Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Donald Tusk sprawdza godzine, pani trzyna budzik
East News
Newsy

Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)

Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)

Już w najbliższy weekend zmiana czasu na zimowy. W sobotę 25 października o godz. 3.00 w nocy cofamy wskazówki zegara na godz. 2.00. Po co? Według założeń, dzięki zmianie czasu, mamy lepiej wykorzystywać światło słoneczne.

Czas zmieniamy prawie 100 lat

Pierwszy raz na części terenów dzisiejszej Polski czas zmieniono już 99 lat temu. Pierwsi w Europie czas letni wprowadzili bowiem Niemcy, podczas I wojny światowej.

Wina Tuska?

Czas letni w Polsce jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2012 roku. Wtedy ustalono daty zmian na 5 lat do przodu. Za sobotnią zmianę godziny odpowiada więc premier Donald Tusk:)

Zmiana czasu z przerwami

W Polsce czas zmienano z przerwami. Po wojnie zmiany przeprowadzano je w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 do dziś.

Ofiara śmiertelna zmiany czasu

To Powstaniec Wielkopolski Gerard Pająkowski. Wojska polskie i niemieckie były umówione na dokładną godzinę zawieszenia broni - miało to nastąpić punktualnie o 10.00. Ale...

Na naszych zegarkach była godzina 10.00, wojska polskie już weszły, ale na zegarkach niemieckich była 9.00 (bo oni zmieniali czas). Padł strzał. Gerard Pająkowski zmarł. Po prostu kwestia niedogadania z czasem - opowiadał w portalu budgoszcz.tvp.pl Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.

Zmiana czasu groźna dla zdrowia

Według niektórych naukowców zmiana czasu może być niebezpieczna dla zdrowia. Dowodzą, że w ciągu pierwszych dni po zmianie - przez skrócenie snu - notuje sie więcej problemów z układem krążenia i z sercem - w tym zawałów.

Zmiana czasu jest powszechna? 

Wcale nie! W 2014 roku stosowało ją 79 krajów, w tym niektóre - jak Stany Zjednoczone - w części. Nie stosuje jej natomiast w ogóle 159 krajów.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
© vladstar/Fotolia.com
Newsy
TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki
TO JUŻ DZIŚ! Zmiana czasu z letniego na zimowy! Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawiamy wskazówki

Uwaga! Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała w tym roku miejsce w nocy z 27 na 28 października. Oznacza to, że już tej nocy przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Wiadomość jest całkiem dobra - bo dzięki tej zmianie czasu będziemy spać o godzinę dłużej. Niestety zła wiadomość jest taka, że szybciej będzie robiło się ciemno.   Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy? Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale jak się okazuje - chyba jeszcze więcej przeciwników. W ankiecie Europejczycy (aż 80%!) opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Teraz ma przez cały rok ma obowiązywać jeden czas. Jednak ta decyzja nie wejdzie w życie tak szybko. Niebawem się dowiemy, czy była to (27/28 X 2018r.) ostatnia zmiana czasu. Na razie wiadomo, że wkrótce Komisja Europejska przedstawić ma propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.   Historia - od kiedy w Polsce zmieniamy czas? W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września.   Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy w ostatni weekend października.

© vladstar/Fotolia.com
Newsy
Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?
Pamiętajcie! Zmiana czasu na letni już dziś! W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka?

Zmiana czasu następuje już dziś w nocy, czyli z 25 na 26 marca. Wskazówki zegarków musimy przesunąć o godzinę do przodu, z 02:00 na 03:00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Na pomysł zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Ale to Niemcy zastosowali ją pierwszy raz. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Nieprzerwanie stosuje się ją od 1977 roku. Czy zmiana czasu ma sens? Jakie są plusy i minusy? Jakie są powody zmiany czasu? Zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak nie wszyscy zgadzają się z ideą zmiany czasu. Niektóre badania (m.in. te przeprowadzone w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych) pokazują, że zmiana czasu przyczyniła się wręcz do wzrostu rachunków za prąd! W Japonii natomiast wyliczono, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tysięcy ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa! Zmiana czasu niebezpieczna dla zdrowia! Niektóre badania wskazują na to, że zmiana czasu z zimowego na letni (przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu) może o dziesięć procent zwiększać ryzyko zawału serca ! Odpowiednio odwrotnie działa to, kiedy zegarki przestawiamy w drugą stronę (zmiana czasu z letniego na zimowy) - wtedy ryzyko zawału serca zmniejsza się o dziesięć procent.   Pierwszy raz czas letni w Europie wprowadzili Niemcy.   Uważacie, że zmiana czasu ma sens?

Mateusz Morawiecki z synem i mamą na pogrzebie ojca, Kornela Morawieckiego
East News
Newsy
Kornel Morawiecki rozstał się z żoną, ale matka Mateusza Morawieckiego była przy nim do samego końca
Kornel Morawiecki rozstał się z żoną, ale matka Mateusza Morawieckiego była przy nim do samego końca

Jadwiga Morawiecka żegna swojego męża. Kornel Morawiecki zmarł 30 września. 78-letni polityk od kilku miesięcy walczył z rakiem trzustki. Niedawno trafił do szpitala, a lekarze określali jego stan jako ciężki. Niestety, kilka dni temu media poinformowały, że Kornel Morawiecki przegrał walkę o życie. Pogrzeb ojca premiera odbędzie się w sobotę, 5 października o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, a o godz. 15.00  rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W piątek 4 października  trumna z ciałem Kornela Morawieckiego została wystawiona w Sejmie. Na poruszające pożegnanie przybyli  jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy. W Sejmie nie zabrakło również Jadwigi Morawieckiej, z którą polityk rozstał się wiele lat temu.  Kornel Morawiecki nigdy nie rozwiódł się z żoną Kilka lat temu Kornel Morawiecki udzielił wywiadu, który zelektryzował polskie media. Ojciec obecnego premiera w rozmowie z "Super Expressem" opowiedział wówczas o swoim życiu uczuciowym. Polityk nie ukrywał, że chociaż wciąż jest w związku małżeńskim z Jadwigą Morawiecką, to w jego życiu jest inna kobieta. Oczywiście kocham swoją żonę, ale z nią nie jestem od dłuższego czasu. Tak się potoczyło... Ale nie mamy rozwodu. Byłem z Jadzią do 1981 roku. Wtedy przyszedł stan wojenny, a wcześniej, bo w 1976 roku, poznałem Annę. Zakochaliśmy się...- przyznał Kornel Morawiecki. Urwał nam się kontakt. Odnaleźliśmy się na początku lat 90. Pokochaliśmy się. Anna jest ode mnie młodsza o 15 lat. Mamy 22-letniego syna Jerzego. To piękna, mądra kobieta. Bardzo ją kocham.  Pomimo rozstania, Kornel Morawiecki miał bardzo dobre relacje ze swoją żoną. Jak informował ostatnio "Fakt" Jadwiga Morawiecka odwiedziła polityka w szpitalu, gdzie przebywał...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner