Sven Hannawald na podium, z tyłu Adam Małysz
East News
Newsy

Pamiętacie Svena Hanawalda? Największy rywal Adama Małysza borykał się z depresją i anoreksją

Sven Hanawald to drugi po Martinie Schmitcie największy rywal Adama Małysza. Niemiecki skoczek nie ma łatwej przeszłości. Mierzył się z depresją i anoreksją.

Sven Hannawald w Polsce jest kojarzony przede wszystkim jako główny rywal Adama Małysza. W sezonie zimowym 2001/2002 niemiecki skoczek święcił triumfy na przemian z Martinem Schmittem i Adamem Małyszem. Jednak jego zwycięstwa i sposób, w jaki się z nich cieszył, irytowały polskich kibiców. Jak po latach skoczek wspomina niechęć polskich kibiców i rywalizację z Adamem Małyszem? Dziś Sven otwarcie opowiada o  swojej skomplikowanej historii. Okazuje się, że niemiecki skoczek mierzył się nie tylko z otwartą nienawiścią, ale także anoreksją i depresją. Dziś przyznaje otwarcie, że sam przed sobą zawsze musiał być najlepszy i to go zgubiło. 

Iga Świątek pokazała środkowy palec Robertowi Lewandowskiemu na Gali Mistrzów?! Zobaczcie to wideo!

Sven Hannawald - anoreksja i depresja, przykre konsekwencje zimowego sportu

Sven Hannawald zakończył swoją sportową karierę z nieprawdopodobnymi wynikami. Skoczek jest trzykrotnym medalistą olimpijskim, czterokrotnym medalistą mistrzostw świata i trzykrotnym medalistą mistrzostw świata w lotach narciarskich. Jego zwycięstwo na 50. Turnieju Czterech Skoczni odbyło się szczególnym echem, ponieważ po raz pierwszy skoczek wygrał wszystkie cztery konkursy. Faworytem był Adam Małysz, który wówczas zajął piąte miejsce.

Kolejne wygrane w konkursach na Wielkiej Krokwi w Zakopanem wcale nie były dla Svena łatwe. Polscy kibice wygwizdywali go, zapanowała wśród nich atmosfera pewnej nienawiści:

Mój styl cieszenia się, ekspresyjny, nie był wymierzony przeciw komukolwiek. Wynikał z napięcia, w ten sposób wyrzucałem z siebie presję. Nigdy w życiu do swoich zwycięstw nie podchodziłem na zasadzie: no, ale dzisiaj pokazałem Małyszowi! Gdy spirala zaczęła się nakręcać, sam próbowałem pytać o to Adama, rozmawialiśmy. Nie potrafił mi tego wyjaśnić. Pamiętam taką rozmowę:
- Adam, co się dzieje?
- Sven, nie mam pojęcia. Ja na ciebie naprawdę niczego złego nie powiedziałem.
To było już nie do zatrzymania. Bardzo bolała mnie ta sytuacja, była dla mnie ciosem - wspominał po latach niemiecki skoczek w rozmowie z sportowefakty.pl

Hannalwad musiał mierzyć się nie tylko z niechęcią polskich kibiców, ale także z... sobą samym. Jego wrodzony perfekcjonizm i dążenie do zwycięstwa spowodowało, że doprowadził się do bardzo niebezpiecznego stanu. Każdy kilogram mniej czynił go lżejszym, a więc skuteczniejszym w swojej profesji. Dopiero gdy zaczął źle się czuć, szukał pomocy u specjalistów. Każdy lekarz stawiał doskonałą diagnozę dla jego ciała, żaden nie wpadł na to, żeby wysłać go do psychologa. Dopiero po jakimś czasie Sven zrozumiał, że cierpi na depresję:

 Zresztą kiedyś, gdy dotarło do mnie, co się dzieje, też nazywałem rzeczy po imieniu i mówiłem wprost, na co choruję. W tym wszystkim najdziwniejsze było, że nadal najważniejszy był dla mnie jak najszybszy powrót do skoków narciarskich. Wiedziałem też, że sam sobie z tym wszystkim nie poradzę. Było mi wszystko jedno, jak lekarze nazwą moją przypadłość - wypaleniem czy depresją - wspomina Hannawald w wywiadzie.

