Ewa Wencel

Ewa Wencel to polska aktorka, która zadebiutowała na deskach teatru w spektaklu "Małgosia contra Małgosia" w 1980 roku. W Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy 6 lat później w filmie "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego, gdzie wcieliła się w postać Klotyldy Korczyńskiej. Jej aktorski talent został zauważony i doceniony dzięki roli Teresy Zielińskiej w produkcji "Plac Zbawiciela", za którą otrzymała w 2006 roku nagrodę Złotego Lwa, a rok później Orła dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Aktora znana jest także z popularnego serialu "M jak miłość", gdzie wciela się w Janeczkę - matkę jednej z głównych bohaterek telenoweli. Aktorka zajmuje się również dubbingiem oraz tworzeniem tekstów literackich. Napisała scenariusz do serialu "Czas honoru", który okazał się telewizyjnym hitem.

Imię: Ewa

Nazwisko: Wencel

Nazwisko panieńskie: Wencel

Pseudonim: -

Wzrost: 162 cm

Data urodzenia: 15.08.1955 r.

Znak zodiaku: lew

Zawód: aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa, scenarzystka

Osoby - związki: - były mąż Erwin Wencel (para rozstała się w 2007 r.)

Rodzice: brak informacji

Dzieci: syn Andrzej Wencel

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Ewa Wencel urodziła się 15 sierpnia 1955 roku w Opolu. Absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej została w 1980 r. W tym samym roku zadebiutowała na deskach teatru w spektaklu opierającym się na powieści Ewy Nowackiej "Małgosia contra Małgosia". Na początku swojej aktorskiej kariery pojawiała się na ekranach telewizorów, odgrywając nieduże role w takich serialach, jak "Szaleństwa panny Ewy" czy "07 zgłoś się". Pierwszą poważną rolę otrzymała w 1986 roku, kiedy wcieliła się w postać Klotyldy Korczyńskiej w filmie opartym na powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". W latach 90. aktorka głównie oddawała się pracy w Teatrze Telewizji. Po kilkuletniej przerwie znowu pojawiła się w na ekranach, tym razem w popularnych serialach telewizyjnych: "Miasteczko", "Na dobre i na złe", "Więzy krwi", "Samo życie".

Znana z: roli Janeczki w serialu "M jak miłość". Postać niepewnej siebie i bardzo wrażliwej kobiety szybko podbiła serca widzów i spowodowała, że aktorka zyskała sympatię i popularność wśród polskiej widowni. Z kolei uznanie krytyków filmowych przyniosła jej drugoplanowa rola w filmie "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. Sukces, jaki wówczas odniosła, otworzył jej drzwi do kolejnych interesujących propozycji aktorskich i tym sposobem otrzymała propozycję gry w serialu obyczajowym "Dwie strony medalu". Tam wcieliła się w jedną z głównych postaci, Grażynę Żelazek, i grała u boku takich aktorów jak Daniel Olbrychski, Sławomir Orzechowski czy Gabriela Kownacka. Aktorka udowodniła również, że ma nie tylko talent aktorski, lecz także pisarski. To ona stworzyła scenariusz do kilkunastu odcinków serialu wojennego "Czas honoru", popularnego w latach 2008-2013. Pracowała również jako aktorka dubbingowa. Użyczyła głosu m.in. Dolores Umbridge w filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa", May Parker w "Niesamowitym Spider-Manie" czy Andrei Yates w "Przygodach Sary Jane".

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Nad Niemnem" (1987);
 • aktorka w filmie "Ostatni prom" (1989);
 • aktorka w filmie "Ucieczka z kina Wolność" (1990);
 • aktorka w filmie "Zwolnieni z życia" (1992);
 • aktorka w filmie "Obcy musi fruwać" (1993);
 • aktorka w filmie "Weiser" (2000);
 • aktorka w filmie "Mój Nikifor" (2004);
 • aktorka w filmie "PitBull" (2005);
 • aktorka w filmie "Bezmiar sprawiedliwości" (2006);
 • aktorka w filmie "Plac Zbawiciela" (2006);
 • aktorka w filmie "Finding Josef" (2013);
 • aktorka w filmie "Powidoki" (2016).


 • Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody:Nagroda Złotego Lwa w kategorii najlepsza drugoplanowa kobieca rola za film "Plac Zbawiciela" (2006);Nagroda Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa kobieca rola za film "Plac Zbawiciela" (2007).

  Link Instagram: @ewa.wencel

  Link Facebook: @ewawencelaktorka
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index