Zdumiewający efekt kwarantanny

Oto jeden z nielicznych pozytywnych efektów kwarantanny podczas koronawirusa. Zdumiewające zdjęcia!

Zdumiewający efekt kwarantanny

Czy można mówić o jakichkolwiek pozytywnych aspektach koronawirusa na całym świecie? Ciężko znaleźć pozytywne strony szerzącej się choroby, jednak odpowiedź przychodzi sama, kiedy... zajrzymy przez okno. Według wszelkich naukowców i badaczy na koronawirusie zyskuje... natura! Przyroda odradza się, a wielką zasługą jest oczywiście przymusowa kwarantanna. W sieci pojawiło się mnóstwo niezbitych dowodów.

Koronawirus pomaga przyrodzie?

Taką opinie słyszymy coraz częściej. Badacze przyrody od lat bowiem przekonują, że największym jej wrogiem jest człowiek i jego działalność. Kwarantanna to czas, kiedy ludzie nie wychodzą na zewnątrz, nie korzystają z samochodów, a pracę zawiesiło wiele fabryk. To oczywiście dla wielu ogromny dramat, jednak nie sposób nie zgodzić się, że na tym wszystkim zyskuje natura. Takiego zdania są specjaliści:

Generalnie niszczymy systemy samoregulacji Ziemi, jej samooczyszczania. W momencie, kiedy działalność gospodarcza człowieka jest wstrzymana albo silnie ograniczona, te systemy samoregulacyjne działają lepiej, znowu są efektywne. Dziś możemy zobaczyć, jak szybko przyroda włącza systemy samooczyszczania, które człowiek jej blokuje [...] Zmiany widać również na mapach klimatycznych. Zanieczyszczenie powietrza tlenkami siarki, tlenkami azotu, dwutlenkiem węgla, jest znacząco mniejsze. I to stało się nagle i jest bardzo wyraźne. Można rzeczywiście powiedzieć, że przyroda, pozbawiona wpływu człowieka, bardzo szybko się regeneruje - powiedziała jakiś czas temu w rozmowie z RMF FM dr nauk biologicznych Anna Traut-Seliga. 

Pozytywne aspekty zauważa również etnobotanik prof. Łukasz Łuczaj w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”:

To jest ciekawe zjawisko. Natomiast w samej przyrodzie to zmiana głównie u zwierząt, które częściej wchodzą na ulice, przystępują do rozrodu, ptaki zaczynają budować gniazda

I rzeczywiście - w sieci pojawiło się kilka niezwykłych dowodów! Niedawno media obiegły zdjęcia z Indii. Z oddalonego o 200 km miasteczka można było ujrzeć Himalaje - pierwszy raz od 30 lat! 

 

Bardzo mocno poprawiła się jakoś wody w zanieczyszczonych kanałach w Wenecji. Ponadto - na Sardynii  w jednym z portów zauważono delfiny - a to wszystko przez wstrzymanie żeglugi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

*edit A jednak było zbyt pięknie…😉 Delfiny owszem zaczęły się częściej pojawiać w Lagunie Weneckiej, ale jak się okazuje nie przy samej Wenecji. Dziękuję za Waszą czujność i wiadomości do mnie od osób, które tam mieszkają! Okazuje się, że te delfiny zostały nagrane na Sardynii, dokładnie w porcie Cagliari, do którego zaczęły częściej zaglądać przez wstrzymanie żeglugi. A w czystych kanałach Wenecji można teraz obserwować przezroczystą wodę i pływające w niej ryby, czyli coś, co jeszcze nie tak dawno temu było nie do pomyślenia! Szukajmy tej magii dalej😘 Wasza M. . . . . . . . . . Trochę DOBRYCH WIADOMOŚCI w tym dziwnym czasie. Włochy od 2 tygodni mają wprowadzoną najbardziej restrykcyjną kwarantannę ze wszystkich krajów europejskich. Wszystkie loty do tego kraju zostały wstrzymane. W Wenecji nie ma teraz setek gondoli z turystami przemierzającymi wodne kanały miasta, a w tym czasie natura powoli się odradza. Woda w kanałach weneckich już dawno nie była tak czysta i przejrzysta, w końcu widać dno. Wrócili tu też dawno niewidziani goście🐬 Tak, DELFINY są@widywane w Wenecji! Może to czas, byśmy się zastanowili nad tym, co robimy z naszym światem? Natura bez naszych inwazyjnych działań radzi sobie zdecydowanie lepiej i wciąż ma siłę się odradzać. Tylko jej nie przeszkadzajmy🙏🏻 M. 🎥 via wmagazine.com #amazing #nature #dolphins #Italy #whataview #wonderfulworld

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

W weneckich kanałach pojawiły się ryby, a woda stała się przejrzysta!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#clearwater #nature #urbanwildlife #resilience #venice #veneziapulita #veneziacityitaly

Post udostępniony przez Venezia pulita / clean Venice (@veneziapulita)

Z kolei w Lany Poniedziałek w Zakopanem zauważono stado łań, które wędrowały opustoszałymi uliczkami m.in. na Krupówkach. 

Co się stanie po kwarantannie? Słowa profesor nie napawają optymizmem:

Nie mam tu wiele optymizmu, jak człowiek zareaguje, kiedy skończą się wszelkie kwarantanny. Myślę, że raczej szybko będzie chciał wrócić do tych wszystkich dóbr, zakupów, podróży, może nawet będzie chciał kupować i podróżować jeszcze więcej i przyroda znowu będzie musiała się wycofać. Marzyłabym o tym, żeby człowiek zachwycony przyrodą wyciągnął wnioski i zostawił trochę pola przyrodzie, ale nie za bardzo mam tutaj złudzenia - mówi dr nauk biologicznych Anna Traut-Seliga w rozmowie z RMF FM.

 

Koronawirus w Polsce
East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Jak Martyna z "Hotelu Paradise" radzi sobie z rozstaniem? Wiemy, czego nigdy nie wybaczy facetowi!

zobacz 01:37