Woody Allen

Dziś jego nazwisko zna niemal cały świat. Każdy miłośnik kina (i nie tylko) doskonale wie, kim jest Woody Allen. Ale czy to znaczy, że biografia reżysera nie skrywa już żadnych tajemnic? W żadnym razie. Z pewnością niejeden szczegół z jego życia może Cię jeszcze zaskoczyć. Sprawdź, czego najbardziej boi się słynny gwiazdor.

Imię: Woody

Nazwisko: Allen

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 1.12.1935 r.

Znak zodiaku: strzelec

Zawód: reżyser i aktor

Osoby -

związki:Woody Allen spotykał się z wieloma kobietami. Ma za sobą sześcioletnie małżeństwo z Harlene Rosen. W 1966 roku stanął na ślubnym kobiercu z Louise Lasser. Ich małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i para rozwiodła się w 1970 roku. Potem na liście romantycznych podbojów reżysera znalazła się Diane Keaton, Stacey Nelkin oraz Babi Christina Engelhardt. Głośno zrobiło się natomiast o romansie Woody'ego z aktorką Mią Farrow. Artyści tworzyli nieformalny związek przez dwanaście lat. Adoptowali dwójkę dzieci. Doczekali się również biologicznego syna. Do rozstania artystów doszło w atmosferze skandalu. Powodem rozpadu związku miał być romans twórcy z jej adoptowaną córką z drugiego małżeństwa. Filmowiec poślubił Soon-Yi Previn w 1997 roku. Para adoptowała dwoje dzieci.

Rodzice: Nettie i Martina Konigsberg

Dzieci: biologiczny syn Ronan Farrow (urodzony jako Satchel Ronan O'Sullivan Farrow w 1987 roku) oraz czworo adoptowanych dzieci - syn Moshe "Moses" (ur. 1978) oraz córki: Dylan O'Sullivan (ur. 1985), Bechet Dumaine (ur. 1999) i Manzie Tio (ur. 2000).

Rodzeństwo: siostra Letty (ur. 1943 r.)

BIO: Woody Allen przyszedł na świat w rodzinie Żydów jako Allan Stewart Konigsberg. W wieku 7 lat postanowił, że będzie komikiem, choć rodzice planowali dla niego zupełnie inną przyszłość. Nie lubił się uczyć i niechętnie uczęszczał do szkoły Midwood High School na Brooklynie. Zarabiał pieniądze występując w klubach. Pisał też skecze i żarty dla aktorów takich jak: Bob Hope, Sid Caesar czy Pat Boone. W wieku 17 lat zmienił swoje imię i nazwisko i podpisał kontrakt z William Morris Agency. Wstąpił też w szeregi studentów Uniwersytetu Nowojorskiego, ale nie zdał wszystkich egzaminów i został wyrzucony z uczelni. Potem próbował swoich sił w Kolegium Miejskim Uniwersytetu Nowojorskiego, ale zrezygnował z nauki po tygodniu. W rezultacie nie uzyskał żadnego dyplomu. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu kariery. W 1965 roku napisał scenariusz do filmu "Co słychać, koteczku?". Rok później wyprodukował pierwszy spektakl teatralny - "Nie wkładaj palca między drzwi", a także zadebiutował jako aktor. Zagrał główną rolę w spektaklu "Zagraj to jeszcze raz, Sam", do którego zresztą napisał scenariusz. Twórczość Allena szybko zyskała uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Film "Annie Hall" z 1977 roku przyniósł mu dwa Oscary w kategorii najlepsza reżyseria oraz oryginalny scenariusz, a także dwie Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Niewiele osób wie, że Woody Allen jest utalentowanym klarnecistą. Koncertował w całej Europie. Nad Wisłą wystąpił dwa razy - w 2008 oraz 2011 roku. Allen na przestrzeni lat stworzył mnóstwo różnych dzieł - poczynając od skeczy, spektakli teatralnych i komedii, na dramatach kończąc. Inspiruje się między innymi Bergmanem i Nowym Jorkiem. Czyni je miejscem akcji wielu produkcji. Co ciekawe, cierpi na awiofobię (lęk przed lataniem samolotami).

Znany z: działalności reżyserskiej i aktorskiej

Funkcja w filmie:
 • reżyser i scenarzysta filmu "Wszystko gra" (2005);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Scoop - Gorący temat" (2006);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Vicky Cristina Barcelona" (2008);
 • reżyser i scenarzysta filmu "W deszczowy dzień w Nowym Jorku" (2019);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Hiszpański romans" (2020) i wiele innych.


 • Płyta: brak informacji

  Najpopularniejsze książki:
 • zbiór opowiadań "Side Effects" (1980);
 • "À propos niczego. Autobiografia" (2020) i wiele innych.


 • Najważniejsze nagrody: - Oscary w dwóch kategoriach: najlepsza reżyseria oraz oryginalny scenariusz (1978, 1987, 2012).

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/woody_allen_instagram/


  Link FB: https://pl-pl.facebook.com/WoodyAllen
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index