Fidel Castro


Imię: Fidel

Drugie imię: -

Nazwisko: Castro

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: -

Znak zodiaku: Bliźnięta

Data urodzenia: 1926-06-13

Miejsce urodzenia: -

Data śmierci: 2016-11-25

Wzrost: -

BIO: Fidel Castro (El Comendante) - urodzony w Biranie kubański rewolucjonista, przywódca rewolucji kubańskiej. Najważniejsza postać kubańskiej polityki w latach 1959-2008. Od 1958 roku premier Kuby, od 1965 roku sekretarz Komunistycznej Partii Kuby. Po reorganizacji rządu w 1976 roku objął przewodnictwo w Radzie Państwa. 30 lat później w 2006 roku przekazał władzę młodszemu bratu Raulowi. W 2008 roku, ze względu na zły stan zdrowia, zrezygnował z najważniejszych stanowisk państwowych. Jako przywódca przeprowadził reformę rolną oraz nacjonalizację obcego kapitału zacieśniając relacje ze Związkiem Radzieckim. W 1961 roku po inwazji w Zatoce Świń ogłosił socjalistyczny charakter rewolucji i odwołał się do marksizmu-leninizmu. Politykę gospodarczą na Kubie zliberalizował dopiero pod koniec lat 90. Stosunki z USA zostały ponownie nawiązane przez Kubę w 2005 roku. Fidel Castro zmarł w Hawanie, jego ciało ma zostać skremowane. O śmierci Fidela Castro poinformował jego brat Raul: "Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29".
Fidel Castro urodził się w 1926 roku, w latach późniejszych pracował w Hawanie jako adwokat. W 1947 roku dołączył do Kubańskiej Partii Ludowej, a 1953 roku podjął nieudaną próbę obalenia Fulgencio Batisty. Został za to skazany na 15 lat więzienia, ale odsiedział tylko dwa lata. Na emigracji w USA i Meksyku zaczął tworzenie oddziałów powstańczych. Został naczelnym dowódcą sił zbrojnych i premierem rządu rewolucyjnego na Kubie po ucieczce Batisty. Przeciwników politycznych skazywał na więzienie i wyroki śmierci. Według szacunków ofiarami jego terroru mogło paść 100 tys. osób. Znany był ze swoich długich przemów, które trwały godzinami. Kilkaset razy próbowano dokonać zamachu na Fidela Castro, żadna z tych prób się nie powiodła.
Fidel Castro prywatnie
Wiadomo na pewno, że Fidel Castro miał przynajmniej dwie żony i dziewięcioro dzieci. Pierwszą żoną Fidela Castro była Mirta Diaz Balart, którą poślubił w 1948 roku. Małżeństwo przetrwało do 1955 roku. Drugą żoną Fidela Castro była młodsza o 20 lat Dalia Soto del Valle, którą poślubił w 1980 roku. Rewolucjonista cieszył się powodzeniem u kobiet i regularnie zdradzał swoje żony. Jego dzieci to: Fidel Angelo „Fidelito”, Alina Fernandez Revuelta, Jorge Angel, Francisco Pupo, Antonio, Alejandro, Alexis, Alexander i Angela Castro Soto del Valle.

Znany/a z: -

Związki: -

Osoby powiązane: -

Link WWW: -

Link FB: -

Link Pinterest: -

Link Instagram: -
Advertisement MPU index