Adobe Stock
Newsy

Pierwsza gorączka malucha – jak się do niej przygotować?

Choroba dziecka to zawsze bardzo stresująca sytuacja. Zwłaszcza na początku rodzicielstwa często nie wiadomo, jakie kroki podjąć i w jaki sposób pomóc maluchowi i ograniczyć dyskomfort związany z gorączką. Sprawdź, co warto mieć pod ręką i jak działać, by skutecznie wesprzeć swoją pociechę.

Gorączka u niemowlęcia to niepokojący sygnał. Oznacza, że w jego organizmie rozpoczyna się reakcja obronna na chorobę, związana najczęściej z rozwijającą się infekcją, której przebieg, szczególnie w przypadku małego dziecka, może być bardzo dynamiczny.

Co robić, gdy zauważymy u dziecka niepokojące objawy?

O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 38°C. Warto pamiętać jednak, że organizm niemowlęcia reaguje inaczej niż starszego dziecka czy dorosłego. Za stan podgorączkowy uznaje się 37°C, lecz u malucha temperatura w ciągu dnia zmienia się i niekoniecznie taka wartość musi oznaczać zapowiedź prawdziwej gorączki. Oczywiście warto obserwować dziecko, kiedy widzimy, że jego samopoczucie jest złe, a temperatura ciała wzrosła. Gdy przekroczy 38°C, można rozważyć jej zbijanie, chyba że dziecko czuje się dobrze i nie występują inne niepokojące objawy. Gorączce mogą towarzyszyć takie objawy, jak kaszel i katar (w przypadku infekcji wirusowych) ale także drgawki i wymioty. Warto obserwować dziecko, by mieć pełną wiedzę na wypadek wizyty u lekarza.

Adobe Stock

Zbijanie gorączki należy zazwyczaj rozpocząć, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C - wtedy można podać lek przeciwgorączkowy. Dla maluchów do 3. miesiąca życia optymalnym wyborem jest paracetamol. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo i może być stosowany już od urodzenia, jednak przed skończeniem przez dziecko 3. miesiąca życia tylko po zaleceniu lekarza. Jaki lek z paracetamolem wybrać dla małego dziecka? W tej sytuacji nie ma miejsca na eksperymenty, warto sięgnąć po rozwiązania przeznaczone dla najmłodszych.

APAP dla dzieci Forte

APAP dla dzieci Forte to lek w zawiesinie, który można stosować od pierwszych dni życia, jednak przed ukończeniem przez dziecko 3. miesiąca życia tylko po zaleceniu lekarza. Jego wygodna formuła oraz akceptowalny przez dzieci smak ułatwia podanie leku*. APAP dla dzieci Forte jest wygodny w dawkowaniu – dzięki wysokiemu stężeniu 40 mg/ml jest mało płynu do podania. Należy podkreślić, że dawkę leku określa się na podstawie wagi dziecka, a nie jego wieku.  Właściwą dawkę można określić na podstawie ulotki dla pacjenta lub kalkulatora dawkowania (dostępny TUTAJ), który po wpisaniu wagi dziecka określi, jaką ilość leku podać.

Mat. prasowe

Przestrzeganie zasad podawania leku przeciwgorączkowego, pomiar temperatury oraz zadbanie o to, by dziecko przyjmowało dużą ilość płynów to najważniejsze zasady, jakimi należy kierować się w czasie choroby malucha. Jeśli objawy, mimo podawania leku, nasilą się lub nie ulegną złagodzeniu, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

* Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie marek, N=864, 77% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się, że stwierdzenie „APAP dla dzieci FORTE smakuje dziecku” pasuje do marki, Q1-Q4 2019, IQS

APAP dla dzieci FORTE, paracetamol, 40 mg/ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Lek stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki lub/i bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych). Lek stosowany jest u dzieci od 0 do 12 lat, młodzieży oraz dorosłych (włączając osoby w wieku podeszłym).  U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł powstał z udziałem marki Apap

 

 

Jednodniowa gorączka
© Ermolaev Alexandr/Fotolia.com
Styl życia
Jednodniowa gorączka u dziecka: przyczyny i postępowanie
Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.

Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.   Gorączka u dziecka jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. Najczęstsze choroby, których pierwszym objawem jest gorączka, to: odra , różyczka , świnka , ospa wietrzna i tzw. trzydniówka , inaczej rumień nagły. Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka do pierwszego roku życia Jednodniowa gorączka u niemowlaka (od urodzenia do pierwszego roku życia) występuje w czasie wyżynania się pierwszych zębów. Dziąsła podczas ząbkowania są zaczerwienione i bolą, dlatego dziecko płacze i marudzi. Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli wynosi około 38 stopni Celsjusza, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Podwyższona temperatura ciała zazwyczaj ustępuje następnego dnia, a gorączka przebiega bezobjawowo . Z kolei jeśli temperatura sięga ponad 38 stopni Celsjusza, a dziecko ma biegunkę, kaszel lub wymiotuje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka powyżej 1 roku życia U dzieci starszych np. około 10. roku życia, wysoka gorączka może być efektem udaru słonecznego . Przebywanie na słońcu bez okrycia głowy, gdy temperatura powietrza sięga ponad 25 stopni Celsjusza, może doprowadzić do przegrzania organizmu i wystąpienia jednodniowej gorączki . Zdarza się również, że podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza) może wystąpić po wzmożonym wysiłku fizycznym, np. po 90 minutach biegania po boisku piłkarskim. Jednodniowa gorączka u dziecka – postępowanie Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli poniżej...

