Koronawirus w Polsce - kiedy się skończy?!
Newsy

Kiedy koronawirus w Polsce się skończy? Kiedy będzie można wychodzić na zewnątrz? "Odpowiedź jest krótka" - mówi ekspert

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec? Kiedy koronawirus w Polsce się zakończy? Opinie ekspertów.

Aktualne zalecenia władz w sprawie koronawirusa w Polsce są jasne - w miarę możliwości trzeba zostać w domu. Choć za oknami wymarzona wiosna, należy wychodzić na zewnątrz jak najrzadziej. Szkoły i placówki oświatowe oraz kulturalne pozostają zamknięte. Na kolejne zalecenia ministerstwa zdrowia trzeba poczekać. Jednak miliony Polaków zadaje sobie jedno pytanie - jak długo to jeszcze potrwa? Odpowiedzi jest jednak mnóstwo.

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Kiedy koniec koronawirusa w Polsce?

W sieci można znaleźć setki odpowiedzi na te pytanie. Co ekspert to opinia. Jedna z nich powtarza się jednak najczęściej - że w maju będzie szczyt zachorowań w Polsce. Takie wnioski wysuwa również minister zdrowia, Łukasz Szumowski:

Wzrost w najbliższych tygodniach będzie wykładniczy, to będzie bardzo wyraźny wzrost - powiedział minister podczas jednej ze swoich konferencji. 

Ciekawe dane opublikowała z kolei spółka spółka ExMetrix, zajmując się prognozami gospodarczymi i społecznymi. Według ekspertów liczba osób zarażonych  w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020 - czytamy na stronie wirtualnemedia.pl. Ponadto: zahamowanie przyrostu nowych zakażeń może nastąpić około 15-20 kwietnia.

- Jednak jak zawsze, podkreślamy taki przebieg wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing - mówi Zbigniew Łukoś, CEO ExMetrix.

Sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych to 92.3%, w całym okresie funkcjonowania modelu. Na dzień 29 marca, błąd procentowy wynosił 12.2% - podana wartość ilości zakażeń wynosiła 1862, a prognoza 2089. Zawsze zaznaczmy, że to tylko model obliczeniowy i choć jest on bardzo wyrafinowany to podlega znanym ograniczeniom - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Łukoś.

O opinię eksperta poprosiła również stacja TVN24. Doktor Robert Mostowy, epidemiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie ze stacją mówi:

Odpowiedź jest krótka. Nie wiemy, kiedy to się skończy. To zależy od tego, jak nam się uda dystansowanie społeczne. Długoterminowo nie obejdzie się bez szczepionki, ale jeżeli nie będziemy się dystansować, to epidemia będzie się rozwijać, a to może skończyć się tragicznie - kontynuował Mostowy.

Doktor szacuje, kiedy może spaść liczba nowych zakażeń:

Próbowałem to zmierzyć w danych, ale one nie dają jasnej odpowiedzi. Patrząc na zdjęcia opustoszałych miast, podejrzewam, że zakaźność została zredukowana i liczba zacznie spadać, ale kiedy dokładnie? Nie wiem. Jeżeli obecnie wirus się nie rozprzestrzenia, co jest mało prawdopodobne, może być to za dwa trzy tygodnie, ale pewnie będzie to nieco dłużej -  mówił doktor w rozmowie z TVN24.

To mimo wszystko, dość optymistyczne przepowiednie! A Wy jak sądzicie?

Wszystko o koronawirusie - w poradniku, który można nabyć tutaj.

Koronawirus - poradnik

Centra handlowe pozostają na razie zamknięte!

Centrum handlowe zamknięte przez koronawirusa
East News

Zobacz także
Koronawirus w Szwecji, na ulicach pełno ludzi

Zaufanie, nie zakazy i ludzie na ulicach! Polska pisarka o szwedzkiej walce z koronawirusem: "Ludzie i tak się zarażą"

Ola Kowalska, Kasia Kowalska

Córka Kasi Kowalskiej ma koronawirusa i jest intubowana! Dramatyczny apel

 

Szpital, walka z koronawirusem
East News
Newsy
Szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce już jutro?! Są najnowsze ustalenia! 
Kiedy szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Kiedy szczyt pandemii w Polsce? Są nowe ustalenia!

Kiedy w Polsce nastąpi szczyt zachorowań na koronawirusa? Czy krzywa zachorowań wkrótce zacznie się wypłaszczać? Te pytania już od kilku tygodni zadają sobie chyba wszyscy. Niestety, prognozy dotyczące szczytu zachorowań w naszym kraju wciąż się zmieniają. Ostatnio specjaliści sugerowali, że najwięcej zakażeń osiągniemy pod koniec kwietnia. Jak wynikało z prognoz spółki ExMetrix, która zajmuje się analizą danych, do największych wzrostów miało dojść w okolicach 25 kwietnia. Niestety, teraz pojawiły się nowe prognozy dla Polski. Kiedy ma nastąpić szczyt zachorowań? Szczyt zachorowań w Polsce dopiero w wakacje? Według najnowszych symulacji szczyt pandemii w Polsce nastąpi dopiero w lipcu! Skąd takie podejrzenia? Portal polityka.pl przedstawił wyniki badań, które już 10 lat temu przeprowadził zespół naukowy stworzony przez młodych przez fizyków, matematyków, epidemiologów i programistów. Zespół pod kierownictwem Franciszka Rakowskiego opracował uniwersalną symulację epidemii w naszym kraju. Teraz naukowiec postanowił zbadać, jak będzie rozprzestrzeniał się koronawirus. Moim obywatelskim obowiązkiem była jego reanimacja. Polegała ona na zastąpieniu parametrów typowych dla grypy parametrami Covid-19- portal polityka.pl cytuje naukowca.  Według analiz wynika, że wprowadzone przez władze obostrzenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się zmiejszyły ewentualną liczbę zakażonych nawet 10-krotnie! Naukowcy ustalili, że gdyby nie ograniczenia w Polsce szczyt zachorowań byłby w kwietniu, a liczba zakażonych sięgałaby ponad 9 mln! Symulacja pokazuje, że w chwili obecnej szczyt prognozowany jest na lipiec. Liczba chorych na Covid-19 sięgnie około miliona osób – przy założeniu stale obowiązujących radykalnych ograniczeń -...

koronawirus
East News
Newsy
Koronawirus w Polsce. Kiedy pandemia może ustąpić? Pojawia się jeden, bliski termin! 
Kiedy koniec koronawirusa w Polsce? Ekspert zdradza wszystko!

Kiedy pandemia koronawirusa zacznie ustępować? Jak długo jeszcze będziemy musieli ograniczać kontakty i spotkania z innymi osobami? Jest komentarz eksperta! Prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie i jeden z ekspertów, który doradza premierowi w sprawie walki z koronawirusem, w rozmowie z RMF FM wskazał termin, kiedy koronawirus może ustąpić!  Kiedy i dzięki czemu pandemia może ustąpić? Pandemia koronawirusa w zaledwie kilka miesięcy rozprzestrzeniła się na całym świecie. Dokładnie 4 marca br.  minister zdrowia (wówczas był nim Łukasz Szumowski) poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Od tamtej chwili w naszym kraju wykryto 941 112 zakażeń koronawirusem i niestety, aż 15 568 osób zmarło (dane z 26 listopada). Kiedy kilka tygodni temu nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażonych władze wprowadziły wiele obostrzeń. Dziś z pewnością wszyscy zastanawiają się, kiedy znów będzie "normalnie" i kiedy pandemia zacznie ustępować. Na to pytanie odpowiedział jeden z doradców premiera w sprawie walki z koronawirusem! Prof. Krzysztof Tomasiewicz komentując ostatnią wypowiedź prof. Roberta Flisiaka, który w Wirtualnej Polsce mówił, że w połowie lutego pandemia powinna zacząć wygasać, ocenił, kiedy jego zdaniem sytuacja związana z koronawirusem zacznie się polepszać. Według kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie pandemia może zacząć ustępować w okolicach świąt Wielkanocnych!  (...) te wyliczenia prof. Flisiaka, które znam, one wynikają z oszacowania, jak wiele osób mogło przebyć zakażenie, to jest pierwsza składowa. A druga, że liczymy na to, że to już będzie kilka miesięcy - 2-3 miesiące, kiedy będzie stosowana szczepionka. Więc jeżeli złożymy te dwa fakty...

Koronawirus
East News
Newsy
Koronawirus w Polsce. Kiedy koniec epidemii? Jest nowa prognoza!
Kiedy skończy się epidemia koronawirusa? Najnowsze prognozy wskazują, że następuje kolejne przesunięcie tego terminu.

Szczyt epidemii koronawirusa w Polsce jeszcze w tym miesiącu - tak wynika z cytowanej przez polskatimes.pl prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix. Czy to oznacza, że po okresie z największą liczbą zachorowań będziemy mogli liczyć, że pandemia zacznie się wygaszać? Kiedy w końcu będzie można powiedzieć, że zbliżamy się do końca epidemii? Sprawdźcie szczegóły.  Zobacz także:  Lidl, Biedronka, Kaufland, Netto. Które markety są otwarte całą dobę przed świętami wielkanocnymi 2020? Szczyt zachorowań na koronawirusa za dwa tygodnie. Kiedy zatem nastąpi koniec epidemii?  Przed nami najtrudniejszy okres w walce z koronawirusem - szczyt epidemii. Jak wynika z prognoz spółki ExMetrix, zajmującej się analizą danych, tego największego wzrostu możemy się spodziewać w okolicach 25 kwietnia.  Wcześniej wyliczenia przewidywały szczyt zakażeń na 20 kwietnia. Z tego też względu bardzo prawdopodobne jest przedłużenie wszystkich restrykcji, a nawet nałożenie nowych obostrzeń. Już w czwartek 9 kwietnia, polski rząd ma poinformować między innymi o tym,  czy będziemy musieli nosić maseczki ochronne.  Niezmiennie uważamy, że jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie migracji, bezpośredniej komunikacji i dyscyplina w przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń. Nasze modele zakładają, że w okresie Wielkanocnym czynniki te znacząco się nie zmienią - cytuje słowa głównego analityka ExMetrix Ryszarda Łukosia, Polska Times.  Wygląda więc na to, że musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli faktycznie szczyt epidemii nadejdzie za dwa tygodnie, to jest nadzieja, że po tym terminie będziemy stopniowo wracać do normalności. Plusem jest to, że wykrywalne zakażenia są minimalnie łagodniejsze niż te, które były prognozowane....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner