Janusz Atlas

Janusz Atlas to polski dziennikarz sportowy i aktor. Był trzykrotnym laureatem Piłkarskich Oskarów Canal+ w kategorii dla najlepszego dziennikarza prasowego. Pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tygodnika "Piłka Nożna". W 2009 roku był rzecznikiem prasowym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Janusz Atlas jest również autorem wielu książek. Zmarł 3 stycznia 2010 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Imię: Janusz

Nazwisko: Atlas

Nazwisko Panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 30.01.1949 r.

Data śmierci: 3.01.2010 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: dziennikarz sportowy

Osoby - związki: żonaty z Katarzyną Dowbor, związany z Hanną Bakułą

Rodzice: Stefan Atlas (dziennikarz radiowy), brak informacji o matce

Dzieci: Michał, Aleksander

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Janusz Atlas to polski aktor, felietonista i dziennikarz sportowy. Syn znanego dziennikarza radiowego Stefana Atlasa. Po zdaniu matury podjął się studiów na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Kunszt pisarski szlifował, publikując felietony, m.in. w "Przeglądzie Sportowym", "Meczu", "Kulisach", "Tempie", "Sportowcu". Pisał o Ekstraklasie i polskiej piłce reprezentacyjnej. W styczniu 2009 roku objął posadę w PZPN, kierował Komisją ds. Mediów. W tym samym roku objął stanowisko rzecznika prasowego Związku. Został jednak odwołany ze względu na liczne kontrowersyjne wypowiedzi. W historii dziennikarstwa sportowego Janusz Atlas zapisał się jako jedyny trzykrotny laureat Oscara Piłkarskiego, przyznawanego przez stację Canal+. W środowisku był postrzegany jako felietonista odważny i bezkompromisowy. Jego słowo pisane wyróżniało się na tle tekstów innych dziennikarzy. Janusz Atlas reprezentował starą szkołę dziennikarską i do dzisiaj wymieniany jest jako elita tego zawodu. Był autorem kilku książek, a także epizodycznie pojawił się w kilku filmach i serialach. W 2001 roku postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Prywatnie związany był z Katarzyną Dowbor i Hanną Bakułą. Zmarł na raka szpiku kostnego. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Znany z: felietonów w tygodniku "Piłka Nożna", w którym zajmował również stanowisko zastępcy redaktora naczelnego.

Wybrana filmografia:
 • "Punkty za pochodzenie", 1982;
 • "Życie Kamila Kuranta", 1982;
 • "Incydent na pustyni", 1983;
 • "Zdaniem obrony", 1984;
 • "Ekstradycja 2", 1996.


 • Płyty: brak

  Książki:
 • "Poczet polskich olimpijczyków", 1984;
 • "Atlas towarzyski", 1991;
 • "Atlas kryminalny", 1992;
 • "Atlas erotyczny - wszystko o kobietach", 1993;
 • "Atlas figur przeróżnych", 2004.


 • Nagrody: - w 1988 roku laureat nagrody trzeciego stopnia Złotego Pióra, przyznawanej przez Klub Dziennikarzy Sportowych; - w 2001 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju sportu i publicystyki sportowej; - laureat Piłkarskich Oscarów 2002 w kategorii najlepszy dziennikarz prasowy; - laureat Piłkarskich Oscarów 2003 w kategorii najlepszy dziennikarz prasowy; - laureat Piłkarskich Oscarów 2006 w kategorii najlepszy dziennikarz prasowy.

  LINK Instagram: -

  Link FB: -
  Advertisement MPU index