Bill Cosby nie został uniewinniony
Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News/W.Wade / WENN/agefotostock/East News
Newsy

Bill Cosby: Winny, ale wolny

Uchodził za wzór męża i ojca, więc gdy kilka kobiet oskarżyło go o molestowanie, mało kto im uwierzył. Bill Cosby został zwolniony z więzienia, ale to nie znaczy, że jest niewinny. Słynny komik musi zapłacić pół miliona dolarów.

Tym razem się nie wywinął. Choć jak zwykle zatrudnił sztab znakomitych adwokatów, którzy robili wszystko, żeby podważyć wiarygodność obciążających go zeznań, ława przysięgłych jednomyślnie uznała, że Bill Cosby 14 lat temu zgwałcił Andreę Constand. Sąd skazał go za to na 30 lat więzienia. Znany komik trafił do celi, ale prawnicy nie przestali próbować przekonać sąd, że Bill jest niewinny. W lipcu 2021 roku wpływowy gwiazdor opuścił zakład karny po tym, jak sąd unieważnił jego wyrok za napaść na tle seksualnym. Nie należy jednak uważać, że został uniewinniony. Rok później wymiar sprawiedliwości uznał go winnym molestowania 16-letniej Judy Huth. Do przestępstwa miało dojść blisko 50 lat temu. (Nie)Sławny komik nie wróci już do więzienia. Będzie musiał zapłacić pół miliona dolarów odszkodowania.

Bill Cosby molestował 16-latkę
AP/Associated Press/East News

"Love Never Lies": Maja Bohosiewicz zdradza, jak działa eye detect. WYWIAD

Mroczna twarz

Z zeznań kobiet, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat ujawniły, że padły ofiarą Billa Cosby’ego, wynika, że jego sposób postępowania był zawsze taki sam. Zwabiał młode, atrakcyjne dziewczyny, obiecując im pracę i pomoc w zrobieniu kariery w telewizji, a potem podawał im narkotyki lub środki usypiające i gwałcił je bądź zmuszał do dotykania swoich miejsc intymnych. Opowiadały o tym nie tylko skrzywdzone kobiety, ale i Frank Scotti, który przed laty był asystentem komika. Dwa lata temu, gdy ruszył proces wytoczony przez Constand, mężczyzna zeznał przed sądem, że to on zapraszał dziewczyny na spotkania z Cosbym, a potem stał pod drzwiami wynajętego apartamentu czy garderoby i pilnował, by nikt tam nie wchodził. Scotti powiedział, że początkowo wierzył w to, że Bill zaprasza te kobiety na rozmowę o pracy. Tego, co naprawdę dzieje się za drzwiami, domyślił się, gdy jego szef kazał mu zanieść pełną pieniędzy torbę kilku dziewczynom, z którymi wcześniej się spotykał. Co ciekawe, Frank wyznał, że kiedy odkrył prawdę, zrezygnował z pracy z Cosbym. A było to w... połowie lat 80. To oznacza, że komik zaczął wykorzystywać kobiety ponad 40 lat temu. Jak to możliwe, że gwiazdor tak długo czuł się bezkarny? Dlaczego dopiero teraz został skazany, i to zaledwie za jedno z kilkudziesięciu przestępstw seksualnych, jakie popełnił? Odpowiedź jest prosta. Był bogaty, miał ogromne wpływy i świetnych prawników. A co najważniejsze, miał nieskazitelny wizerunek. Dla milionów Amerykanów był ciepłym facetem, który robi zabawny serial, a prywatnie do szaleństwa kocha swoją żonę i gromadkę dzieci. Taki ktoś mógłby zrobić coś złego? To niemożliwe.

Bill Cosby molestował nieletnią
W.Wade / WENN/agefotostock/East News

Ofiary Cosby’ego doskonale wiedziały, że trudno będzie udowodnić mu winę, dlatego część z nich przyjmowała „rekompensatę” w postaci torby pieniędzy, część poddawała się po spotkaniu z jego prawnikami, widząc, że w starciu z nimi są bez szans. Do walki z Cosbym nie zachęcał też los kilku kobiet, które zdecydowały się publicznie oskarżyć komika o molestowanie seksualne. Żadna z nich z nim nie wygrała. Najlepszym przykładem jest sama Andrea Constand, która wytoczyła gwiazdorowi proces tuż po tym, jak zgwałcił ją w 2004 roku. Gwiazdor już wtedy przyznał się, że podał swojej ofierze narkotyki, a potem uprawiał z nią seks, wyjawił też, że Andrea nie była jedyną kobietą, z którą tak postąpił. Sąd go nie skazał. Dzięki staraniom prawników aktora proces zakończył się ugodą, a Constand dostała od Cosby’ego odszkodowanie. Adwokaci zadbali również o to, by zeznania złożone podczas tego procesu zostały utajnione, dlatego nikt nie wiedział, że komik przyznał się do odurzania i wykorzystywania kobiet. Dokumenty z rozpraw zostały ujawnione dopiero trzy lata temu, gdy Constand zdecydowała się ponownie postawić komika przed sądem. Skłoniły ją do tego pojawiające się w mediach wyznania innych ofiar Billa. Żadna z tych kobiet nie miała jednak szans na wytoczenie gwiazdorowi procesu karnego. Constand jako jedyna mogła to zrobić, bo w jej przypadku zarzuty wobec Cosby’ego się nie przedawniły.

Bill Cosby został uznany winnym molestowania
AP/Associated Press/East News

Winny śmierci syna?

W 2015 roku Cosby musiał się zmierzyć nie tylko z Andreą Constand. Został też wtedy oskarżony o to, że zlecił zabójstwo własnego syna Ennisa. Taki zarzut postawiła komikowi w swojej książce „Cosby’s Love Child” Jewel Star. Autorka jest ciotką Autumn Jackson, dziewczyny, która kilka lat temu oświadczyła publicznie, że jest nieślubną córką Billa. Gwiazdor przyznał wtedy, że miał romans z jej matką, ale zaprzeczył, że jest ojcem Autumn. Oskarżył ją także o to, że próbowała od niego wyłudzić 40 mln dolarów w zamian za milczenie, a gdy odmówił, ogłosiła w mediach, że jest jego nieślubną córką. A co z tym wspólnego ma śmierć Ennisa Cosby’ego, który w 1997 roku został zabity strzałem w głowę, gdy zmieniał koło w samochodzie? Otóż Jewel Star twierdzi, że tuż przed śmiercią syn szantażował Cosby’ego, grożąc, że opowie w mediach o przestępstwach swojego ojca i o tym, że Autumn naprawdę jest jego córką. Bill, bojąc się, że takie wyznanie syna go pogrąży, wynajął mordercę. Zdaniem Star tę wersję zdarzeń potwierdza fakt, że Michaił Markasew, który zastrzelił Ennisa, podczas procesu zeznał, że zrobił to z chęci zysku. Problem w tym, że… niczego nie zabrał z miejsca zbrodni. Sam Cosby nie odniósł się do opublikowanych w książce rewelacji, głos zabrał natomiast zabójca, który w rozesłanym do mediów oświadczeniu zapewnił, że Bill Cosby nie ma nic wspólnego z zabójstwem swojego syna. Nie pisał już o tym, że zabił Ennisa, by go okraść, ale dlatego, że tak kazał mu zrobić jego własny „chory umysł”. Nie wszyscy jednak uwierzyli w autentyczność tych zwierzeń, więc niewykluczone, że śledztwo w sprawie śmierci syna gwiazdora ruszy na nowo. Prawnicy Cosby’ego na pewno zrobią wszystko, by dowieść, że Bill jest niewinny. Ale przed kompromitacją go nie uchronią.

Bill Cosby musi zapłacić pół miliona odszkodowania
Ouzounova / SplashNews.com/East News

Gdy Bill Cosby opuszczał zakład karny, był witany przez tłumy fanów, którzy nadal wierzą w jego niewinność. Komik tworzył swój obraz jako czarnoskórego dziadka, który padł ofiarą rasizmu i został skazany przede wszystkim przez nagonkę mediów. Zeznania kilkudziesięciu ofiar nie robiły wrażenia na jego żonie, która do końca broniła męża. Choć ostatecznie Cosby jest na wolności, to nie jest niewinny. Jednak w Stanach Zjednoczonych czasem kreacja jest ważniejsza od prawdy. Zwolnienie komika z więzienia wielu aktywistów uznało za początek końca ery MeToo.

Bill Cosby został skazany
Gilbert Carrasquillo / SplashNews.com/East News

Bill Cosby nie wróci do więzienia
AF Archive/Graham Whitby Boot/Mary Evans Picture Library/East Ne

Bill Cosby uznany winnym
Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Bill Cosby przyznał się, że dawał środki nasenne kobietom aby je wykorzystać seksualnie
East News
Newsy
Oskarżony o gwałt Bill Cosby przerywa milczenie! Co napisał?
Oskarżony o gwałt Bill Cosby przerywa milczenie! Co napisał?

Bill Cosby po raz pierwszy zabrał głos od czasu, gdy 30 grudnia 2015 sąd w Pensylwanii zadecydował, że znany amerykański komik odpowie za gwałt. Gwiazdor zamieścił post na swoim profilu na Twitterze. Bill Cosby przerywa milczenie w sprawie oskarżenia o gwałt Sprawa zarzutów wobec Billa Cosby'ego trwa od dłuższego czasu. 50 kobiet oskarża słynnego aktora i komika o molestowanie seksualne, do którego miało dochodzić wiele lat temu, w czasie największej popularności gwiazdora. Obecnie Cosby ma już oficjalnie postawione zarzuty gwałtu na Andrei Constand. Miało do niego dojść w 2004 roku. Oskarżenie wobec aktora wpłynęło do sądu w Pensylwanii niemal w ostatniej chwili. Już w styczniu sprawa uległaby przedawnieniu. W 2005 roku przeprowadzono już dochodzenie tej sprawie, lecz umorzono je z powodu braku dowodów. Rok później miało dojść do ugody, której warunki nie są znane. Obecnie miały pojawić się nowe dowody, które są podobno wystarczająco mocno, by pogrążyć gwiazdora. Sąd wydał nakaz aresztowania. Jednak dzięki milionowej kaucji, aktor przebywa obecnie w swoim domu. 78-letniemu Cosby'emu grozi od 5 do 10 lat pozbawienia wolności. Po raz pierwszy od wznowienia sprawy aktor zabrał głos za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze: Przyjaciele i Fani, dziękuję Wam - napisał Bill Cosby. Niektórzy internauci zareagowali w sposób, którego Cosby chyba nie spodziewał się. "Żartujesz sobie?" - pojawiło się pod tweetem aktora   Jaki będzie finał sprawy słynnego komika? Czy w ślad za Andreą Constand pójdą również inne kobiety, oskarżające Cosby'ego o molestowanie seksualne?   Zobacz też: 35 ofiar Billa Cosby'ego na okładce "New York Magazine"   Friends and fans, Thank You. — Bill Cosby (@BillCosby) styczeń 1, 2016 Bill Cosby został oficjalnie oskarżony o gwałt     Komik...

Bill Cosby uslyszał wyrok. Aktor trafi do więzienia
East News
Newsy
Bill Cosby skazany! Słynny komik trafi do więzienia! Na ile?
Bill Cosby skazany! Słynny komik trafi do więzienia! Na ile?

  Stało się! Bill Cosby został skazany! Sprawa hollywoodzkiego aktora ciągnie się od dawna. Od kilku lat ponad 50 kobiet głośno przyznaje, że były  molestowane seksualnie przez słynnego komika . W kwietniu w sądzie w Pensylwanii, Bill Cosby został uznany za winnego w sprawie gwałtu na Andrei Constand - w 2004 roku Cosby podał jej środki odurzające i molestował seksualnie. Teraz sąd ogłosił, jaką poniesie za to karę. Zanim aktor usłyszał wyrok, sędzia prowadzący sprawę mówił o nim wprost, że jest "agresywnym przestępcą seksualnym". Ile lat Bill Cosby spędzi w więzieniu?   Bill Cosby idzie do więzienia!    Sąd zdecydował, że Bill Cosby spędzi od trzech do dziesięciu lat w więzieniu. Aktor będzie mógł starać się o wcześniejsze wyjście dopiero po trzech latach. Zobaczcie, co mówił sędzia Steven O'Neill w czasie ogłaszania wyroku. Nadszedł czas na sprawiedliwość, która, panie Cosby, zatoczyła koło właśnie w pana kierunku. W końcu nadszedł ten czas. Został Pan skazany za bardzo poważne przestępstwo - mówił sędzia.  Bill Cosby musi również zapłacić 25 tysięcy dolarów grzywny. Aktor trafi również na listę groźnych przestępców seksualnych. Waszym zdaniem to wystarczająca kara?   Zobacz także:  Bill Cosby przerywa milczenie. Aktor odniósł się do zarzutów w sprawie gwałtu!   Bill Cosby został skazany. Aktor trafi do więzienia na minimum trzy lata.

Bill Cosby przyznał się, że dawał środki nasenne kobietom aby je wykorzystać seksualnie
East News
Newsy
35 ofiar Billa Cosby'ego na okładce "New York Magazine"
To przerażający widok

Billy Cosby przez ponad 50 lat był idolem Amerykanów i jednym z najbardziej znanych komików świata. Jego nieskazitelny wizerunek legł w gruzach, gdy ponad rok temu komik został oskarżony o molestowanie seksualne przez ponad 30 kobiet! Jego ofiary przerwały milczenie i z każdym dniem poznawaliśmy coraz więcej szczegółów skandalicznych zachowań komika. Dziś na Instagramie "New York Magazine" pojawiła się najnowsza okładka magazynu, na której znalazło się 35 ofiar Billa Cosby'ego. Biało-czarne zdjęcie ukazuje 35 kobiet, które siedzą na krzesłach i patrzą w obiektyw. Jedno krzesło jest puste. To krzesło dla kobiety, która boi się wyznać prawdę o swoim spotkaniu z komikiem.   So far, 46 women have come forward to accuse Bill Cosby of sexual assault, in some cases, according to a recently unsealed deposition, with the aid of quaaludes—a powerful sedative that can render a person functionally immobile. But these allegations are by no means new, with some stretching back decades—to a time when the culture of rape in America left victims little recourse but to suffer silently, and in shame. Today, the way we think and talk about rape has evolved, creating a safer space for survivors to feel empowered by speaking up and reclaiming their victimhood. And that’s led us here. Of the 46 women who have come forward to accuse Cosby, we spoke to 35 of them — “a sorrowful sisterhood” of women united by their dark experiences, steadfast in their resolve to remain silent no more. Read more: nymag.com/cosby-women. 📷: Amanda Demme A photo posted by New York Magazine (@nymag) on Jul 26, 2015 at 6:05pm PDT W środku magazynu znajduje się artykuł, który szczegółowo opisuje historie wszystkich 35 kobiet, które zostały wykorzystane seksualnie przez komika. Wszystkie opowieści mają podobny scenariusz. Bill najpierw dorzucał kobietom...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik