Katarzyna Jungowska

Katarzyna Jungowska to córka popularnej aktorki - Grażyny Szapołowskiej. Nie tylko poszła w ślady sławnej matki, ale także połączyła pracę w filmie z reżyserią. Reżyserowała m.in. serial fabularny "Linia życia" oraz głośny film "Zenek", który przedstawia biografię wokalisty disco-polo Zenona Martyniuka. Jungowska znalazła się w obsadzie aktorskiej takich filmów, jak "Pan Tadeusz", "Leni" czy "Bez końca". Widzowie znają ją także z serialu "Pierwsza miłość".

Imię: Katarzyna

Nazwisko: Jungowska

Nazwisko panieńskie: Jungowska

Pseudonim: brak

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 29 czerwca 1978 roku

Znak zodiaku: Rak

Zawód: aktorka i reżyserka

Osoby - związki:
- mąż Michał Biliński - to reżyser, którego Jungowska poznała w Warszawskiej Szkole Filmowej

Rodzice: biznesmen Andrzej Jungowski i aktorka Grażyna Szapołowska

Dzieci: córka Karolina Matej - jest już pełnoletnia; to owoc poprzedniego związku Katarzyny Jungowskiej

Rodzeństwo: brak

BIO: Katarzyna Jungowska to aktorka i reżyserka filmowa. Urodziła się i wychowała w rodzinie, gdzie film i teatr był nieodłączną częścią życia. Wszystko dzięki sławnej matce - popularnej aktorce Grażynie Szapołowskiej, którą widzowie znają m.in. z roli Telimeny w kinowej ekranizacji epopei narodowej pt. "Pan Tadeusz". Córka postanowiła pójść w ślady matki, a przy tym pragnęła zdobyć wielokierunkowe wykształcenie.
W USA studiowała biznes i administrację, a w Warszawie uczęszczała do szkoły filmowej. Jej pasjami okazały się nie tylko aktorstwo, lecz także reżyseria. Reżyserowała filmy krótkometrażowe, takie jak "Popatrz na mnie" (2011), "Wiedźma Mirakl" (2020); seriale telewizyjne, a wśród nich niektóre odcinki "Linii życia" (2011); filmy fabularne, w tym "Nie odchodź" (2014). W 2020 roku wzięła udział w produkcji głośnego filmu "Zenek", który przedstawia biografię polskiego gwiazdora disco-polo, Zenona Martyniuka. Jungowska pełniła na planie funkcję asystentki reżysera.
Jako aktorka występowała przeważnie w rolach drugoplanowych lub epizodycznych. Za swoje osiągnięcia otrzymała m.in. nagrodę "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna. Otrzymała też nominacje do Złotego Lwa i Orłów Hollywoodzkich, jednak żadna z tych statuetek nie trafiła w jej ręce. W życiu prywatnym jest dumną matką dorosłej córki Karoliny Matej - dziewczyna zamierza iść w ślady babci i mamy. Wzięła już udział w eliminacjach do programu "The Voice of Poland".

Znana z: roli w "Panu Tadeuszu", gdzie wystąpiła razem ze swoją sławną matką, choć - w odróżnieniu od Grażyny Szapołowskiej - grała tam niezbyt kluczową postać dwórki. Oprócz tego pojawiła się w takich produkcjach, jak "Pierwsza miłość", "Leni" czy "Długi tydzień". Media podkreślają przede wszystkim fakt pokrewieństwa Jungowskiej ze znaną aktorką. Profil aktorki i reżyserki w mediach społecznościowych potwierdza, że ma ona doskonały kontakt zarówno ze swoją matką, jak i z dorosłą córką. Użytkownicy Instagrama mogą zobaczyć wiele wspólnych zdjęć, na których znajdują się te trzy kobiety.

Funkcja w filmie:
- aktorka w filmie "Bez końca" (1985);
- aktorka w filmie "Pan Tadeusz" (1999);
- aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2004);
- aktorka w filmie "Leni" (2006);
- aktorka w filmie "Wina" (2007);
- aktorka w filmie "Długi tydzień" (2008);
- reżyserka i scenarzystka filmu krótkometrażowego "Popatrz na mnie" (2011);
- reżyserka serialu "Linia życia" (2011);
- reżyserka filmu "Piąte. Nie odchodź" (2014);
- reżyserka filmu "Ostatni klaps" (2015);
- reżyserka filmu krótkometrażowego "Wiedźma Mikral" (2020);
- asystentka reżysera filmu "Zenek" (2020);
- reżyserka serialu "Akademik" (2021).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
- Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego "Quest Europe" w Zielonej Górze (2011);
- Nagroda "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna za film "Piąte. Nie odchodź" (2014);
- Nagroda Publiczności podczas Babiego Lata Filmowego w Trzyńcu (2015).

Instagram: @katarzyna.jungowska

Facebook: @katarzyna.jungowska
Advertisement MPU index