dafi-ekologia-pandemia
Adobe Stock
Newsy

Czy z powodu pandemii mamy prawo zapomnieć o planecie i ekologii? 

Czy z powodu pandemii mamy prawo zapomnieć o planecie i ekologii? 

Trudno oprzeć się wrażeniu, że odkąd świat mówi o koronawirusie, ekologia zeszła na drugi plan, a my sami przychylniejszym okiem patrzymy na jednorazowe kubki czy foliowe osłony na produktach spożywczych. Tymczasem góry śmieci nieprzerwanie rosną, zasoby naturalne planety wciąż się kurczą. Nie wolno nam zapomnieć, że Ziemię mamy jedną. 

Jak pandemia wpłynęła na środowisko?

Choć ze względu na pandemię słyszymy o tym rzadziej, do mórz i oceanów nadal trafiają miliony ton odpadów. Teraz jest ich jeszcze więcej, bo do tego, co dotąd produkowaliśmy, doszły też maseczki, rękawiczki ochronne, kombinezony i wszelkie jednorazówki, które mają nas chronić przed kontaktem z wirusem. W efekcie na dnie mórz i oceanów, ale także na lądach gromadzi się plastik. Jego maleńkie drobinki znaleziono nawet na szczytach najwyższych gór i w ciałach zwierząt, jest również w nas samych. Tylko w ciągu jednego wieku plastik zawładnął światem. Jeśli niczego nie zmienimy, nasze pociechy będą musiały poszukać sobie nowej planety, bo na tej nie będzie się już dało żyć. 

Co możemy zrobić, by świat nie zmienił się w wielkie wysypisko? 

Myślisz sobie: „Sama świata nie zbawię. Co ja mogę na to poradzić w pojedynkę?” Otóż – możesz więcej, niż myślisz! Polska marka Dafi i jej ambasador Tomasz Kot, zachęcają, by już dziś zmienić nawyki i świadomie dokonywać codziennych wyborów. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, właśnie nasze małe decyzje mają ogromne znaczenie dla środowiska. Także te, które podejmujemy w czasie pandemii! 

ekologiczne-zakupy-dafi
Adobe Stock

Warto postępować rozsądnie także dlatego, że dokonując wyborów, kupując, gotując, czy oszczędzając, dajemy przykład naszym dzieciom i kształtujemy ich zachowania. Jesteśmy dla nich autorytetami, jednak to, co mówimy, ma mniejsze znaczenie od tego, co naprawdę robimy. Nie musisz robić w życiu wielkiej rewolucji, by zadbać o Ziemię i nauczyć swoje dziecko dobrych nawyków. Jeśli zależy ci na przyszłości planety, zacznij od małych kroków i niewielkich zmian:

1. Nie kupuj wody w jednorazowych opakowaniach. Czy wiecie, że tylko w ciągu jednego roku przeciętna 3-osobowa rodzina zużywa ich ponad 1000?* Każda taka butelka, którą wyrzucamy po kilku minutach użytkowania, będzie się rozkładać nawet 1000 lat! Możemy łatwo uniknąć problemu i nie powiększać góry śmieci: wystarczy postawić na kranówkę filtrowaną za pomocą produktów polskiej marki DAFI 

2. Jeden dzbanek Dafi wystarczy na lata. Jeden wymienny filtr przefiltruje tyle kranówki, ile zmieści się w 100 butelkach. Dzbanek z filtrem to tylko 0,02 kg plastiku, a butelki, których nie kupisz ważą aż 5 kg! Rachunek jest prosty, a wniosek nasuwa się sam – Dafi służy planecie. 

3. W ofercie Dafi znajdują się m.in. dzbanki filtrujące i butelki filtrujące.

4. Fakt, że te przyjazne środowisku produkty Dafi powstają w naszym kraju, ma znaczenie z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest fakt, że nie trzeba ich transportować z drugiego końca świata, a to oznacza mniejszy ślad węglowy.

10 kroków, aby zadbać o planetę

Kolejne kroki do tego, by dbać o planetę i nie zasypywać jej górami śmieci są równie łatwe do zrobienia. Z pewnością je znasz, wiele razy o nich czytałaś lub słyszałaś. Jednak nie zaszkodzi ich przypomnieć, zanim zamienią się w odruchy, o których już nie będziemy myśleć, bo staną się automatyczne i oczywiste:

1. Zrezygnuj z jednorazówek. Idź na zakupy z ekotorbą, nie używaj jednorazowych słomek, talerzyków, kubków itd. 

2. Jeśli kupujesz kawę lub inny napój poza domem, najlepiej pij go ceramicznego kubka lub ze szklanki. W czasie pandemii, gdy wszystko jest sprzedawane na wynos, noś ze sobą własną butelkę termiczną.  

