Newsy

#niehejtuj, czyli jak walczyć z patologią w sieci. Agnieszka Hyży o swoich doświadczeniach

#niehejtuj, czyli jak walczyć z patologią w sieci. Agnieszka Hyży o swoich doświadczeniach

12 września w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii 5.10.15.! Poruszony został niezwykle istotny problem społeczny - hejt w szkole i w internecie. Ekspertami w temacie byli zaproszeni goście: Agnieszka Hyży (dziennikarka, współprowadząca podcast „Stacja Hejt”, mama Marty), Kuba Urbaniak - Podziarany Tata (bloger, organizator akcji #niehejtuj, tata Niny i Bruna) oraz Martyna Różycka (kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl reagującego na nielegalne i szkodliwe treści w internecie, mama Jaśka). Spotkanie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Mat. prasowe

Zgodnie z raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity niemal połowa nastolatków spotyka się w internecie ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem. 58% z nich twierdzi, że byli świadkami poniżania i ośmieszania w sieci, a 59% wręcz wyzywania. Podczas wydarzenia Agnieszka Hyży podkreśliła, że jej zdaniem dzisiejsza młodzież nie potrafi w inny sposób mówić o odmienności zdań, ale z drugiej strony czuje, że jest to coś okrutnego.

Jeżeli wydaje nam się, że w sieci jesteśmy anonimowi, to jesteśmy absolutnie w błędzie. Mnie statystyki osobiście przerażają. 10% młodych osób komentujących w sieci twierdzi, że obraźliwe komentarze to forma rozrywki.

Hyży przywołała zresztą swoje osobiste doświadczenia i opowiedziała jak sama, jako osoba publiczna, doświadcza hejtu.

Edukacja i uświadamianie

Kuba Urbaniak, autor bloga www.podziaranytata.pl podzielił się swoimi prywatnymi doświadczeniami z hejtem. One stały się inspiracją do realizowania przez niego działań społecznych w ramach akcji #niehejtuj. Bloger spotyka się z dzieciakami i młodzieżą w szkołach w Lesznie i okolicach (rejonie, z którego pochodzi) i tłumaczy czym jest hejt, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Musimy pamiętać o tym, że dzieci biorą przykład z nas- dorosłych. To właśnie od nas uczą się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Kiedy obrażamy piłkarzy oglądając mecz, kiedy krzyczymy będąc za kierownicą, czy w negatywny sposób komentujemy to, co dzieje się wokół. Jeśli my nie damy im dobrego przykładu, to nikt inny ich tego nie nauczy.

Urbaniak tłumaczył, że kluczowe jest reagowanie na wszelkiego rodzaju przejawy hejtu. Jeśli będziemy przechodzić obok tego zjawiska obojętnie, będzie to równoznaczne daniu cichego przyzwolenia.

Co można zrobić, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu internetowego?

Jak podkreśliła Martyna Różycka, przede wszystkim pamiętać o tym, że poczucie szacunku, tolerancji, empatii i własnej wartości nie zbuduje się w jednej chwili. Dlatego od samego początku dziecko powinno takie postawy obserwować w swoim otoczeniu i, co bardzo ważne, doświadczać ich. Jednocześnie jednak hejterzy nie są nietykalni - sądy faktycznie orzekają dla nich kary, a to pokazuje, że w internecie krzywda nie jest wyimaginowana i nierealna. Dlatego należy o tym mówić!

Mat. prasowe

Małgorzata Ohme przekonywała, że nie uchronimy naszego dziecka przed usłyszeniem negatywnych opinii na swój temat. Niezależnie od tego, czy będą to złośliwe komentarze rówieśników, żarty, czy uwagi kierowane przez dorosłych, niezwykle ważne jest, by uzbroić dziecko w narzędzia, które będą je chronić przed tego typu opiniami.

Najważniejszym zadaniem rodzica jest zbudowanie takiego wewnętrznego poczucia pewności i wartości, że żadne złe słowo nie będzie w stanie dziecka złamać. I to co jest ważne, to żeby dziecko wiedziało, że zawsze pierwsza osobą, do której musi się udać w sytuacji, kiedy jest ofiarą hejtu, jest właśnie rodzic.

 

Więcej o spotkaniu, a także inne treści dla rodziców znajdziecie na blogu Akademii 5.10.15.: www.51015kids.eu/blog.

Artykuł powstał z udziałem marki 5.10.15.

back_to_school_5_10_15
Mat.prasowe
Newsy
Stylowy powrót do szkoły z marką 5.10.15. Sprawdź, jak modnie ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego i nie tylko!
Stylowy powrót do szkoły z marką 5.10.15. Sprawdź, jak modnie ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego i nie tylko!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.F5FBnx0tPQPlxkb2eUy8qcVXkdsqQcbDYxshitDsvr.67', 'xhjgkuntwn', 'kmfgehmjsfnampgoztyqumcvlflr']); Czy powrót do szkoły musi być trudny? Nie, jeśli twoja pociecha zrobi to w modnym, ale i swoim stylu! Każdy z nas pamięta, gdy jako dzieci nie mogliśmy się doczekać zakupów przed pierwszym dniem szkoły. Wybieranie zeszytów, plecaka i ubrań to zawsze była niezwykła frajda! Niech twoja pociecha również poczuję tę magię – sprawdźcie razem, jakie trendy opanowały modę dziecięcą i przygotujcie się na stylowy „Back to school”! Stylizacje na rozpoczęcia roku szkolnego Rozpoczęcie roku szkolnego to ważne wydarzenie w życiu dziecka, dlatego warto sprawić, by wyglądało modnie, ale i czuło się swobodnie. W tym sezonie odchodzimy od sztywnych garniturów czy sukienek a la mała księżniczka na rzecz niewymuszonej elegancji. Nie chcemy „przebrać” dziecka i proponować mu czegoś, co nie pasuje do jego osobowości oraz temperamentu. Dlatego nam szczególnie przypadła do gustu kolekcja „Back to school” marki 5.10.15. , która doskonale balansuje pomiędzy elegancją, a wygodą. Znajdziemy w niej piękne sukienki z koronką i tiulem czy model pensjonarki z zaokrąglonym i kontrastowym kołnierzykiem. Hitem będą również plisowane spódniczki! Co chłopcom proponuje marka 5.10.15.? Klasyki w nowoczesnym wydaniu - białą koszulę, kamizelkę, muszkę czy krawat, ale w zestawieniu ze sportowymi trampkami. Jak ubierać dziecko do szkoły? W trakcie roku szkolnego dzieci też chcą wyglądać dobrze, dlatego warto zadbać o ich modne stylizacje już dziś. Dziewczynki będą zachwycone koszulową sukienką w paski – ten model jest...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner