Zofia Czernicka

Zofia Czernicka jest dziennikarką, która przez kilkadziesiąt lat pracowała dla Telewizji Polskiej. Swego czasu była prawdziwą ikoną. Widzowie pokochali ją m.in. za prowadzenie programu "Antena" i "Świat kobiet". Jej kariera była pełna sukcesów. W życiu prywatnym spotkała ją jednak tragedia. Co warto wiedzieć o Zofii Czernickiej?

Imię: Zofia

Nazwisko: Czernicka

Nazwisko panieńskie: Dobrzańska

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 13.12.1949 r.

Znak zodiaku: strzelec

Zawód: dziennikarka, prezenterka telewizyjna, konferansjerka, postać medialna

Osoby - związki:
 • mąż Zbigniew Czernicki;
 • partner Andrzej Żmuda.


 • Rodzice: rektor uniwersytecki Bohdan Dobrzański i prof. pediatra Alina Dobrzańska

  Dzieci: syn Filip i córka Karolina

  Rodzeństwo: brak

  BIO: Zofia Czernicka urodziła się w Lublinie. Jej rodzina wywodziła się ze Lwowa i była związana z nauką. Dziadek był niegdyś dyrektorem lwowskiego szpitala, a babcia miała tytuł profesora z zakresu językoznawstwa. Rodzice Czernickiej również zasłynęli na polu nauki. Ojciec był znanym gleboznawcą i pełnił funkcję rektora na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, natomiast matka pracująca jako lekarka mogła pochwalić się stopniem profesora pediatrii. Młoda Zofia również miała pójść w ślady swojej rodziny. Wydaje się, że pisane było jej związanie swojego życia z medycyną. Od tego pomysłu odwiodła ją babcia. Ostatecznie Zofia Czernicka rozpoczęła studia na filologii angielskiej. Rzuciła je jednak na rzecz pobierania nauki na Wydziale Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Ukończyła tam studia magisterskie, a następnie w Instytucie Ekologii PAN zdobyła tytuł doktora ekologii.Jeszcze na studiach poznała swojego przyszłego małżonka. Pierwszym mężem Zofii Czernickiej był lekarz prof. Zbigniew Czernicki - to jego nazwisko nosi do dziś. Para szybko się pobrała, a wkrótce urodziła im się dwójka dzieci.Przełomową chwilą w życiu Czernickiej stały się lata 80. Wtedy całkiem przypadkiem trafiła do telewizji. Dziennikarka Elżbieta Jaworowicz zrobiła o niej reportaż, ukazując ją jako młodą panią doktor, żonę słynnego neurochirurga i matkę dwójki dzieci. Okazało się to pierwszym krokiem do kariery Czernickiej w telewizji. Wypadła na ekranie tak dobrze, że studio przy Woronicza zdecydowało się zaproponować jej stanowisko prezenterki.Tak właśnie Zofia Czernicka została telewizyjną dziennikarką. W kolejnych latach prowadziła takie programy, jak m.in. "Antena", "Świat kobiet", "Studio lato" czy "Mój dekalog". Na rzecz kariery medialnej porzuciła naukę. Ostatecznie z Telewizją Polską była związana aż 40 lat.Poza telewizją dziennikarka pokazała także swoje artystyczne zainteresowania. W 1999 roku nawiązała współpracę ze znanym reżyserem Krzysztofem Kolbergerem, z którym wyreżyserowała spektakl "Królewna Śnieżka".Życie prywatne Czernickiej było dość burzliwe. Swego czasu plotkowano o tym, że jest w związku ze Zbigniewem Wodeckim. Jaka była prawda? Zofia Czernicka i Zbigniew Wodecki nigdy oficjalnie nie potwierdzili swojego romansu.Na pewno wiadomo, że przez pewien czas dziennikarka była spełniona jako żona. Jeszcze w latach 80. rozstała się jednak z mężem, zostawiając go dla swojej wielkiej miłości, dziennikarza sportowego Andrzeja Żmudy. Jej szczęście u boku nowego mężczyzny nie trwało jednak długo. Zofia Czernicka i Andrzej Żmuda wiedli wspólne życie jedynie przez 3 lata. 21 czerwca 1990 roku mężczyzna zginął w wypadku samochodowym. Dziennikarka bardzo przeżyła tę śmierć.Obecnie Czernicka nie pracuje już w mediach. Jest właścicielką TASK Group, czyli agencji zajmującej się PR-em. Wciąż zajmuje się także prowadzeniem różnych koncertów, spotkań, festiwali czy aukcji charytatywnych.

  Znana z: bycia prowadzącą popularnych programów telewizyjnych. Miała nawet swoją autorską audycję o nazwie "Antena" - prowadziła ją co tydzień przez 11 lat na antenie TVP 1. Oprócz tego publiczność znała ją jako konferansjerkę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czernicka prowadziła go do 1998 roku.

  Funkcja w filmie: brak

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: - Order Uśmiechu za angażowanie się w akcje charytatywne dla dzieci.

  Link Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index