Krzysztof Materna

Krzysztof Materna to polski aktor znany z ról w takich filmach, jak: "Złoto dezerterów", "Zimna wojna", "Juliusz", "Uprowadzenie Agaty". Artysta na polskiej scenie kabaretowej zapisał się w pamięci Polaków dzięki serii programów satyrycznych, jakie prowadził z Wojciechem Mannem. Panowie byli gospodarzami m.in. popularnego talk-show "MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna". Prywatnie Krzysztof Materna to miłośnik piłki nożnej, golfa oraz sztuki współczesnej.

Imię: Krzysztof

Nazwisko: Materna

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 28.10.1948 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: aktor, satyryk, konferansjer

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: brak informacji

Dzieci: córka Matylda, syn Michał

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Krzysztof Materna urodził się 28 października 1948 roku w Sosnowcu w województwie śląskim. Karierę rozpoczął w grupie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, która obecnie jest jedną z najlepiej rozwijających się zbiorowości mediowych na terenie Polski. Wielokrotnie pełnił funkcję dyrektora artystycznego na festiwalach i koncertach w Sopocie i Opolu. Współtworzył liczne programy telewizyjne i radiowe. Do najpopularniejszych z nich należą: "60 minut na godzinę" - satyryczna audycja Radiowej Trójki - oraz "Spotkanie z balladą", czyli kabaretowe widowisko emitowane na antenie TVP2 w latach 1990-2006. Aktor zagrał w kilku filmach pełnometrażowych, z których najbardziej popularne są: "Juliusz", "Zimna wojna", "Złoto dezerterów", "Uprowadzenie Agaty". Występował również w licznych serialach telewizyjnych, takich jak: "Stawka większa niż życie", "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek 20 lat później", "Bank nie z tej ziemi" czy "Ekstradycja 3". Maternie największą popularność przyniosło prowadzenie przeróżnych programów, głównie satyrycznych, w parze z Wojciechem Mannem. Panowie występowali w takich show, jak: "Za chwilę dalszy ciąg programu", "MdM" oraz "MdM po godzinach", "Mc², czyli maszyna czasu Manna i Materny", "Mądrej głowie", "M kwadrat", "MaMa". Krzysztof Materna współpracował również z internetowym radiem Baobab oraz prowadził razem z Grzegorzem Markowskim audycję "Daję słowo" w Programie I Polskiego Radia.

Znany z: prowadzenia razem z Wojciechem Mannem programu satyrycznego "MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna". Talk-show emitowane było na antenie stacji TVP1 oraz częściowo w TVP Kultura w latach 1994-2001. Program był głównie parodią wszelkiego rodzaju wydarzeń dziejących się w kraju. W studio pojawiali się również zapraszani goście, np.: Kazimierz Górski, Jeremi Przybora, Adam Hanuszkiewicz, Barbara Melzer czy Katarzyna Groniec. Za twórczość artystyczną Krzysztof Materna razem z Wojciechem Mannem w kategorii osobowość telewizyjna w rankingu tygodnika "Polityki" zajęli pierwsze miejsce. Artysta obecnie jest dyrektorem artystycznym krakowskiego Teatru Bagatela. Funkcję tę pełni od 2020 roku. Dodatkowo od tego samego roku współtworzy audycję w internetowym Radiu Nowy Świat pt. "Strumień zdumień".

Funkcja w filmie: - aktor w filmie "To tylko rock" (1984); - aktor w filmie "Ceremonia pogrzebowa" (1984); - aktor w filmie "Uprowadzenie Agaty" (1993); - aktor w filmie "Złoto dezerterów" (1998); - aktor w filmie "Świąteczna przygoda" (2000); - aktor w filmie "Zamiana" (2009); - aktor w filmie "Milion dolarów" (2010); - aktor w filmie "Zimna wojna" (2018); - aktor w filmie "Juliusz" (2019).

Płyty: brak

Książki:
 • "Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami" - książka napisana wspólnie z Wojciechem Mannem, Wydawnictwo Znak, 2011;
 • "Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte", Wydawnictwo Znak, 2013.


 • Nagrody: Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

  Link Instagram: @krzysztof.materna

  Link Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index