Przekąski - najlepsze na głód! Sprawdź, co zawsze możesz zjeść!
Przekąski - najlepsze na głód! Sprawdź, co zawsze możesz zjeść!
Dzięki trwającej od lat edukacji żywieniowej i kampaniom społecznym dotyczącym zdrowego żywienia Polacy wiedzą już ile posiłków i jak często je jeść. 65% Polaków wie, że należy jeść 4-5 posiłków dziennie, a ponad 70% zdaje sobie sprawę, że odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 3-4 godziny. Jednak, jak to zwykle bywa, rzeczywistość wygląda inaczej. 78% Polaków je maksimum 4 posiłki dziennie z czego aż 38% regularnie je tylko 3 posiłki. Dlatego często coś podjadamy.
Co jemy pomiędzy posiłkami? I po co sięgamy w celu „naładowania akumulatorów”? Niestety bardzo często po słodkie i słone oraz bardzo tuczące przekąski: 3 kg ciastek, 2 kg wafelków, 2 kg chipsów, 4 kg lodów, 2 kg czekolady i 1 kg pralin - 14 kg tyle w sumie przypada rocznie na jednego Polaka!
Zespół polskich ekspertów żywieniowych opracował stanowisko dotyczące roli przekąsek w zdrowym żywieniu oraz poprawy zwyczajów żywieniowych Polaków poprzez stopniowe zmiany wyborów żywieniowych. Czytamy w nim, że eksperci widzą zmiany zwyczajów żywieniowych Polaków oraz to, że „coraz większą rolę w codziennej diecie odgrywają przekąski, które na stałe wpisały się w zwyczaje żywieniowe”. Eksperci zwracają też uwagę na to, że należy zamienić tuczące i mało wartościowe produkty na zdrowe przekąski, a głównym wyznacznikiem przy ich wyborze powinna być tzw. gęstość żywieniowa, czyli zawartość wartości odżywczych względem ilości kalorii w produkcie.
Zdrowe przekąski, które polecają eksperci to:
- Świeże warzywa i owoce oraz produkty na ich bazie, jak sałatki i musy. Warzywa i owoce są polecane jako źródło witamin, składników mineralnych i błonnika.
- Mleczne produkty fermentowane, do których należą naturalne i smakowe jogurty, maślanki i serki homogenizowane z uwagi na ich wysoką gęstość żywieniową oraz jako źródło wapnia i białka.
- Eksperci polecają również, choć w ograniczonych ilościach ze względu na wysoką kaloryczność, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy oraz suszone owoce.