Sven przyznaje, że winien wszystkiemu był jego perfekcjonizm, z którymś stara się walczyć:

Teraz wiem, że sam się doprowadziłem do takiego stanu. Byłem zbyt ambitny i w każdym momencie dążyłem do perfekcji. Zresztą, do dzisiaj taki jestem. Zrozumiałem jednak, że wymagam od siebie zbyt wiele i nauczyłem się sam ze sobą rozmawiać. Teraz monologi to dla mnie normalność.

Sven Hannawald napisał nawet autobiografię, w której opisuje swoją drogę do depresji i długie lata leczenia. Teraz niemiecki skoczek jest już spokojny i szczęśliwy, choć sportowy duch rywalizacji w nim nie gaśnie. Hannawald grał w piłkę nożną i brał udział w wyścigach samochodowych. Wciąż zajmuje się kwestią skoków jako ekspert. Jest szczęśliwym mężem kilkanaście lat młodszej od niego piłkarki Melissy Thiem, z którą ma dwoje dzieci. 

Ostatnio trzech największych skoczków początków lat dwutysięcznych spotkało się na wideokoferencji. Sven Hannawald, Martin Schmitt i Adam Małysz gawędzili o dawnych czasach i rozmawiali o aktualnej sytuacji skoczków. Sven zadał nawet pytanie Adamowi o to czy wolałby skakać jako skoczek, czy zajmować się swoimi obecnymi obowiązkami w PZN.  Adam Małysz swoją odpowiedzią szczerze rozbawił niemieckich skoczków:

To jest trudne pytanie. Takie samo pytanie mogę zadać kolegom. Nasz wiek nie do końca nam pozwala, chociaż trzeba przyznać, że wiek sportowców znacząco się przesunął. Teraz jednak nasza fizjologia jest zupełnie inna. To już nie to samo co kiedyś, obecnie mam prawie 24 kg więcej niż wtedy, kiedy skakałem, więc nie oderwałbym się nawet z progu - odpowiedział zabawnie Małysz. 

Sven Hannawald także otwarcie opowiada o tym, że jest już o 20 kilogramów cięższy. Emerytura skoczkowej karierze, była jedną z najbardziej służących jego zdrowiu decyzji. 

Zobacz także: Jak dziś wygląda Martin Schmitt? Największy rywal Adama Małysza ma 42 lata i jest jeszcze przystojniejszy

Sven był obok Schmitta największym rywalem Adama Małysza. Po latach oboje przyznają, że mieli zawsze bardzo dobre, koleżeńskie stosunki. Adam nie miał pojęcia skąd w Polsce przez pewien czas była taka niechęć do Hannawalda.

Sven Hannawald stoi z medalem na szyi, 2002 rok
East News

Dziś Sven jest ojcem dwójki dzieci, a swoją wiedzą dzieli się z młodszymi skoczkami.

Sven otwarcie dziś mówi o swojej depresji i presji, jaką czuł, będąc jednym z najlepszych skoczków na świecie.

 

Adam Małysz i Piotr Żyła
East News
Newsy
"Justyna jest moją kuzynką, a Piotr to osoba mi bliska"! Adam Małysz komentuje kryzys w małżeństwie Żyły
Czy przez to Piotr gorzej skakał?

  Adam Małysz skomentował medialne doniesienia dotyczące związku  Piotra Żyły ! W miniony weekend dowiedzieliśmy się o problemach w małżeństwie popularnego skoczka. Justyna Żyła opublikowała w sieci kilka wpisów, w których oskarżyła swojego męża o zdradę. Kilka dni później sam sportowiec potwierdził  informacje o rozstaniu, ale zapewnił, że nie doszło niego przez inną kobietę. Ostatnio "Super Express" opublikował wypowiedź swojego informatora, który sugerował, że to właśnie przez poważny kryzys w małżeństwie Piotr Żyła był w gorszej formie. Teraz sprawę skomentował Adam Małysz, kuzyn Justyny Żyły!    Adam Małysz odniósł się do medialnych plotek Adam Małysz, dyrektor ds. skoków narciarskich PZN zapewnił, że problemy rodzinne nie wpłynęły na formę Piotra Żyły. Nie będę się wypowiadał na temat rodziny, bo Justyna jest moją kuzynką, a Piotr to także osoba mi bliska. Myślę natomiast, że sprawy rodzinne nie miały żadnego wpływu na formę Piotra  - serwis sport.se.pl cytuje Adama Małysza. - Piotrek może jeszcze „odpalić” tej zimy. Mocno nad tym pracuje. Nie jest on typowym zawodnikiem, a ma swoją technikę zachowania, by odciąć się od tego, co przeszkadza w koncentracji.  Przypominamy, że kryzys w małżeństwie Piotra Żyły skomentowała również mama skoczka.    Zobacz także:  Co po rozwodzie? Zmiany małymi krokami, szukanie wsparcia, akceptacja emocji   Adam Małysz skomentował medialne plotki.   Były skoczek zapewnił, że prywatne problemy nie wpłynęły na formę Piotra Żyły.

Adam Małysz wraca do skoków
East News
Newsy
Wielki powrót Adama Małysza! "Wracam do skoków" zdradza sportowiec i pokazuje niezwykłe nagranie
Wielki powrót Adama Małysza! "Wracam do skoków" zdradza sportowiec i pokazuje niezwykłe nagranie

Wielki powrót Adama Małysza ! Słynny skoczek narciarski pokazał swoim fanom na Facebooku zaskakujące nagranie, w którym przyznaje, że wraca do skoków. Sportowiec przyznał, że przygotował niespodziankę a o jej szczegółach dowiemy się już w sobotę. Fani Adama Małysza są zachwyceni jego powrotem. W komentarzach pod nagraniem pojawiło się wiele pozytywnych wpisów w których wspominają jego wielkie sukcesy na skoczni i ogromne emocje, jakie zapewniał nam swoimi występami. Choćby nawet na ten jeden jedyny skok... ale wracaj Adam!!! Cała Polska z chęcią to zobaczy!!! I wrócą wspomnienia...   Aż się wzruszyłem mistrzu! Jeżeli to prawda, a myślę, że tak, to będę ten skok oglądał na kolanach. Znowu będę mógł krzyknąć "Leć Adam leć!"   Pamiętam te czasy gdy co tydzień zbieraliśmy się z rodziną przy telewizorach by Cię oglądać i dmuchać z całych sił w narty. Wzruszenie, łzy szczęścia i te wszystkie emocje które nam dawałeś - zachwycali się internauci. W mediach już pojawiają się informacje, co może oznaczać wyznanie Adama Małysza o powrocie do skoków. Sport.pl donosi, że sportowiec zgodził się zostać dyrektorem sportowym w Polskim Związku Narciarskim! O tym, że objął funkcję dyrektora Adam Małysz ma poinformować już w najbliższy weekend podczas konferencji w Wiśle. Przypominamy, że Adam Małysz zakończył karierę skoczka w 2011 roku - na cześć sportowca powstała wówczas specjalna piosenka wykonywana m.in. przez Patrycję Markowską, Piotra Cugowskiego i Grzegorza Skawińskiego. On sam zajął się karierą kierowcy rajdowego. I w tej dziedzinie również odniósł sukcesy! Cieszycie się z powrotu Adama Małysza  na skocznię?  Pamiętacie, jak wielkie emocje towarzyszyły nam podczas jego występów? Zobaczcie nagranie przygotowane przez Adama!   Zobacz także: Jak to jest z niechęcią do pracy?...

ONS
Newsy
Szaranowicz popłakał się na wizji VIDEO
Wszystko przez Małysza

Włodzimierz Szaranowicz komentował praktycznie każdą transmisję skoków narciarskich. Przez te lata najwyraźniej bardzo się zżył z Adamem Małyszem, bo podczas ostatniego konkursu w którym brał udział Adam Małysz, a którą akurat komentował nie krył łez wzruszenia. -Ileż rzeczy można mu było przypisać podczas tej kariery: że można w życiu wygrać ewidentnie bez układu; że jest człowiekiem rzetelnym, solidnym; posłańcem wielkich wiadomości; wielkiej nadziei - mówił Włodzimierz Szaranowicz.  Komentator przypomniał także jak bardzo sukcesy Małysza zmieniły Polaków. Trzeba przyznać mu rację, że skoki narciarskie oglądały całe rodziny niczym telenowelę. Miejmy nadzieję, że Kamil Stoch będzie jego godnym następcą.  Obejrzyjcie fragment transmisji. orzeszek

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner