SRI
Baz Luhrmann
1/19
SRI

 

Jazz, podejrzane interesy, wielkie namiętności i wielkie rozczarowania - to pokazał w "Wielkim Gatsbym". Olśniewającą wizualnie opowieść o miłości ubogiego poety i pięknej kurtyzany opowiedział w "Moulin Rouge". Zaś tragedię Williama Szekspira "Romeo i Julia" przeniósł we współczesne realia subkultury rywalizujących gangów. Nawet reklama perfum Chanel nr 5, którą nakręcił w ub.r., trwa ponad 3 minuty i bardziej przypomina film fabularny niż spot reklamowy.

 

Bo Baz Luhrmann, jeden z najbardziej znanych reżyserów na świecie, lubi rozmach, teatralność oraz krzykliwą kolorystykę. Taki jest też jego dom w Sydney, gdzie mieszkał z żoną Catherine Martin i dwójką dzieci, a teraz wystawił go na sprzedaż. Zobacz, czy jest wart swojej ceny: 16 milionów dolarów.

 

 

2/19

"Iona" jest obecnie również siedzibą firmy produkcyjnej Luhrmanna - Bazmark. Dlatego w willi są m.in. obszerna biblioteka, archiwum i gabinet.

3/19

Dom nazywa się "Iona". Stoi na działce o powierzchni 2167 m² przy Darley Street - w samym sercu Darlinghurst, ekskluzywnej dzielnicy Sydney, która znajduje się na przedmieściach miasta.

4/19

Luhrmann i Martin wynajmowali "Ionę" przez dziewięć lat, zanim ją kupili w 2006 roku.

5/19

Dom został pięknie odrestaurowany przez panią domu, która jest kostiumografem i scenografem, z największą ilością Oscarów na koncie w historii Australii. Dzięki czterem statuetkom, które zgarnęła za filmy w reżyserii męża - "Moulin Rouge" i "Wielkiego Gatsby'ego" - pokonała znanego w latach 50. kostiumografa, Orry-Kelly, który zdobył trzy Oscary.

6/19

Wystrój wnętrz to też dzieło Martin. Dzięki niej dom posiada swoje własne wzory tapet i dywanów.

7/19

Master room jest w dużej mierze wypełniony meblami na zamówienie. Ma też osobną łazienkę i oddzielny salon.

8/19

Oprócz siedmiu łazienek w wilii jest też luksusowy basen z podgrzewaną wodą i spa.

9/19

Niemal w każdym pomieszczeniu są kominki gazowe i świetliki.

10/19

W domu jest olbrzymia kuchnia z kuchenką na gaz, do której przylega jadalnia. Są też oranżeria, ogród zimowy, siłownia i ogromna piwnica, w której m.in. znajduje się winiarnia z kontrolowaną przez komputer temperaturą powietrza.

11/19

Na ścianach domu wiszą nie tylko pamiątki rodzinne, ale i wszystkie nagrody, które zdobyli Luhrmann i Martin za swoja pracę.

12/19

Z piętra domu schodzi się do pomieszczeń relaksacyjnych, gdzie jest  luksusowy basen z podgrzewaną wodą i spa.

13/19

Wystrój wnetrz to miks art deco z meblami kolonialnymi i tymi przywiezionymi z Indii.

14/19

Obecnie Luhrmann z rodziną spędza dużo czasu w Nowym Jorku, dlatego w Sydney szuka mniejszego domu i biura.

15/19

"Iona" trafiła więc na rynek i można ją kupić za 16millionów dolarów.

16/19

Kiedyś w domu mieścił się prywatny szpital.

17/19

Częścią nieruchomości jest również basen i parking dla 20 samochodów.

18/19

Dom został zbudowany pod koniec 1880 roku i dziś jest na liście krajowego rejestru zabytków.

19/19

Architekt,  Edward Chisholm, stworzył dom na wzór włoskich wiejskich rezydencji z werandami. Jest otoczony dużym ogrodem i trawnikiem.

Więcej na temat Baz Luhrmann