Joanna Osyda

Joanna Osyda dała się poznać szerszej publiczności dzięki występom w serialu "M jak miłość", gdzie grała Jane Buford i tytułowej roli w "Majce". Aktorka związana jest z kilkoma teatrami. Zagrała w wielu znanych spektaklach, m.in. w "Moralności pani Dulskiej" i "Ożenku Nikołaja Gogola". Na temat jej życia prywatnego wiadomo niewiele.

Imię: Joanna

Nazwisko: Osyda

Nazwisko panieńskie: Osyda

Pseudonim: brak

Wzrost: 168 cm

Data urodzenia: 16 września 1988 roku

Znak zodiaku: Panna

Zawód: aktorka filmowa, serialowa i teatralna

Osoby - związki: W latach 2010-2012 Joanna Osyda spotykała się z aktorem Wacławem Miklaszewskim. Para poznała się w Teatrze Szwalnia i występowała razem w serialu "Majka". Po rozstaniu aktorka stroniła od zamieszczania w mediach informacji na temat życia prywatnego.

Rodzice: brak informacji

Dzieci: brak

Rodzeństwo: brak

BIO: Joanna Osyda urodziła się w 1988 roku w Zduńskiej Woli. Wychowywała się w Konopnicy. Zainteresowanie aktorstwem przejawiała już w młodości. Uczęszczała bowiem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka do klasy o profilu aktywności twórczej.
W 2011 roku uzyskała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Początek kariery Joanny Osydy datuje się na 2009 rok. Aktorka współpracuje od lat z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Od 2018 roku występuje w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Wcześniej można było ją podziwiać na deskach Centrum Kultury Niezależnej Teatru Szwalnia w Łodzi i Teatru Ochota w Warszawie. Joanna Osyda nie ma dzieci. Brak informacji na temat jej obecnego partnera.

Znana z: Joanna Osyda znana jest z udziału w takich przedstawieniach teatralnych, jak: "Badania ściśle tajne" w reż. Norberta Rakowskiego, "Miejskie ziółka" w reż. Nataszy Sołtanowicz, "Czarna skóra, białe maski" w reż. Wiktora Bagińskiego, "Córki powietrza. Sen Balladyny" w reż. Ignacia Garcíi, "Moralność pani Dulskiej" w reż. Giovanny Castellanos, "Ożenek Nikołaja Gogola" w reż. Grigorija Lifanowa, "Uroczystość" w reż. Norberta Rakowskiego, "Przy drzwiach zamkniętych" w reż. Ewy Mirowskiej. Aktorka czytała liczne audiobooki, w tym np. "Do Wigilii się zagoi" Agnieszki Błażyńskiej, "A między nami wspomnienia" Gabrieli Garaś, "W twoim cieniu" Anny Kasiuk, "Miłość ma twoje imię" Ilony Golębiewskiej czy "Królewna Śnieżka" Barbary Supeł. Wystąpiła w wielu serialach, takich jak: "Komisarz Alex", "Czas honoru", "Na dobre i na złe", "Ślad", "Echo serca", "Adwokat". Niemniej największą popularność przyniosły jej role Majki Olkowicz w serialu pt. "Majka" (2009-2010), Jane Buford, krewnej Mostowiaków, w "M jak miłość" (2013-2015), Jolenty w "Koronie królów" (2018-2019), a od 2021 r. Marceliny Skoniecznej w "Na Wspólnej". Joanna Osyda próbuje też swoich sił w dubbingu. Podkładała głos w filmie dokumentalnym fabularyzowanym "Warsaw Uprising" (2014 r.).

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):
- aktorka w filmie "Popatrz" (2011);
- aktorka w filmie "Zmiana czasu na zimowy" (2015);
- aktorka w filmie "Czułość" (2016);
- aktorka w filmie "Pitbull. Ostatni pies" (2018);
- aktorka w filmie "Adwokat" (2019);
- aktorka w filmie "Ofelia. Działanie (nie)będzie potępione" (2020);
- aktorka w filmie "Duma szkoły" (2022);
- aktorka w filmie "Orlęta. Grodno '39" (2022).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody: 
- Nagroda XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę Jeny w spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" i rolę Agafii w spektaklu "Ożenek" (2011);
- na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Kolada Plays wygrała w kategorii "Najlepszy duet aktorski" (razem z Anną Próchniak), uzyskała też pierwszą nagrodę na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu Drugie miejsce zajęła natomiast w plebiscycie Telekamery "Tele Tygodnia" 2011 w kategorii "Aktorka" (2011);
- dwie nagrody za występ w przedstawieniu "Marzenie Nataszy", gdzie wcieliła się w postać Nataszy Baniny (2013).

Instagram: @joanna_osyda

Facebook: brak
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index