Joanna Żółkowska

Joanna Żółkowska znana jest z takich produkcji jak „Strach”, „Rozmowy kontrolowane”, „Golem”, „Na koniec świata”, a także seriali „07 zgłoś się” i „Klan”. W tym ostatnim występuje również jej córka Paulina Holtz. Żółkowska jest partnerką reżysera Roberta Glińskiego. Była wielokrotnie nagradzana.

Imię: Joanna

Nazwisko: Żółkowska

Nazwisko panieńskie: Żółkowska

Pseudonim: brak

Wzrost: 164 cm

Data urodzenia: 06 marca 1950 roku

Znak zodiaku: Ryby

Zawód: aktorka teatralna, serialowa i filmowa

Osoby - związki: 
- partner Witold Holtz,
- partner Robert Gliński.

Rodzice: brak szczegółowych informacji

Dzieci: Córką Joanny Żółkowskiej jest aktorka Paulina Holtz (ur. 1977), która sama ma dwie córki Antoninę i Marcysię

Rodzeństwo: Siostrą Joanny Żółkowskiej jest aktorka filmowa i teatralna Jolanta Żółkowska (ur. 1955)

BIO: Joanna Żółkowska urodziła się 6 marca 1950 roku w Siedlcach. W 1972 roku uzyskała dyplom Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1972–1974 należała do zespołu Starego Teatru w Krakowie. Później współpracowała z Teatrem Powszechnym, Teatrem Narodowym i Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie.
Gościnnie występuje również na innych scenach. Karierę aktorską rozpoczęła w 1973 roku. Zadebiutowała wówczas inscenizacji „Dziadów” przygotowanej przez Konrada Swinarskiego, gdzie wcieliła się w postać Zosi. W 2013 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prywatnie jest matką aktorki Pauliny Holtz i partnerką reżysera Roberta Glińskiego.

Znana z: takich seriali jak m.in.: „Lalka”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „07 zgłoś się”, „Popielec”, „Mistrz i Małgorzata”, „Janka”, „Kawalerki”, „Spółka rodzinna”, „Ja, Malinowski”, „Dom” oraz „Hela w opałach”. Jednak najbardziej znaną rolą serialową jest Anna Surmacz-Koziełło, w którą wciela się od lat w „Klanie”. Gościnnie wystąpiła również w serialach: „Lekarze”, „Ojciec Mateusz” czy „Na dobre i na złe”. Na deskach teatru oglądać ją można było w takich przedstawieniach jak m.in.: „Proces” w reżyserii Jerzego Jarockiego, „Dom otwarty” Michała Bałuckiego, „Wyzwolenie” w inscenizacji Konrada Swinarskiego czy „Sprawa Dantona” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jedną z bardziej znanych ról filmowych Żółkowskiej jest młoda dziewczyna podejrzana o zabójstwo swojego narzeczonego w filmie „Strach” Antoniego Krauzego (1975). Aktorka często występowała w Teatrze Telewizji. Widzowie kojarzą ją także z roli np. Mary Warren w „Czarownicach z Salem”, Joanny w „Świeczniku”, Soni w „Wujaszku Wani”, Eleonory w „Tangu”, Sary w „Kochanku”, Julii Gibbs w „Naszym mieście” oraz Elżbiety, królowej Anglii w „Maria Stuart”.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):
- aktorka w filmie „Smuga cienia” (1976);
- aktorka w filmie „Golem” (1979);
- aktorka w filmie „W wannie” (1981);
- aktorka w filmie „Sceny nocne” (1989);
- aktorka w filmie „Rozmowy kontrolowane” (1991);
- aktorka w filmie „Matka swojej matki” (1996);
- aktorka w filmie „Zróbmy sobie wnuka” (2003);
- aktorka w filmie „Ryś” (2007);
- aktorka w filmie „Rozmowy nocą” (2008).

Płyty: brak

Książki:
- W 1993 roku Joanna Żółkowska napisała książkę – autobiografię/pamiętnik „Układanka”. Krytyk i dramaturg Andrzej Wanat powiedział o niej tak: „Bardzo mi się podoba ta «książeczka-maluteczka». Jest skromna, szczera, pogodna, troszkę nostalgiczna i co najważniejsze – napisana z mądrym dystansem autorki wobec samej siebie”.

Nagrody:
- nominacja do Telekamer w kategorii najlepsza aktorka (2003).

Instagram: brak

Facebook: brak
Advertisement MPU index