12 września w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii 5.10.15.! Poruszony został niezwykle istotny problem społeczny - hejt w szkole i w internecie. Ekspertami w temacie byli zaproszeni goście: Agnieszka Hyży (dziennikarka, współprowadząca podcast „Stacja Hejt”, mama Marty), Kuba Urbaniak - Podziarany Tata (bloger, organizator akcji #niehejtuj, tata Niny i Bruna) oraz Martyna Różycka (kierownik działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl reagującego na nielegalne i szkodliwe treści w internecie, mama Jaśka). Spotkanie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Mat. prasowe

Zgodnie z raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity niemal połowa nastolatków spotyka się w internecie ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem. 58% z nich twierdzi, że byli świadkami poniżania i ośmieszania w sieci, a 59% wręcz wyzywania. Podczas wydarzenia Agnieszka Hyży podkreśliła, że jej zdaniem dzisiejsza młodzież nie potrafi w inny sposób mówić o odmienności zdań, ale z drugiej strony czuje, że jest to coś okrutnego.

Jeżeli wydaje nam się, że w sieci jesteśmy anonimowi, to jesteśmy absolutnie w błędzie. Mnie statystyki osobiście przerażają. 10% młodych osób komentujących w sieci twierdzi, że obraźliwe komentarze to forma rozrywki.

Hyży przywołała zresztą swoje osobiste doświadczenia i opowiedziała jak sama, jako osoba publiczna, doświadcza hejtu.

Edukacja i uświadamianie

Kuba Urbaniak, autor bloga www.podziaranytata.pl podzielił się swoimi prywatnymi doświadczeniami z hejtem. One stały się inspiracją do realizowania przez niego działań społecznych w ramach akcji #niehejtuj. Bloger spotyka się z dzieciakami i młodzieżą w szkołach w Lesznie i okolicach (rejonie, z którego pochodzi) i tłumaczy czym jest hejt, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Musimy pamiętać o tym, że dzieci biorą przykład z nas- dorosłych. To właśnie od nas uczą się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Kiedy obrażamy piłkarzy oglądając mecz, kiedy krzyczymy będąc za kierownicą, czy w negatywny sposób komentujemy to, co dzieje się wokół. Jeśli my nie damy im dobrego przykładu, to nikt inny ich tego nie nauczy.

Urbaniak tłumaczył, że kluczowe jest reagowanie na wszelkiego rodzaju przejawy hejtu. Jeśli będziemy przechodzić obok tego zjawiska obojętnie, będzie to równoznaczne daniu cichego przyzwolenia.

Co można zrobić, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu internetowego?

Jak podkreśliła Martyna Różycka, przede wszystkim pamiętać o tym, że poczucie szacunku, tolerancji, empatii i własnej wartości nie zbuduje się w jednej chwili. Dlatego od samego początku dziecko powinno takie postawy obserwować w swoim otoczeniu i, co bardzo ważne, doświadczać ich. Jednocześnie jednak hejterzy nie są nietykalni - sądy faktycznie orzekają dla nich kary, a to pokazuje, że w internecie krzywda nie jest wyimaginowana i nierealna. Dlatego należy o tym mówić!

Mat. prasowe

Małgorzata Ohme przekonywała, że nie uchronimy naszego dziecka przed usłyszeniem negatywnych opinii na swój temat. Niezależnie od tego, czy będą to złośliwe komentarze rówieśników, żarty, czy uwagi kierowane przez dorosłych, niezwykle ważne jest, by uzbroić dziecko w narzędzia, które będą je chronić przed tego typu opiniami.

Najważniejszym zadaniem rodzica jest zbudowanie takiego wewnętrznego poczucia pewności i wartości, że żadne złe słowo nie będzie w stanie dziecka złamać. I to co jest ważne, to żeby dziecko wiedziało, że zawsze pierwsza osobą, do której musi się udać w sytuacji, kiedy jest ofiarą hejtu, jest właśnie rodzic.

 

Więcej o spotkaniu, a także inne treści dla rodziców znajdziecie na blogu Akademii 5.10.15.: www.51015kids.eu/blog.

Artykuł powstał z udziałem marki 5.10.15.

Więcej na temat konferencja prasowa