Jerzy Skolimowski

Jerzy Skolimowski to polski scenarzysta i reżyser, którego filmy doceniane są nie tylko przez rodaków, ale i krytyków oraz odbiorców na całym świecie. Słynny scenarzysta "Niewinnych czarodziejów", "Noża w wodzie" i reżyser "Czterech nocy z Anną" oraz "Essential Killing" został uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji.

Imię: Jerzy

Nazwisko: Skolimowski

Nazwisko panieńskie: brak

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 5.05.1938 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: reżyser, scenarzysta

Osoby - związki:żona Elżbieta Czyżewska (1959-1965 r.);żona Joanna Szczerbic (1966-2014 r.);partnerka Ewa Piaskowska (od 2014 r.).

Rodzice: Maria Skolimowska i Stanisław Skolimowski

Dzieci: Michał Skolimowski (ur. 1968 r.) i Józef Skolimowski (ur. 1970 r.)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Jerzy Skolimowski to polski reżyser, scenarzysta, aktor i producent urodzony 5 maja 1938 roku w Łodzi. Jest uważany za przedstawiciela trzeciej fali polskiego kina. Karierę w filmie rozpoczynał od funkcji scenarzysty. Był autorem scenariusza m.in. do filmów "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy i "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. Po nakręceniu (jako reżyser, scenarzysta i aktor) tetralogii filmowej, w której skład wchodziły tytuły: "Rysopis", "Walkower", "Bariera", "Ręce do góry", uzyskał rozgłos, ale też został ofiarą komunistycznej cenzury, po czym emigrował z Polski. W Wielkiej Brytanii nakręcił słynne filmy, np. "Wrzask" i "Fucha". Po powrocie do ojczyzny powstały natomiast wybitne "Cztery noce z Anną" i "Essential Killing", za które reżyser został doceniony statuetkami na prestiżowych festiwalach filmowych.

Znany z: wybitnych produkcji filmowych, których jest reżyserem, scenarzystą, producentem, a w niektórych przypadkach również aktorem. Należą do nich z pewnością "Niewinni czarodzieje" w reżyserii Andrzeja Wajdy, do których Skolimowski napisał scenariusz i w których zagrał. Do wybitnego filmu w reżyserii Romana Polańskiego pt. "Nóż w wodzie" Skolimowski napisał scenariusz. Reżyser jest też autorem filmów docenionych przez krytyków i odbiorców oraz uhonorowanych na festiwalach filmowych: "Wrzask", "Fucha", "Latarniowiec", "Cztery noce z Anną", "Essential Killing" czy "11 minut".

Funkcja w filmie: - scenarzysta i aktor w filmie "Niewinni czarodzieje" (1960); - scenarzysta w filmie "Nóż w wodzie" (1961); - reżyser, scenarzysta i aktor w filmie "Rysopis" (1964); - reżyser, scenarzysta i aktor w filmie "Walkower" (1965); - reżyser, scenarzysta i aktor w filmie "Bariera" (1966); - reżyser, scenarzysta, producent i aktor w filmie "Ręce do góry" (1967); - reżyser i scenarzysta w filmie "Start" (1967); - reżyser i scenarzysta w filmie "Przygody Gerarda" (1970); - reżyser, scenarzysta i aktor w filmie "Na samym dnie" (1970); - reżyser w filmie "Król, dama, walet" (1971); - reżyser i scenarzysta w filmie "Wrzask" (1978); - reżyser, scenarzysta i producent w filmie "Fucha" (1982); - reżyser w filmie "Latarniowiec" (1985); - reżyser i scenarzysta w filmie "Wiosenne wody" (1989); - reżyser, scenarzysta, producent i aktor w filmie "Ferdydurke" (1991); - aktor w filmie "Marsjanie atakują!" (1996); - reżyser, scenarzysta i producent w filmie "Cztery noce z Anną" (2008); - reżyser, scenarzysta i producent w filmie "Essential Killing" (2010); - reżyser, scenarzysta i producent w filmie "11 minut" (2015); - reżyser w filmie "To nie my" (2020).

Płyty: brak

Książki:
  • Iwona Grodź: "Jerzy Skolimowski" (2010).


  • Nagrody:Złoty Niedźwiedź na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film "Start" (1967);Nagroda Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes za film "Wrzask" (1978);Złota Palma na Festiwalu w Cannes za najlepszy scenariusz za film "Fucha" (1982);Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film "Latarniowiec" (1985);Orzeł za najlepszą reżyserię za film "Cztery noce z Anną" (2009);Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za film "Essential Killing" (2010);Złoty Lew na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film "Essential Killing" (2011);Orzeł za najlepszy film i najlepszą reżyserię za film "Essential Killing" (2011);Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film "11 minut" (2015);Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości (2016);Platynowy Lew na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości (2018).

    LINK Instagram: brak

    LINK Facebook: brak
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index