3. Stawiaj na jakość, nie na ilość. Kupuj mniej i wybieraj produkty dobrej jakości, które posłużą dłużej. Dotyczy to m.in. zabawek (te tandetne nawet po kilku dniach trafiają na śmietnik) i ubrań (przemysł odzieżowy to jeden z największych niszczycieli planety). 

dafi-ekologia-pandemia
Adobe Stock

4. Nie marnuj jedzenia. Nie chodzi o to, by zjadać wszystko, co jest na talerzu, nawet wówczas, gdy pękamy w szwach, ale by rozsądnie robić zakupy i nie zapełniać lodówki produktami, których nie zdążymy zjeść. Warto przy tym korzystać z pojemników próżniowych, które wydłużają świeżość żywności.  

5. Naucz dziecko dawać przedmiotom nowe życie. Robiliście już razem auto, rakietę kosmiczną lub domek dla lalek z kartonowego pudła? A zabawnego potworka z kolorowej skarpetki? Spróbujcie, to zajęcie pobudzające kreatywność i zarazem służy ekologii. 

6. Oszczędzaj wodę. Pilnuj, by dziecko zakręcało kurek, gdy myje zęby, postaw też na prysznic zamiast kąpieli itd. Te małe kroki są ważne, bo światowe zasoby pitnej wody szybko się kurczą.

7. Oszczędzaj energię, np. zawsze gaś światło w pokoju, z którego wychodzisz, ale też nie zostawiaj sprzętów na stand by (gdy np. w telewizorze nocą pali się czerwona lampka, pobiera on prawie tyle samo energii jak wtedy, gdy jest włączony). 

8. Segreguj śmieci. Jeśli są posortowane, można dać im nowe życie, np. przerobić plastik na odzież sportową, tapicerkę samochodową czy zabawki.

9. Pokazuj dziecku świat. Zabierz je do lasu, nad rzekę, na łąkę, oglądaj wraz z nim filmy pokazujące różne ekosystemy: las deszczowy, dżunglę, sawannę itd. Jeśli pokocha przyrodę, będzie ją szanowało i zrozumie, że przyszłość planety jest również w jego rękach.   

10. Pamiętaj, że każdy z nas ma wpływ na planetę i to od naszych decyzji zależy jej przyszłość. 

*https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2017/11/sst_infografika.jpg

Materiał powstał z udziałem marki Dafi

Segregacja śmieci
© monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko
Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko

Proste sposoby na ograniczenie plastiku  pomogą nam być eko bez zbędnych wyrzeczeń. Wystarczy wprowadzić tylko kilka kroków, aby zmniejszyć ilość plastikowych odpadów . Z każdym rokiem ziemię zalewa fala plastikowych śmieci. Niszczy naszą planetę, zabija rośliny i zwierzęta. Produkty z tworzyw sztucznych rozkładają się przez setki lat. Wszyscy o tym wiemy, lecz i tak na co dzień używamy jednorazowych toreb i akcesoriów. Według ONZ rocznie produkujemy aż 300 milionów ton śmieci. Przewiduje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb . Plastik w oceanie - czy ograniczenie plastiku ma sens?   Dużo osób uważa, że małe działania w naszym otoczeniu nie zażegnają problemu. Wielkie koncerny pakują  wszystkie produkty w plastikowe opakowania , bo tak jest taniej. A duża część zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to odpadki z narzędzi połowowych. Jednak ograniczenie ilości odpadów w naszym domu jest bardzo ważne. To początek zmian w świadomości i pierwszy krok do czystego środowiska. Niemal 50% śmieci znajdujących się w oceanach  to artykuły plastikowe po artykułach jednorazowego użytku. Kilka prostych kroków może zmienić przyszłość naszej planety.   10 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku   Wielorazowe torby na zakupy Używanie toreb wielorazowego użytku  to pierwszy krok na drodze do ograniczenia plastiku. Irytujące foliowe torebki zalegające w domu lub masowo wyrzucane do kosza to przeszłość. Kup jedną dużą i jedną małą torbę materiałową - posłużą Ci przez lata. Warto również postawić na zestaw woreczków lnianych na warzywa i owoce. Zamiast brać cienkie, plastikowe siatki, które od razy pójdą do kosza. Pojedynczych produktów w ogóle nie...

