Magda Gessler o imigrantach z Syrii
ONS

Magda Gessler o przyjmowaniu syryjskich uchodźców: „To może skończyć się katastrofą”

Magda Gessler o imigrantach z Syrii
ONS

Magda Gessler włączyła się do dyskusji na temat pomocy uchodźcom z Syrii. Temat wzbudza od kilku dni ogromne emocje w mediach i wśród internautów. Magda Gessler postanowiła podzielić się swoimi przemyśleniami na Facebooku. Uważa m.in., że przyjęcie ludzi o nieznanych zwyczajach i często niezwykle ortodoksyjnych w przekonaniach może w Polsce skończyć się katastrofą.

Co napisała o uchodźcach Magda Gessler?

Z niepokojem przysłuchuję się dyskusjom o imigrantach, z przerażeniem czytam pełne nienawiści i żądzy mordu komentarze, ale też z otwieram szeroko oczy ze zdumienia, gdy słyszę deklaracje różnych polityków i działaczy. Wydaje mi się, że środek tej dyskusji jest zupełnie nie tam, gdzie powinien być.... Dla wrażliwego, świadomego człowieka nie istnieje dylemat pomagać czy nie pomagać. To oczywiste, że ludziom w potrzebie każdy z nas udzieli takiej pomocy, jakiej tylko może. Szczególnie tym, którym los nie oszczędził tragedii tak potwornych, że trudno nam je sobie wyobrazić. Zastanawiam się tylko w jaki sposób nasze elity polityczne i kościelne wytłumaczą swoim poddanym, że w obliczu bezrobocia, biedy, a nierzadko głodu, obecnych wciąż w wielu miejscach w Polsce, chcemy systemowo pomóc nie tym, którzy na tę pomoc czekają od lat, a tym, którzy przed chwilą o tę pomoc poprosili. Zachodzę w głowę jak kraj, który w najprostszych sprawach nie potrafi pomóc własnym obywatelom, twierdzi, że umie pomóc innym. Czy pomoc cudzoziemcom jest prostsza?

 

Z niepokojem myślę o polskim rasizmie, o polskiej ksenofobii, która nie znosi żadnego odcienia skóry poza swoim własnym. Obawiam się tego, jak Polacy przyjmą inną barwę, zapach, dietę, wymagania, temperament... Przyjęcie ludzi o nieznanych zwyczajach i często niezwykle ortodoksyjnych w przekonaniach może w Polsce skończyć się katastrofą, bo Polacy bywają tak samo ortodoksyjni, sztywni i nieciekawi inności. Brutalna i okrutna wojna, która tę ogromną rzeszę ludzi skazała na tułaczkę po świecie nie będzie wystarczającym argumentem dla tych, którzy będą stawać w obronie "polskich wartości", a ja z ogromnym smutkiem uświadamiam sobie, że ich racje mogą być prawdziwe.

Podzielacie zdanie gwiazdy TVN?

Zobacz także: Magda Gessler ostro o najstarszej matce w Polsce, Barbarze Sienkiewicz.

 

Magda Gessler

 

Magda Gessler


Więcej na temat Magda Gessler
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36