mierzenie dziecku temperatury
©Imcsike/Fotolia
Styl życia
Wysoka temperatura u małego dziecka – kiedy jechać do szpitala?
Gorączka u niemowlaka to mechanizm, dzięki któremu organizm najczęściej broni się podczas infekcji przed namnażaniem się bakterii i wirusów. Jeśli temperatura nie przekracza 39ºC, można leczyć dziecko na własną rękę dostępnymi w aptece lekami przeciwgorączkowymi. Trzeba jednak być wyczulonym na wszelkie objawy towarzyszące, bo wystąpienie niektórych wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Gorączka u niemowlaka to mechanizm, dzięki któremu organizm najczęściej broni się podczas infekcji przed namnażaniem się bakterii i wirusów. Jeśli temperatura nie przekracza 39ºC, można leczyć dziecko na własną rękę dostępnymi w aptece lekami przeciwgorączkowymi. Trzeba jednak być wyczulonym na wszelkie objawy towarzyszące, bo wystąpienie niektórych wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Wysoka gorączka jest zawsze niebezpieczna Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem zagrożenia zdrowia, a nawet życia gorączkującego dziecka jest wysokość temperatury. Za wartość progową przyjmuje się 40ºC – większa powoduje uszkodzenie białek w receptorach mózgowych. Nie wolno dopuścić, by niemowlę pozostawało bez opieki lekarskiej , kiedy temperatura zbliża się do wartości granicznej. Dla noworodka, który nie przekroczył 3. miesiąca życia niebezpieczna jest nawet nieznaczna gorączka, za którą uznaje się u dzieci 38,5ºC. Już wtedy trzeba się udać do szpitala. Dziecku powyżej 3. miesiąca życia można podać lek przeciwgorączkowy (ibuprofen lub paracetamol) i poczekać na poprawę od 0,5 do 1 godz. Jeśli ta nie nastąpi, także trzeba skontaktować się z lekarzem. Bardzo groźny jest szybki i nagły wzrost temperatury ciała – objaw charakterystyczny wielu groźnych chorób, np. sepsy. Wówczas skuteczność leczenia zależy w głównej mierze od tego, jak szybko dziecko otrzyma pomoc lekarską. Gorączka u niemowlaka – groźne objawy towarzyszące Drugim sygnałem ostrzegawczym są objawy towarzyszące gorączce, które oznaczają, że dziecko mogło zapaść na chorobę wymagającą podjęcia dodatkowego leczenia (oprócz podawania środków przeciwgorączkowych). Takimi objawami są wymioty, biegunka , bóle brzucha, ból gardła, ból ucha czy ból podczas oddawania moczu. U niemowląt o wiele trudniej niż u większych dzieci zauważyć niektóre z tych dolegliwości,...

Gorączka u dziecka
© angiolina/Fotolia.com
Styl życia
Gorączka u dziecka bez innych objawów u 7 latka – postępowanie
Gorączka u dziecka to stan kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli przebiega ona bezobjawowo, to może być skutkiem np. przeżywania silnych emocji, ale nie musi. Pierwszą pomocą jest podanie dziecku leku przeciwgorączkowego, np. paracetamolu.

Gorączka u dziecka to stan kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli przebiega ona bezobjawowo, to może być skutkiem np. przeżywania silnych emocji, ale nie musi. Pierwszą pomocą jest podanie dziecku leku przeciwgorączkowego, np. paracetamolu.   Prawidłowa temperatura ciała dzieci powyżej 2 lat wynosi około 36,6 stopni Celsjusza. Gdy temperatura zwiększa się do 37,1 – 38 stopni Celsjusza występuje stan podgorączkowy. Powyżej 38 stopni Celsjusza - gorączka. Gorączka u dziecka – objawy Gorączkę u dziecka można poznać nie używając do tego termometru. Gorączkujący siedmiolatek może być spocony, choć często ma wysuszoną, gorącą skórę. Twarz ma zaczerwienioną a oczy przeszklone. Dziecko narzeka na zimno, boli je głowa i nie ma ochoty na zabawę. U dzieci gorączka może także przebiegać bezobjawowo. Gorączka u dziecka bez innych objawów - przyczyny Temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza bez innych objawów może być spowodowana intensywnym wysiłkiem fizycznym, przegrzaniem organizmu lub silnym napadem emocji.   Gorączka u dziecka może też oznaczać chorobę np.: wirusową trzydniówkę (ta choroba najczęściej występuje u małych dzieci), która po trzech dniach bezobjawowej gorączki około 39-40 stopni Celsjusza kończy się wysypką na ciele dziecka . Mimo, że temperatura jest wysoka, to trzydniówka nie jest groźną chorobą i nie leczy się jej. Sepsę , inaczej posocznicę . Sepsa to bardzo groźne zakażenie organizmu. Może spowodować ją infekcja wirusowa, grzybicza lub pasożytnicza. Dzieci szczególnie narażone na posocznicę to te, z obniżoną odpornością (spowodowaną np. przebytym zapaleniem płuc ). Chorobę wywołują głównie bakterie pneumokoki oraz meningokoki. W przypadku, gdy gorączka u 7 latka utrzymuje się...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner