Pięć zdjęć ze stanu wojennego, których nie można zapomnieć
Pięć zdjęć ze stanu wojennego, których nie można zapomnieć
1 z 5
13.12.1981, niedziela, godz. 6 rano. Wojciech Jaruzelski, I sekretarz KC PZPR, kierujący nowopowstałą Wojskową Radą Ocalenia Narodowego (WRON) ogłasza decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. W nocy z soboty na niedzielę o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania działaczy opozycyjnych. Zaraz po północy wyłączono cywilne telefony. Ocenzurowano korespondencje i rozmowy telefoniczne. W tym samym czasie milicja i żołnierze wkroczyli do radia i telewizji. Wprowadzono godzinę policyjną, nie można było zmieniać miejsca pobytu bez powiadomienia władz.
W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy 5 zdjęć, o których nie powinniśmy zapomnieć.
2 z 5
13.12.1981 r. Warszawa, ul. Puławska 19/21. To zdjęcie zna cały świat. Wojskowy wóz opancerzony SKOT stanął przed kinem Moskwa w dniu wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Kino wyświetlało wówczas film Francisa Forda Coppoli "Czas Apokalipsy" z 1979 r. Sytuacja prawie jak w filmie... Zdjęcie Chrisa Niedenthala, wówczas fotoreportera amerykańskiego Newsweeka, który przez wiele lat dokumentował historię Polski, jest uznawane za symbol stanu wojennego.
3 z 5
31.08.1982 r., Lubin. Czterech mężczyzn niesie śmiertelnie rannego Michała Adamowicza, który był jedną z trzech ofiar zajść w Lubinie. To wynik interwencji milicji i oddziałów ZOMO, które spacyfikowały pokojową manifestację. Wydarzenia te nazywane są Zbrodnią Lubińską. To obok dzieła Chrisa Niedenthala, jedno z najbardziej znanych zdjęć z okresu stanu wojennego. Stało się ono niedawno "bohaterem" niesmacznej sytuacji, kiedy agencja obsługująca znaną polską wódkę wykorzystała je do potrzeb reklamowych.
4 z 5
1982 r. Warszawa. Puste półki sklepowe w sklepie mięsnym. Brak towaru, problemy z zaopatrzeniem, ogromne kolejki po mięso lub papier toaletowy. W stanie wojennym i w czasach PRL to była codzienność. Dla pokoleń urodzonych po stanie wojennym zdjęcie równie nierealne jak kadr z filmu s-f...
5 z 5
14.11.1982 r. Gdańsk. Lech Walesa w domu z rodziną w dniu, kiedy wrócił do domu z internowania w Arłamowie. Ogółem w stanie wojennym internowano ok. 10 tys. osób m.in. Tadeusza Mazowieckiego, Stefana Niesiołowskiego, Bronisława Geremka, Władysława Bartoszewskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika.