Tomasz Ziętek

Tomasz Ziętek planował karierę muzyczną. Próbował dostać się do szkół muzycznych w Katowicach i Łodzi, uczył się w studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 2011 roku jest wokalistą zespołu "The Fruitcakes". W tym czasie zaczął występować w filmach i szybko okazało się, że ma duży talent aktorski. Na razie występuje głównie w rolach drugoplanowych, ale są to kreacje doceniane przez krytyków, o czym świadczą dwie nominacje do Polskich Nagród Filmowych "Orłów". Poznaj więcej informacji o Tomaszu Ziętku.

Imię: Tomasz

Nazwisko: Ziętek

Pseudonim: -

Wzrost: 175 cm

Data urodzenia: 28.06.1989 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: aktor filmowy i teatralny, muzyk

Osoby - związki: w związku z tłumaczką Delfiną Kają Zdanowicz

Rodzice: brak informacji

Dzieci: -

Rodzeństwo: -

BIO: Tomasz Ziętek urodził się w Inowrocławiu, a szkołę średnią ukończył w Słupsku. Planował studia na Uniwersytecie Gdańskim, ale zmienił plany. Postawił na karierę muzyczną. Wybrał Akademie Muzyczne w Katowicach i w Łodzi, ale ze względów formalnych nie został dopuszczony do egzaminu. Dostał się natomiast do Akademii Teatralnej w Warszawie, ale uczył się tam tylko przez rok, po czym wrócił do Trójmiasta. Od 2011 roku jest gitarzystą i wokalistą zespołu "The Fruitcakes". Ma na koncie trzy albumy. Drugi z nich "The Fruitcakes 2" zdobył nominację do Nagród Doki w kategorii "Dokonania w muzyce alternatywnej".Ziętek uczęszczał też do Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W 2005 roku zadebiutował w sztuce "Betlejem polskie" w Nowym Teatrze w Słupsku.Jego kariera filmowa rozpoczęła się od roli w ważnym filmie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Choć grał właśnie Janka Wiśniewskiego, nie mógł wykazać się umiejętnościami aktorskimi, ponieważ film opowiadał o wydarzeniach po śmierci tytułowego bohatera. Pierwszą dużą rolą była kreacja Jana Bytnara "Rudego" w ekranizacji powieści "Kamienie na szaniec". W kolejnych latach występował głównie w rolach drugoplanowych. W 2017 roku w filmie "Cicha noc" zagrał Pawła, brata głównego bohatera. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Orłów. Sukces powtórzył w 2019 roku, kiedy po raz kolejny nominowano go do Orłów za rolę w "Bożym Ciele". W 2019 roku wystąpił w brytyjskim serialu "World on Fire", a w 2020 roku dostał angaż w filmie "Żużel". Rok później w produkcji "Żeby nie było śladów" zagrał Grzegorza Przemyka, studenta zamordowanego w czasie stanu wojennego.

Znana z: Tomasz Ziętek znany jest zarówno fanom muzyki, jak i filmu. Dla tych pierwszych ze względu na występy w zespole "The Fruitcakes". Jeśli chodzi o karierę filmową, na pewno zapadł widzom w pamięć kreacjami w takich filmach jak "Żeby nie było śladów", "Cicha noc" czy "Boże Ciało".

Funkcja w filmie:drugoplanowa rola w filmie "Czarny czwartek" (2011);główna rola w filmie "Kamienie na szaniec" (2014);drugoplanowa rola w filmie "Body/Ciało" (2015);drugoplanowa rola w filmie "Carte Blanche" (2015);drugoplanowa rola w filmie "Konwój" (2016);drugoplanowa rola w filmie "Cicha noc" (2017);drugoplanowa rola w filmie "Kamerdyner" (2018);drugoplanowa rola w serialu "Odwróceni. Ojcowie i córki" (2019);drugoplanowa rola w filmie "Boże Ciało" (2019);drugoplanowa rola w serialu "World on Fire" (2019);główna rola w filmie "Żużel" (2016);drugoplanowa rola w filmie "Żeby nie było śladów" (2021);drugoplanowa rola w filmie "Hiacynt" (2021).

Płyty: wydane razem z zespołem "The Fruitcakes": - "Cukier, ciastka, miłość" (2015); - "The Fruitcakes 2" (2017); - "Into The Sun" (2020).

Książki: -

Nagrody:
  • 2018 - nominacja do nagrody "Orłów" w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola męska" za film "Cicha noc";
  • 2020 - nominacja do nagrody "Orłów" w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola męska" za film "Boże Ciało";
  • 2021 - Złote Lwy - Nagroda Specjalna VOGUE POLSKA. "Osobowość FPFF".


  • LINK Instagram: https://www.instagram.com/ziecislaw/


    Link FB: https://www.facebook.com/tomasz.zietek.25
    Advertisement MPU index