Reklama

W środę, 10 stycznia Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało, że Janusz Majewski nie żyje. Twórca takich dzieł jak „Zaklęte rewiry”, „Zazdrość i medycyna”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Lekcja martwego języka”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Królowa Bona”, „Złoto dezerterów”, „Czarny Mercedes” czy „Mała matura 1947” odszedł w nocy. Swój ostatni film zrealizował w 2022 roku – „Jazz Outsider” poświęcił swojej miłości do muzyki.

Reklama

Janusz Majewski nie żyje

Znany i ceniony mistrz kina Janusz Majewski przez lata był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Cały czas działał na rzecz polskiego środowiska filmowego. Informacja o jego śmierci pojawiła się w mediach społecznościowych organizacji.

Zobacz także: Nie żyje polski skoczek narciarski. Miał zaledwie 37 lat

Janusz Majewski
Janusz Majewski JACEK DOMINSKI/REPORTER
Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki
– czytamy w komunikacie na Facebooku.

W dalszej części przypomniano o nagrodach, którymi wyróżniono reżysera, a także doceniono jego bliski kontakt z publicznością. W ubiegłym roku Janusz Majewski aktywnie brał udział w przeglądzie swojego kina, które cieszyło się dużą popularnością.

Janusz Majewski
Janusz Majewski Tomasz Urbanek/East News
Laureat Nagrody Specjalnej «Platynowe Lwy» za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej «Orzeł» za Osiągnięcia Życia. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego
– czytamy.
Janusz Majewski bardzo cenił sobie spotkania z publicznością, która kochała go i licznie uczestniczyła w jego przeglądach, retrospektywach oraz spotkaniach autorskich. W październiku 2023 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało cieszącą się wielką popularnością retrospektywę Janusza Majewskiego, w której uczestniczył osobiście, każdego dnia. W listopadzie był zaś gościem Romana Polańskiego na przeglądzie jego filmów w kinie Kultura
– wyjaśniono.

Reżyser przyszedł na świat 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie i był absolwentem Politechniki Krakowskiej, gdzie studiował architekturę. Karierę w branży filmowej rozpoczął jako twórca scenografii do filmów Antoniego Bohdziewicza: „Kalosze szczęścia”, „Szkice węglem”, „Rzeczywistość”. Studiował też na Wydziale Operatorskim na łódzkiej PWSFiT. Ostatecznie odebrał dyplom Wydziału Reżyserii w 1961 roku.

Janusz Majewski
Janusz Majewski JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zadebiutował w 1962 roku krótkometrażowym filmem „Szpital” z Kaliną Jędrusik i Wisławem Michnikowskim. Za swój pierwszy pełnometrażowy obraz „Sublokator” dostał nagrodę FIPRESCI w Mannheim, medal na MFF w Cork i wyróżnienie za reżyserię oraz scenariusz na MFF w Panamie.

Zobacz także: Nie żyje gwiazda polskiego pochodzenia. Ciało Cindy Morgan znaleziono w mieszkaniu

Janusz Majewski
Janusz Majewski Pawel Wodzynski/East News

Juliusz Machulski, Andrzej Barański, Filip Bajon, Feliks Falk – to tylko część studentów Janusza Majewskiego. Reżyser wykładał w PWSFiT w Łodzi w latach 1970-1991. Za swoją pracę został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2011 roku na Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi znajduje się jego gwiazda. Bliskim 92-letniego artysty składamy kondolencje.

Reklama

Przypominamy, że w styczniu także zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Janusz Majewski
Janusz Majewski Jakub Kaminski/East News
Reklama
Reklama
Reklama