Jerzy Cnota

Jerzy Cnota, polski satyryk, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W pamięci widzów zapisał się przede wszystkim jako Gąsior z serialu "Janosik". Rola ta zaszufladkowała aktora i jak sam o niej mówił, była jego przekleństwem. Wystąpił również w takich kultowych produkcjach, jak "Miś", "Brunet wieczorową porą", "Doktor Judym". Gościnnie pojawiał się w serialach.

Imię: Jerzy Feliks

Nazwisko: Cnota

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 17.10.1942 r.

Data śmierci: 10.11. 2016 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: aktor, satyryk

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: brak informacji

Dzieci: -

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Jerzy Cnota to polski satyryk, aktor telewizyjny i filmowy. Ukończył filologię rosyjską na Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (dzisiaj Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Podczas nauki zaczął występować w teatrze studenckim, gdzie szkolił swój aktorski warsztat. Przez trzy lata pracował w kultowym kabarecie literackim Piwnica pod Baranami. W 1969 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Sól ziemi czarnej" w reżyserii Kazimierza Kutza. Telewizyjny debiut Jerzego Cnoty odbył się dwa lata później. Aktor dostał rolę w serialu reżyserowanym przez Stanisława Jędryka "Podróż za jeden uśmiech". Rok 1973 był przełomem w karierze początkującego aktora. Jerzy Cnota otrzymał angaż w serialu telewizyjnym "Janosik", w którym stworzył kreację zbójnika Gąsiora. Charakterystyczna rola przyniosła mu ogromną rozpoznawalność i uznanie w świecie aktorskim, a jednocześnie zaszufladkowała go w świadomości widzów. Jerzy Cnota dostawał od tej pory jedynie drugoplanowe i epizodyczne role. Aktor wystąpił gościnnie w kilku popularnych serialach, m.in. w: "Rodzince", "M jak miłość", "Na dobre i na złe", "Domu", "Jance", "Blisko coraz bliżej", "Czterdziestolatku".W 2002 roku z ramienia Antyklerykalnej Polski Jerzy Cnota kandydował do sejmiku województwa śląskiego w wyborach samorządowych. W środowisku aktorskim postrzegany był jako osoba profesjonalna, zaangażowana w pracę. Przyjaciele cenili go za otwartość i chęć niesienia pomocy. Aktor nigdy nie zdecydował się na założenie rodziny. Zmarł 10 listopada 2016 roku po długiej chorobie. Został pochowany na cmentarzu parafii Najświętszej Marii Panny w Chorzowie Batorym. Postać Jerzego Cnoty została upamiętniona na muralu przy ulicy Wolności w Chorzowie.

Znany z: roli rozbójnika Gąsiora w serialu "Janosik". Fani sitcomu "Świat według Kiepskich" znali go z postaci emeryta Tadeusza Kopcińskiego. Jerzy Cnota od 2010 do 2013 roku występował gościnnie w serialu, a od 2013 roku otrzymał od produkcji stały angaż. W sitcomie grał do 2016 roku.

Funkcja w filmie:Aktor zagrał w wielu serialach i filmach. Poniżej najpopularniejsze: - "Podróż za jeden uśmiech", 1972; - "Wielka miłość Balzaka", 1973; - "Janosik", 1973-1974; - "Doktor Judym", 1975; - "Brunet wieczorową porą" 1976; - "Pasja", 1977; - "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", 1978; - "Miś", 1980; - "Grzeszny żywot Franciszka Buły", 1980; - "Magnat", 1986; - "Rzeka kłamstwa", 1987; - "Ogniem i mieczem", 1999; - "Byzuch", 2008; - "Bajzel po polsku", 2009; - "Byzuch 2", 2010; - "Tu jest fajnie", 2012; - "Świat według Kiepskich", 2016.

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
  • 2009 - Nagroda Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury.


  • LINK Instagram: -

    Link FB: -
    Advertisement MPU index