Szczyt NATO w Warszawie zaczął się już w czwartek. W szczycie udział bierze między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Gdzie Obama będzie spał? Co będzie jadł? Jaką limuzyną będzie się poruszał po Warszawie?

Reklama

Odpowiedzi na te pytania nie są wcale takie proste - większość szczegółów nie jest ujawniana - wszystko ze względów bezpieczeństwa. Wszelkie sprawy związane z przybyciem Obamy do Warszawy zostały ustalone już kilka miesięcy przed szczytem, a doprecyzowywane były na kilka dni przed.

Po pierwsze, wiadomo że Obama porusza się po stolicy w swojej limuzynie - Cadillacu One - nazywanej uroczo "bestią”. Auto transportowane jest specjalnym samolotem. "Bestia" waży osiem ton i zużywa 30 litrów paliwa na 100 km.

Cadillac One to samochód, wokół którego narosło wiele mitów. To efekt między innymi tego, że wiele elementów jego konstrukcji jest nadal owianych tajemnicą. Wiemy tylko to, co od czasu do czasu ujawnia Secret Service - powiedział ekspert do spraw terroryzmu Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Barack Obama śpi w hotelu Marriott. Tak też było podczas innych jego wizyt w Polsce. Dlaczego akurat Marriott?

Po pierwsze jest to hotel amerykański, a Amerykanie mają taką politykę, że raczej wykorzystują obiekty, które są ich marką i to dotyczy nie tylko prezydenta, ale też całej jego świty. Po drugie Marriott jest hotelem, w którym prezydent USA już nocował. Jest tu apartament prezydencki, znajdujący się w odpowiednim miejscu. - powiedział Liedel.

Jak widać, hotel Marriott kolejny raz zamieni się w prawdziwą twierdzę nie do zdobycia! Tak jak podczas innych wizyt ważnych osobistości, pod Marriottem nie będzie można parkować samochodów, a na dachu pojawią się snajperzy.

Zobacz także

A co Obama zje w Polsce? Takie informacje nie zostały ujawnione. Pamiętamy jednak, że podczas wizyty w czerwcu 2016 roku Obama kosztował dań przygotowanych przez Modesta Amaro - były to: chłodnik z truskawkami, chleb z palonym sianem łąkowym, dorsz pachnący kwiatami lawendy, a na główne danie... wędzona jagnięcina. Czy tym razem będzie podobnie?

Zobacz też: Musicie to zobaczyć! Barack Obama śpiewa hit Bruno Marsa i Marka Ronsona!​

Samochód Baracka Obamy podczas zjazdu NATO w Warszawie

Barack Obama będzie obserwowany 24 godziny na dobę!

East News

Barack Obama już wcześniej był w Polsce.

Barack Obama w Polsce. Kolacja Baracka Obamy w Polsce. Wizyta Baracka Obamy w Polsce

Wówczas spotkał się z ówczesnym prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim.

Barack Obama w Polsce. Kolacja Baracka Obamy w Polsce. Wizyta Baracka Obamy w Polsce

Reklama

Obama będzie jeździł swoją "bestią".

EastNews
Reklama
Reklama
Reklama