DAFI KOSMICZNE WYZWANIE
Styl życia
Dafi i kosmiczne wyzwanie. Zacznij każdy dzień od wody
Dafi i kosmiczne wyzwanie. Zacznij każdy dzień od wody

Zbliżający się nowy rok jest dobrym momentem na wprowadzenie zmian w naszym codziennym życiu. Czy wiesz, że przeciętna trzyosobowa rodzina zużywa ponad 1000 jednorazowych butelek rocznie? Na całym świecie co minutę sprzedaje się ich ponad milion. Statystyki mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej odpadów niż organizmów morskich. Niektóre zwierzęta, takie jak koniki morskie i foki, nasze wnuki będą mogły oglądać obok ptaka dodo w podręczniku do przyrody, w rozdziale o wymarłych gatunkach. Planeta Ziemia jest naszym wspólnym domem, jedyną planetą, na której możemy żyć, bogatą w niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania surowce. Jeśli nie chcemy stracić tego, co ma nam jeszcze do zaoferowania oraz pozbawić nasze dzieci jej dobrodziejstw, należy działać. Kampania Kosmiczne Wyzwanie to odpowiedź marki Dafi na postępujące zmiany środowiskowe, zapoczątkowane naszym konsumpcyjnym stylem życia. Jej celem jest szerzenie wiedzy o ekologii i podkreślanie wagi codziennych decyzji i niewielkich zmian, mających wpływ na przyszłość naszej planety oraz nas samych. Kampania promuje wielorazowe produkty do filtrowania wody kranowej – butelki i dzbanki filtrujące wodę. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie liczby jednorazowych odpadów, a tym samym zadbanie o przyszłość ziemi. W kampanię zaangażował się lubiany aktor Tomasz Kot. JESTEŚ AUTORYTETEM – MASZ SUPERMOCE! Czy wiesz, że jako rodzic jesteś pierwszym autorytetem w życiu dziecka? Jesteś źródłem, z którego czerpie wiedzę, nawyki i uczy się, jak dorastać właśnie na twoim przykładzie. Zanim wejdzie w buntowniczy okres nastoletni i zacznie negować wszystkie twoje decyzje, wykorzystaj moc swojego autorytetu. Mamy jedną planetę-matkę, o którą powinniśmy zadbać nie tylko ze względu na nas samych, ale głównie ze względu na...

dafi
East News
Newsy
To najbardziej ekologiczne gwiazdy! Zobacz, jak dbają o naszą planetę
To najbardziej ekologiczne gwiazdy! Zobacz, jak dbają o naszą planetę

Bez naszej troski Ziemia sobie nie poradzi, dlatego dbajmy o nią, póki jeszcze mamy szansę ją ocalić. Bierzmy przykład z gwiazd, które robią w tej sprawie naprawdę wiele! Niektórzy sądzą, że ludzie znani z kina i telewizji skupiają się jedynie na sobie i własnej karierze, a poza tym leżą i pachną. Czyżby? Poznaj 4 gwiazdy, które robią wiele, by nasza planeta pozostała przyjaznym miejscem także dla naszych dzieci oraz dzieci ich dzieci. Grażyna Wolszczak walczy ze smogiem Grażyna Wolszczak - aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i współzałożycielka Teatru Garnizon Sztuki znajdującego się w samym centrum Warszawy. Nie narzeka na nudę i brak obowiązków, ale zawsze znajdzie czas by walczyć o nieskażone powietrze! I robi to jak prawdziwa lwica. Najpierw, w styczniu 2019 roku wygrała ze Skarbem Państwa proces o smog. Choć - jak sama powiedziała - porwała się z motyką na słońce, Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście przyznał jej rację: Skarb Państwa nie zrobił wystarczająco dużo, by Polacy mogli oddychać czystym powietrzem, bo choć podejmował różne działania, robił za mało i za późno. W efekcie w ciągu ostatniej dekady stan powietrza znacznie się pogorszył, co odbija się na naszym zdrowiu. Aktorka nie zadowoliła się przyznanym przez sąd odszkodowaniem, bo to przecież nie załatwia sprawy. Już w marcu 2019 pojechała do Brukseli, gdzie podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego Polska Wodorowa apelowała do przedstawicieli największych firm energetycznych, chemicznych i paliwowych o to, by przeszli od słów do czynów i zaczęli wreszcie robić coś konkretnego na rzecz czystego powietrza. - W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu stwórzcie wspólny front walki o środowisko i czyste powietrze. Zacznijcie razem działać. Wiem, że jesteście dla siebie konkurencją, ale...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner