Brad Pitt na gali Oscarów 2020
East News

Oscary 2020: "Boże Ciało" bez nagrody! A kto otrzymał statuetki? Zobacz listę

Brad Pitt na gali Oscarów 2020
East News

Oscary 2020 rozdane! W tym roku szczególnie mocno trzymaliśmy kciuki za polski film "Boże Ciało". Niestety, miał on naprawdę mocną konkurencję i nagrodę w kategorii Film Międzynarodowy otrzymał faworyzowany "Parasite". Koreański obraz zgarnął też statuetki w najważniejszych kategoriach - Film Roku i Najlepszy Reżyser i był zdecydowanie największym zaskoczeniem gali w Dolby Theatre.

Poza tym filmem z listy nominowanych zwyciężali głównie faworyci.

A kto w tym roku otrzymał Oscara? Zobaczcie pełną listę laureatów Oscarów 2020!

Najlepszy film

"Parasite" (zwycięzca)
"Le Mans '66 (Ford v Ferrari)"
"Irlandczyk"
"Jojo Rabbit"
"Joker"
"Małe kobietki"
"Historia Małżeńska"
"1917"
"Pewnego razu... w Hollywood"

Najlepszy reżyser

Bong Joon Ho - "Parasite" (zwycięzca)
Marin Scorsese - "Irlandczyk"
Todd Phillips - "Joker"
Sam Mendes - "1917"
Quentin Tarantino - "Pewnego razu... w Hollywood"

Film międzynarodowy

"Parasite" - Korea Południowa (zwycięzca)
"Boże Ciało" - Polska
"Kraina miodu" - Północna Macedonia
"Nędznicy" - Francja
"Ból i blask" - Hiszpania

Aktorka

Renee Zellweger - "Judy" (zwyciężczyni)
Cynthia Erivo - "Harriet"
Scarlett Johansson - "Historia Małżeńska"
Saoirse Ronan - "Małe Kobietki"
Charlize Theron - "Gorący temat"

Aktor

Joaquin Phoenix - "Joker" (zwycięzca)
Antonio Banderas - "Ból i Blask"
Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood"
Adam Driver - "Historia Małżeńska"
Joaquin Phoenix - "Joker"
Jonathan Pryce - "Dwóch papieży"

Aktor drugoplanowy

Brad Pitt - "Once Upon A Time In Hollywood" (zwycięzca)
Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"
Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"
Al Pacino - "Irlandczyk"
Joe Pesci - "Irlandczyk"

Aktorka drugoplanowa

Laura Dern - "Historia małżeńska" (zwyciężczyni)
Scarlett Johansson - "Jojo Rabbit"
Florence Pugh - "Małe kobietki"
Margot Robbie - "Gorący temat"
Kathy Bates - "Richard Jewell"

Najlepszy film animowany

"Toy Story 4" - Josh Cooley, Mark Nielsen, Jonas Rivera (zwycięzcy)
"Jak wytresować smoka 3: Ukryty świat" - Dean DeBlois, Bradford Lewis, Bonnie Arnold
"Zgubiłam swoje ciało" - Jeremy Clapin, Marc du Pontavice
"Klaus" - Sergio Pablos, Jinko Gotoh, Marisa Roman
"Praziomek" - Chris Butler, Arianne Sutner, Travis Knight

Krótkometrażowy film animowany

"Hair Love" - Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver (zwycięzcy)
"Dcera (Daughter)" - Daria Kashcheva
"Kitbull" - Rosana Sullivan, Kathryn Hendrickson
"Memorable" - Bruno Collet, Jean-Francois Le Corre
"Sister" - Siqi Song

Scenariusz oryginalny

"Parasite" - Bong Joon Ho, Han Jin Won (zwycięzcy)
"Na noże" - Rian Johnson
"Historia Małżeńska" - Noah Baumbach
"1917" - Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
"Pewnego razu... w Hollywood" - Quentin Tarantino

Scenariusz adaptowany

"Jojo Rabbit" - Taika Waititi (zwycięzca)
"Irlandczyk" - Steven Zaillian
"Joker" - Todd Phillips, Scott Silver
"Małe kobietki" - Greta Gerwig
"Dwóch Papieży" - Anthony McCarten

Zdjęcia

"1917" - Roger Deakins (zwycięzca)
"Irlandczyk" - Rodrigo Prieto
"Joker" - Lawrence Sher
"The Lighthouse" - Jarin Blaschke
"Pewnego razu w... Hollywood" - Robert Richardson

Montaż

"Le Mans '66 (Ford v Ferrari)" - Michael McCusker, Andrew Buckland (zwycięzcy)
"Irlandczyk" - Thelma Schoonmaker
"Jojo Rabbit" - Tom Eagles
"Joker" - Jeff Groth
"Parasite" - Yang Jinmo

Dźwięk

"1917" - Mark Taylor, Stuart Wilson (zwycięzcy)
"Ad Astra" - Gary Rydstrom, Tom Johnson, Mark Ulano
"Le Mans '66 (Ford v Ferrari)" - Paul Massey, David Giammarco, Steven A. Morrow
"Joker" - Tom Ozanich, Dean Zupancic, Tod Maitland
"Pewnego razu... w Hollywood" - Michael Minkler, Christian P. Minkler, Mark Ulano

Najlepsza muzyka oryginalna

"Joker" - Hildur Gudnadottir (zwyciężczyni)
"Małe kobietki" - Alexandre Desplat
"Historia Małżeńska" - Randy Newman
"1917" - Thomas Newman
"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - John Williams

Piosenka

"(I'm Gonna) Love me Again" - "Rocketman" - Elton John, Bernie Taupin (zwycięzcy)
"I Can't Let you Throw Yourself Away" - "Toy Story 4" - Randy Newman
"I'm Standing with You" - "Przypływ wiary" - Diane Warren
"Into the Unknown" - "Kraina Lodu 2" - Kristen Anderson-OLopez, Robert Lopez
"Stand Up" - "Harriet" - Joshuah Brian Campbell, Cynthia Erivo

Efekty specjalne

"1917" - Guillame Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy (zwyciężcy)
"Avengers: Koniec gry" - Dan DeLeeuw, Russel Earl, Matt Aitken, Dan Sudick
"Irlandczyk" - Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser, Stephane Grabli
"Król Lew" - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman
"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy

Charakteryzacja 

"Gorący temat" - Kazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker (zwycięzcy)
"Joker" - Nicki Ledermann, Kay Georgiou
"Judy" - Jeremy Woodhead
"Czarownica 2" - Paul Gooch, Arjen Tuiten, David White
"1917" - Naomi Donne, Tristan Versluis, Rebecca Cole

Film krótkometrażowy 

"Learning to Skateboard in a Warzone (if you're a Girl)" - Carol Dysinger, Elena Andreichev (zwycięzcy)
"In the Absence" - Yi Seung-Jun, Gary Byung-Seok Kam
"Live Overtakes Me" - John Haptas, Kristine Samuelson
"St. Louis Superman" - Smriti Mundhra, Sami Khan
"Walk Run Cha-Cha" - Laura Nix, Colette Sandstedt

Scenografia

"Pewnego Razu... w Hollywood" - Barbara Ling, Nancy Haigh (zwycięzcy)
"Irlandczyk" - Bob Shaw, Regina Graves
"Jojo Rabbit" - Ra Vincent, Nora Sopkova
"1917" - Dennis Gassner, Lee Sandales
"Parasite" - Lee Ha Jun, Cho Won Woo

Kostiumy

"Małe Kobietki" - Jacqueline Durran (zwyciężczyni)
"Irlandczyk" - Sandy Powell, Christopher Peterson
"Jojo Rabbit" - Mayes C. Rubeo
"Joker" - Mark Bridges
"Pewnego razu... w Hollywood" - Arianne Phillips

Dokument

"American Factory" - Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert (zwycięzcy)
"The Cave" - Feras Fayyad, Kirstine Bardof, Sigrid Dyekjaer
"The Edge of Democracy" - Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, Tiago Pavan
"For Sama" - Waad Al-Kateab, Edward Watts
"Honeyland" - Liubo Stefanov, Tamara Kotewska, Atanas Georgiew

Dokument krótkometrażowy

"The Neighbors' Window" - Marshall Curry (zwycięzca)
"Brotherhood" - Meyram Joobeur, Maria Gracia Turgeon
"Nefta Football Club" - Yves Piat, Damien Megherbi
"Saria" - Bryan Buckley, Matt Lefebvre
"A Sister" - Delphine Girard

Najlepszy montaż dźwięku

"Le Mans '66 (Ford v Ferrari)" - Donald Sylvester (zwycięzca)
"Joker" - Alan Robert Murray
"1917" - Oliver Tarney, Rachael Tate
"Pewnego Razu... w Hollywood" - Wylie Stateman
"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" - Matthew Wood, David Acord

 

"Boże ciało" nie zdobyło wprawdzie Oscara, ale dla młodych twórców filmu nominacja jest ogromnym krokiem do międzynarodowej kariery. Tak prezentowali się na czerwonym dywanie.

Twórcy filmu
East News

Więcej na temat Oscary
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04