Toni Braxton

12 milionów egzemplarzy debiutanckiej płyty sprzedanych, ośmiokrotna platyna albumu w USA - tak swoją karierę rozpoczynała Toni Braxton. Od blisko 30 lat jest jedną z najjaśniejszych gwiazd światowego show-biznesu. Jej największym hitem jest piosenka "Unbreak My Heart". Niektórzy krytycy okrzyknęli ją królową R&B, inni nazwali nową Whitney Houston. Poznaj więcej informacji o karierze Toni Braxton.

Imię: Toni

Nazwisko: Braxton

Nazwisko panieńskie: Braxton

Pseudonim: -

Wzrost: 156 cm

Data urodzenia: 07.10.1967 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: piosenkarka, autorka tekstów, aktorka

Osoby - związki:
 • 2001-2013 - małżeństwo z muzykiem Kari Lewisem zakończone rozwodem;
 • od 2016 r. - w związku z raperem Bryanem Williamsem "Birdmanem"


 • Rodzice: ojciec - pastor Michael Braxton senior (ur. 1947 r.); matka - Evelyn Braxton (ur. 1948 r.).

  Dzieci: dwóch synów: Denim Cole Braxton-Lewis (ur. 2001 r.), Diezel Ky Braxton-Lewis (ur. 2003 r.)

  Rodzeństwo: brat Michael (ur. 1968 r.), siostry: Tracy (ur. 1971 r.), Towanda (ur. 1973 r.), Trina (ur. 1974 r.) i Tamara (ur. 1977 r.)

  BIO: Toni Braxton urodziła się w Severn w USA. Początki jej kariery muzycznej związane są z zespołem "The Braxtons". Nazwa nie jest przypadkowa, zespół bowiem stworzyło pięć sióstr Braxton. Co ciekawe, wszystkie mają imiona zaczynające się od litery "T": Toni, Tracy, Tamara, Towanda i Trina. Toni Braxton była najstarsza z kwintetu. Zespół nie odniósł spektakularnego sukcesu, ale sama Toni została dostrzeżona przez producentów muzycznych. Zaowocowało to podpisaniem kontraktu z LaFace Records i wydaniem debiutanckiego albumu "Toni Braxton". Płyta odniosła spektakularny sukces, sprzedała się w liczbie ponad 12 mln egzemplarzy i osiągnęła status ośmiokrotnej platyny w USA, docierając do pierwszych miejsc na listach przebojów. Dzięki tej płycie piosenkarka zdobyła trzy nagrody Grammy. Toni Braxton stała się tym samym jedną z największych gwiazd muzyki. Trzy lata później w sprzedaży pojawiła się jej druga płyta - "Secrets", która okazała się jeszcze większym hitem (sprzedała się w liczbie 16 mln egzemplarzy). Na krążku znalazł się utwór, który z całą pewnością jest największym hitem w karierze Tony Braxton, czyli "Un-break my heart".Wydany w 2000 roku album "The Heat" już w pierwszym tygodniu sprzedany został w liczbie blisko 200 tysięcy, a ostatecznie na świecie zakupiono 6 milionów jego egzemplarzy. W kolejnych latach Toni Braxton wydała jeszcze sześć albumów.W 2001 roku Braxton zadebiutowała jako aktorka drugoplanową rolą w filmie "Kingdom Come". W styczniu 2016 roku swoją premierę miał film biograficzny "Toni Braxton: Unbreak My Heart" oparty na wspomnieniach artystki.

  Znana z: Toni Braxton jest jedną z najbardziej znanych piosenkarek na świecie. Utwór, z którym jest najbardziej kojarzona, to oczywiście "Un-break my heart". Piosenka znalazła się na czołowych miejscach list przebojów na świecie (m.in. jedenaście kolejnych tygodni na pierwszym miejscu listy Hot 100 w USA), a sama Braxton okrzyknięta została królową R&B i "nową Whitney Houston".

  Funkcja w filmie: - drugoplanowa rola w filmie "Kingdom Come" (2001); - drugoplanowa rola w filmie "Play'd: A Hip Hop Story" (2002); - główna rola w filmie "Twist of Faith" (2013)

  Płyty:1993 - "Toni Braxton";1996 - "Secrets";2000 - "The Heat";2002 - "More Than a Woman";2005 - "Libra";2010 - "Pulse";2014 - "Love, Marriage & Divorce";2018 -"Sex & Cigarettes";2020 - "Spell My Name"

  Książki: w 2011 roku Toni Braxton wydała autobiografię pod tytułem "Unbreak My Heart: A Memoir".

  Nagrody: Toni Braxton zdobyła wiele nagród muzycznych. Poniżej najważniejsze z nich:1994 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy nowy artysta";1994 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy żeński występ wokalny R&B" za piosenkę "Another Sad Love Song";1994 - American Music Awards w kategorii "Ulubiony współczesny nowy artysta";1994 - American Music Awards w kategorii "Ulubiony nowy artysta soul/R&B";1995 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy żeński występ wokalny R&B" za piosenkę "Breathe Again";1995 - American Music Awards w kategorii "Ulubiony album soul/R&B" za płytę "Toni Braxton";1997 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy żeński występ wokalny pop" za piosenkę "Un-Break My Heart";1997 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy żeński występ wokalny R&B" za piosenkę "You're Makin' Me High";1997 - American Music Awards w kategorii "Ulubiona artystka soul/R&B";1997 - American Music Awards w kategorii "Ulubiony album soul/R&B" za płytę "Secrets";2001 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy żeński występ wokalny R&B" za piosenkę "He Wasn't Man Enough";2001 - American Music Awards w kategorii "Ulubiona artystka soul/R&B";2001 - American Music Awards w kategorii "Ulubiony album soul/R&B" za płytę "The Heat";2015 - Nagroda Grammy w kategorii "Najlepszy album R&B" za piosenkę "Love, Marriage & Divorce".

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/tonibraxton/


  Link FB: https://www.facebook.com/tonibraxton
  Advertisement MPU index