Są nie stanął po stronie Viki Gabor
Newsy

Sąd nie stanął po stronie obrażanej w sieci Viki Gabor!

Sąd nie stanął po stronie obrażanej w sieci Viki Gabor!

Viki Gabor to dziś jedna z najpopularniejszych i najbardziej rokujących młodych wokalistek w Polsce. Głos 10-letniej Wiktorii oczarował widzów i jurorów 2. edycji "The Voice Kids". Dziewczynka została finalistką drugiej edycji, aby dwa lata później wygrać Eurowizję Junior i zostawić konkurencję daleko w tyle. Po spektakularnej wygranej posypały się nie tylko gratulacje ale również hejt... Internauci nie szczędzili nastolatce niedopuszczalnych epitetów, wyśmiewając i szydząc z jej romskiego pochodzenia. Sprawa nękania w sieci trafiła do sądu. Stowarzyszenie Romów w Polsce początkowo skierowało sprawę do prokuratury, lecz gdy ta jej nie przyjęła, skierowano je do sądu, a ten przyznał rację prokuraturze. Wyrok jest szokujący! 

Zobacz także: Viki Gabor o negatywnych stronach sławy. Zdradziła, jak sobie radzi z hejtem!

Relacja z koncertu Viki Gabor! Tak pracuje nastoletnia gwiazda! Byliśmy z kamerą

Sąd nie stanął po stronie Viki Gabor! 

Viki Gabor od początku swojej medialnej kariery, którą zaczęła w wieku 10 lat, nie ukrywała swojego pochodzenia: 

Urodziłam się w Hamburgu i mam romskie pochodzenie, ale przede wszystkim jestem Polką i krakowianką - mówiła w wywiadzie z Gazetą Wyborczą.

Wygrana Viki Gabor podczas Eurowizji Junior 2019 nie tylko przysporzyła jej radości i dumy z sukcesu ale również ukazała ciemne strony sławy. Nie wszystkim wygrana Polski drugi raz z rzędu przypadła do gustu, a celem nienawistnych komentarzy stała się 12-letnia wówczas zwyciężczyni. W sieci zaczęły pojawiać się niedopuszczalne epitety obrażające młodą wokalistę oraz jej przynależność etniczną. Nazywano ją m. in. "szwabską cyganką" czy "cyganką z Niemiec".

Stowarzyszenie Romów w Polsce zareagowało natychmiastowo zgłaszając sprawę na prokuraturę, jednak gdy to nic nie dało, sprawa trafiła do sądu. Jak podaje krakowska Gazeta Wyborcza, sąd uznał, że określenie "szwabska cyganka" nie jest określeniem obraźliwym. 

Sędzia Barbara Sendor-Szkotak argumentowała, że zwrot "cyganie" w społeczności żydowskiej nie ma  znieważającego charakteru, oraz powołując się na encyklopedię PWN stwierdziła, że "cyganie to potoczna nazwa Romów".  Jak informuje Gazeta Wyborcza, sędzia powoływała się również na audycję radiowej "Dwójki", w której etnolog Marta Godlewska-Gosk mówiła, że określenie: 

"Cygan" jest "zakorzenione w języku polskim i nie jest jednoznacznie pejoratywne. Niesie w sobie wiele pozytywnych znaczeń, emocji i nie powinno się go wykorzeniać" - cytujemy Gazetę Wyborczą.

Sędzia powołała się również na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że sformułowanie nie jest znieważające.

Rodzice Viki Gabor, zdaniem sądu wciąż mogą wytoczyć proces cywilny autorom obraźliwych komentarzy w związku z naruszeniem jej dóbr osobistych.

Utrzymując postanowienie prokuratury, sąd potwierdził niejako dotychczasowe jej podejście do spraw rasizmu w internecie w stosunku do Romów. Każdy normalny obserwator życia społecznego w Polsce stwierdzi, że społeczność romska jest traktowana przez sporą część społeczeństwa, szczególnie w internecie, w sposób odmienny od innych grup etnicznych. Romowie w internecie są poniżani i lżeni, i to praktycznie bezkarnie - skomentował Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Zobacz także: Viki Gabor szczerze o hejcie. Kayah, poruszona jej historią, zadeklarowała pomoc!

Sąd uznał, że komentarze określające Viki Gabor m. in. "szwabską cyganką" nie są obraźliwe. 

Viki Gabor - Sylwester z Dwójką 2020/2021
AKPA fot. Mieszko Piętka

Ogromny hejt spotkał Viki Gabor po wygranej na Eurowizji Junior w 2019 roku. 

Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019
East News

 

Viki Gabor, Eurowizja Junior 2019
ONS.pl
Newsy
Jak Viki Gabor wypadła na Eurowizji Junior 2019? "Jakoś sztywno, mało tańca, nie porwało mnie". Oto komentarze po występie
Viki Gabor wystąpiła w konkursie Eurowizji Junior 2019 jako jedenasta ze swoim hitem "Superhero". Viki, naszym zdaniem, wypadła genialnie. Nie zjadły jej nerwy mimo dużej konkurencji, publiczności i presji, która na niej spoczywa.

Viki Gabor wystąpiła w konkursie Eurowizji Junior 2019 jako jedenasta ze swoim hitem "Superhero". Viki, naszym zdaniem, wypadła genialnie. Nie zjadły jej nerwy mimo dużej konkurencji, publiczności i presji, która na niej spoczywa. Wszyscy bardzo liczą na Viki i jej wygraną - rok temu Eurowizję Junior 2018 wygrała Roxie Węgiel, dzięki czemu konkurs Eurowizji w tym roku odbywał się w Polsce, w Gliwicach. Zobacz także:  Wiktoria Gabor wyrasta na nową gwiazdę! A oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć przed Eurowizją Junior Jakie komentarze w sieci pojawiają się po występie Viki Gabor? Większość jest bardzo pozytywna: Petarda! Super występ. Viki Gabor ma duże szanse, jesteśmy najwięcej typowani do zwycięstwa, więc sądzę, że wygra! Bardzo ładna piosenka. Nie wszyscy są jednak przekonani. Pojawiło się kilka komentarzy fanów, którzy nie są do końca zachwyceni występem Polki. Mnie nie porwał ten występ. Jakoś sztywno, mało tańca. Super piosenka, ale tło bardzo średnie. A wam się podobał występ Viki Gabor? My jesteśmy zdecydowanie w tej pierwszej grupie i uważamy, że Viki wypadła bosko! Cały występ Viki Gabor możecie zobaczyć tutaj: Zobacz także:  Eurowizja Junior 2019. Viki Gabor - które zajęła miejsce? Kto wygrał Eurowizję dla dzieci? Viki Gabor wystąpiła w konkursie Eurowizji Junior 2019 jako jedenasta ze swoim hitem "Superhero". Zobacz także:  Eurowizja Junior 2019: Roxie Węgiel i Wiki Gabor otworzyły ceremonię!

akpa20110606_zyczenie_jw_jw4177.jpg
AKPA
Newsy
Darski jest niewinny!
Muzyk nie znieważył uczuć religijnych

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable { mso-style-parent:""; line-height:115%; font-size:11.0pt;"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-"Times New Roman";} Adam Darski , który został oskarżony o znieważenie uczuć religijnych za podarcie i nazwanie Biblii „kłamliwą księgą” jest niewinny! Sąd rejonowy w Gdyni uznał dziś, że zachowanie muzyka podczas koncertu było „swoistą formą sztuki”, za którą nie można go ukarać. - Sąd nie zamierza, wbrew oczekiwaniu oskarżycieli posiłkowych, wyznaczyć przy okazji tego procesu    żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej religijnej czy krytyki religii. Sąd nie będzie też badał, czy Adam Darski jest satanistą groźnym dla społeczeństwa i młodzieży- uzasadnił wyrok sędzia Krzysztof Więckowski. Decyzja sądu zbulwersowała oczywiście oskarżycieli Nergala, którzy twierdzą, że wyrok jest „żenujący” . Uważacie, że wyrok jest sprawiedliwy?

Viki Gabor zagra z międzynarodową gwiazdą
Newsy
Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. Oto punktacja jurorów i widzów
Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. Co ciekawe, po głosowaniu jurorów Viki Gabor uplasowała się na drugim miejscu (112 punktów), zaraz po Kazachstanie (148 punktów). Po głosowaniu jurorów Polska znalazła się ostatecznie na... pierwszym miejscu.

Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019 . Co ciekawe, po głosowaniu jurorów Viki Gabor uplasowała się na drugim miejscu (112 punktów), zaraz po Kazachstanie (148 punktów).  Po głosowaniu jurorów i internautów Polska znalazła się ostatecznie na... pierwszym miejscu. Internauci mogli głosować na Viki Gabor na stronie konkursu Eurowizji - Viki Gabor dostała najwięcej widzów od głosów, tym samym do jej wyniku 112 punktów dodano kolejne 166 punkty. W sumie Viki Gabor miała na swoim koncie 278 punktów. Ten wynik zapewnił jej bezkonkurencyjne zwycięstwo - drugi Kazachstan miał na swoim koncie 227 punktów. Poniżej znajduje się cała punktacja: Polska - 278 pkt. (166 pkt od internautów) Kazachstan - 227 pkt. Hiszpania - 212 pkt. Holandia - 186 pkt. Francja - 169 pkt. Macedonia Północna - 150 pkt. Włochy - 129 pkt. Australia - 121 pkt. Armenia - 115 pkt. Serbia - 109 pkt. Białoruś - 92 pkt. Irlandia - 73 pkt. Rosja - 72 pkt. Gruzja - 69 pkt. Ukraina - 59 pkt. Portugalia - 43 pkt. Albania - 36 pkt. Walia - 35 pkt. Malta - 29 pkt. Zobacz także:  Wiktoria Gabor wyrasta na nową gwiazdę! A oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć przed Eurowizją Junior Viki Gabor wygrała, miażdżąc konkurencję.  Warto dodać, że to pierwszy przypadek w historii, kiedy jeden kraj wygrywa dwa razy z rzędu Eurowizję Junior - Polsce to się udało! Rok temu Eurowizję 2018 wygrała Roxie Węgiel, a w tym roku udało się powtórzyć ten sukces Viki Gabor. Zobacz także:  Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019! Zobaczcie jej zwycięski występ Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019 z piosenką "Superhero". Oto zwycięski występ Viki Gabor! Gratulacje, Viki!  ...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner