Reklama

Film „Pod wulkanem”, wyreżyserowany przez Damiana Kocura, był polskim kandydatem do Oscara 2025 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Niestety, produkcja ta nie została uwzględniona na oficjalnej shortliście Amerykańskiej Akademii Filmowej. Shortlista, która jest wstępnym etapem selekcji do Oscarów, zadecydowała o dalszej drodze filmów z różnych krajów.

Reklama

Jest lista filmów, które powalczą o Oscary. Polska poza zestawieniem

Polska kinematografia miała nadzieję na kolejne wyróżnienie w Oscarowym wyścigu. Film „Pod wulkanem”, który został wybrany jako reprezentant Polski, nie spełnił jednak oczekiwań selekcjonerów Akademii. Mimo wcześniejszych sukcesów Damiana Kocura, uznanego reżysera młodego pokolenia, produkcja nie znalazła się w gronie tytułów, które zostały wyróżnione.

Przyszłość polskiego kina wciąż wygląda obiecująco, a brak „Pod wulkanem” na shortliście nie przekreśla możliwości kolejnych sukcesów polskich twórców w nadchodzących latach. Decyzja Akademii pokazuje, jak trudna jest konkurencja na globalnym rynku filmowym oraz jak wysokie standardy muszą spełniać filmy walczące o prestiżowe nominacje.

Shortlista Oscarów 2025 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy to decydujący etap selekcji. Wybrane filmy otrzymują szansę na uzyskanie oficjalnej nominacji i rywalizację o statuetkę Oscara. Brak „Pod wulkanem” na liście to duże rozczarowanie dla polskich twórców filmowych oraz widzów liczących na sukces rodzimych produkcji.

Damian Kocur
AFP/East News

Pomimo rozczarowania polskiego kandydata, nie wszystko stracone dla polskiej kinematografii. Na oscarowej shortliście znalazła się koprodukcja „Dziewczyna z igłą” w reżyserii szwedzko-polskiego twórcy Magnusa von Horna, który ma teraz szansę na nominację w tej prestiżowej kategorii. Magnus von Horn, uznany reżyser znany z wcześniejszych produkcji, potwierdza swoją pozycję w międzynarodowym środowisku filmowym. Film „Dziewczyna z igłą” został zgłoszony przez Danię.

Na shortliście Oscarów 2025 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy znalazły się produkcje z różnych zakątków świata. Filmy te wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym, a także istotnym przesłaniem społecznym i kulturowym. Wraz z „Dziewczyną z igłą” na shortliście w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy znalazły się również takie produkcje, jak: „Emilia Pérez” (Francja), „Armand” (Norwegia), „Santosh” (Wielka Brytania), „Dahomej” (Senegal), „Nasienie świętej figi” (Niemcy), „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja” (Irlandia), „Vermiglio” (Włochy), „Wciąż tu jestem” (Brazylia), „Strefa zero” (Palestyna), „Straume” (Łotwa), „Vlny” (Czechy), „Lahn Mah” (Tajlandia), „Snerting” (Islandia) oraz „Mowa wspólna” (Kanada).

97. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 2 marca 2025 roku w Dolby Theatre w Hollywood. To jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu zgromadzi gwiazdy kina oraz uhonoruje najlepsze produkcje z całego świata, w tym nominowane w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.

Czekacie?

Reklama

Zobacz także: Wybrałem najgorsze filmy 2024 roku. To największe filmowe porażki

Oscary 2021 - gdzie i kiedy oglądać? Gdzie będzie transmisja? Gdzie obejrzeć nominowane filmy do Oscarów 2021?
East News
Reklama
Reklama
Reklama