Filip Łobodziński

Filip Łobodziński to polski aktor filmowy i serialowy, a także dziennikarz, tłumacz i muzyk. Założył Zespół Reprezentacyjny, napisał książkę „Sto płyt, które wstrząsnęły światem: kronika czasów popkultury”, jest autorem wielu tekstów piosenek. Sprawdź, w jakich filmach zagrał.

Imię: Filip

Nazwisko: Łobodziński  

Pseudonim: brak

Wzrost: 180 cm

Data urodzenia: 24 marca 1959 roku

Znak zodiaku: Baran

Zawód: aktor, dziennikarz, tłumacz, muzyk

Osoby - związki: 
Filip Łobodziński był trzykrotnie żonaty. Jego obecną żoną jest Maja Łobodzińska, koleżanka z liceum.

Rodzice: mama plastyczka Monika Łobodzińska i ojciec inżynier elektryk Wojciech Łobodziński

Dzieci: Marysia Łobodzińska (ur. 1994, zm. 2015) z małżeństwa z Marią oraz Julia Łobodzińska z małżeństwa z Anirą Wojan

Rodzeństwo: brak

BIO: Filip Łobodziński to polski aktor, muzyk, tłumacz, dziennikarz i urzędnik. Urodził się 24 marca 1959 roku w Warszawie. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie oraz iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Na wielkim ekranie zadebiutował w 1970 roku w filmie „Abel, twój brat”. Rok później zagrał „Dudusia” w „Podróży za jeden uśmiech”. Ta rola przyniosła mu ogromną i dość męczącą dla niego popularność. Pomimo innych ról, Filip Łobodziński był kojarzony przede wszystkim z „Dudusiem”. W 1973 roku zagrał Julka Seratowicza w „Stawiam na Tolka Banana”. Pojawił się też w kultowej komedii „Poszukiwany, poszukiwana” oraz filmie obyczajowym „Mysz”.
Podłożył głos w filmach „Winnetou i Apanaczi” (1966), „Na szlaku wojennych przygód” (1968), „Żyrafa w oknie” (1968), „Straszne skutki awarii telewizora” (1969), „Słoń z indyjskiej dżungli” (1971) i „Śmierć w Wenecji” (1971). Wystąpił gościnnie w serialach: „Bulionerzy” (2004), „Determinator” (2007) i „Ekipa” (2007).
Filip Łobodziński znany jest również z działalności muzycznej. Jeszcze w trakcie studiów założył grupę Zespół Reprezentacyjny, z którą nagrał kilka ciekawych płyt. Współpracował też z zespołem Filharmonia im. Romualda Traugutta. Jest autorem tekstów z albumu „I na co mi to było” Justyny Steczkowskiej, a także dwóch utworów z płyty „Mezzo” Małgorzaty Walewskiej. Napisał również piosenki na płytę „Ciepło zimno” Anny Serafińskiej czy piosenkę „Ema” dla Pawła Kukiza.
W latach 1992–2000 był reporterem Wiadomości TVP. Pracował też jako copywriter i dziennikarz „Newsweeka”. Prowadził program Polsatu pt. „To był dzień na świecie”, z kolei na antenie TVN24 współprowadził „Xięgarnię”. Był również pracownikiem Departamentu Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i urzędnikiem Najwyższej Izby Kontroli. Dał się poznać jako świetny tłumacz, przekładając literaturę z języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, portugalskiego, katalońskiego oraz ladino. Przetłumaczył m.in. piosenki do bajki BBC „Pajączek”, „Chip i Dale: Brygada RR”, „Kacze opowieści. Poszukiwacze zaginionej lampy”, „Aladyn” czy prozę Boba Dylana „Tarantula”.

Znany z: filmu „Abel, twój brat”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Podróż za jeden uśmiech” czy serialu „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”.

Funkcja w filmie:
- aktor w filmie „Abel, twój brat” (1970);
- aktor w filmie „Poszukiwany, poszukiwana” (1972);
- aktor w filmie „Podróż za jeden uśmiech” (1972);
- aktor w filmie „Mysz” (1979);
- aktor w filmie „Tolek Banan i inni” (1995);
- aktor w filmie „Groby” (2009);
- aktor w filmie „Bard” (2013).

Płyty:
- „Za nami noc... (pieśni Lluisa Llacha)” (1985);
- „Śmierć za idee – ballady Georges’a Brassensa” (1986);
- „Sefarad” (1991);
- „Pornograf” (1993);
- „Kumple to grunt” (2007);
- „Mur – piosenki Lluisa Llacha” (2014).

Książki:
- Filip Łobodziński, Grzegorz Brzozowicz: „Sto płyt, które wstrząsnęły światem: kronika czasów popkultury”, wydawnictwo Iskry, (2000).

Nagrody:
- nagroda Instytutu Cervantesa w Warszawie za najlepszy przekład 2004 roku (2004);
- nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2019 za prozę Boba Dylana „Tarantula” (2019).

Instagram: brak

Facebook: brak
Advertisement MPU index