Donald Tusk sprawdza godzine, pani trzyna budzik
East News

Pamiętajcie - dziś zmiana czasu! Wiedzieliście, że jest niebezpieczna dla zdrowia? I że to przez Tuska?:)

Donald Tusk sprawdza godzine, pani trzyna budzik
East News

Już w najbliższy weekend zmiana czasu na zimowy. W sobotę 25 października o godz. 3.00 w nocy cofamy wskazówki zegara na godz. 2.00. Po co? Według założeń, dzięki zmianie czasu, mamy lepiej wykorzystywać światło słoneczne.

Czas zmieniamy prawie 100 lat

Pierwszy raz na części terenów dzisiejszej Polski czas zmieniono już 99 lat temu. Pierwsi w Europie czas letni wprowadzili bowiem Niemcy, podczas I wojny światowej.

Wina Tuska?

Czas letni w Polsce jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2012 roku. Wtedy ustalono daty zmian na 5 lat do przodu. Za sobotnią zmianę godziny odpowiada więc premier Donald Tusk:)

Zmiana czasu z przerwami

W Polsce czas zmienano z przerwami. Po wojnie zmiany przeprowadzano je w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 do dziś.

Ofiara śmiertelna zmiany czasu

To Powstaniec Wielkopolski Gerard Pająkowski. Wojska polskie i niemieckie były umówione na dokładną godzinę zawieszenia broni - miało to nastąpić punktualnie o 10.00. Ale...

Na naszych zegarkach była godzina 10.00, wojska polskie już weszły, ale na zegarkach niemieckich była 9.00 (bo oni zmieniali czas). Padł strzał. Gerard Pająkowski zmarł. Po prostu kwestia niedogadania z czasem - opowiadał w portalu budgoszcz.tvp.pl Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.

Zmiana czasu groźna dla zdrowia

Według niektórych naukowców zmiana czasu może być niebezpieczna dla zdrowia. Dowodzą, że w ciągu pierwszych dni po zmianie - przez skrócenie snu - notuje sie więcej problemów z układem krążenia i z sercem - w tym zawałów.

Zmiana czasu jest powszechna? 

Wcale nie! W 2014 roku stosowało ją 79 krajów, w tym niektóre - jak Stany Zjednoczone - w części. Nie stosuje jej natomiast w ogóle 159 krajów.

 

Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01