalazła także szczęście w małżeństwie. Od pięciu lat jest żoną milionera Alexisa Ohaniana, współzałożyciela Reddita, który oświadczył się jej w Rzymie. Wraz z 4-letnią córką, która już ma świetny backhand, mieszkają w Beverly Hills. Serena nie planuje przyszłości Alexis Olympii. Jeśli będzie chciała poświęcić się sportowi, to w grę wchodzi każda dyscyplina. Tenisistka nie zakończyła kariery, ale po kontuzji w ubiegłym roku na kortach Wimbledonu jeszcze nie grała.

Rex Features/East News

Zobacz także: Cristiano Ronaldo: Tytan doskonałości, którego nie złamały rodzinne tragedie

Reklama

Kariera Venus w pewnym momencie też się zatrzymała, a wszystko z powodu rzadkiej choroby – zespołu Sjögrena, który może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Po przejściu na dietę wegańską sportsmenka poczuła się lepiej i zeszły rok podsumowała rekordowym, 90. występem w Wielkim Szlemie. Ona także nie planuje jeszcze zakończenia kariery. Ani zamążpójścia. Nazwała siebie nawet osobą „niepodatną na randki”. W przeciwieństwie do Sereny nie miała wiele szczęścia w miłości. Jej partnerami byli: golfista Hank Kuehne, kubański model Elio Pis i multimilioner Nicholas Hammond. Gdy była w związku z tym ostatnim, w czerwcu 2017 roku na Florydzie miała wypadek samochodowy, w wyniku którego zginął 78-letni mężczyzna. Policja początkowo uznała, że tenisistka ponosi winę za zderzenie, ale po przejrzeniu nagrania z monitoringu ustalono, że nie spowodowała wypadku. Już wtedy wielu ekspertów wieszczyło koniec jej kariery, jednak Venus podniosła się po tym zdarzeniu. Podobnie jak Serena, która nawet w 10 miesięcy po trudnym porodzie doszła do finału Wimbledonu! 40-letnie siostry Williams nie miałyby już raczej szans w pojedynku z obecną liderką rankingu WTA, 20-letnią Igą Świątek czy 24-letnią Naomi Ōsaką, ale przez całe swoje życie zawodowe udowadniały, że łatwo się nie poddają. Może nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa...

Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News
ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News
0000554/Reporter
AFP/EAST NEWS
ANGELA WEISS/AFP/East News
Rex Features/East News
Reklama
Reklama
Reklama