Ewa Kuryło

Ewa Kuryło to polska aktorka filmowa i teatralna, najbardziej znana z roli dyrektorki szkoły - Wiesławy Oleś w bardzo lubianym i popularnym serialu "Ranczo". Artystka przez 8 lat grała również postać Halinki w obyczajowym serialu pt. "Plebania" u boku Włodzimierza Matuszaka, Małgorzaty Teodorskiej, Katarzyny Łaniewskiej i Bernadetty Machały‑Krzemińskiej. Występowała w filmach pełnometrażowych, takich jak: "Polska historia kina", "Wiosna 1941", "Ranczo Wilkowyje", "Przypadki Piotra S.". Uznanie krytyków filmowych zyskała za wcielenie się w rolę Anny Walentynowicz w produkcji pt. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Imię: Ewa

Nazwisko: Kuryło-Pręgowska

Nazwisko panieńskie: Kuryło

Pseudonim: -

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 14.04.1955 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: aktorka

Osoby - związki: - mąż Piotr Pręgowski (od 1982 r.)

Rodzice: brak informacji

Dzieci: córka Zofia Pręgowska

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Ewa Kuryło urodziła się 14 kwietnia 1955 roku w Koszalinie. W 1980 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Męża Piotra Pręgowskiego poznała na początku drugiego roku studiów. Para pobrała się w 1982 roku i może pochwalić się jednym z najdłuższych staży w polskim show-biznesie. Aktorka, pytana o receptę na udany, wieloletni związek, nie umiała podać jednoznacznej odpowiedzi. Twierdzi, że relacja może być burzliwa, ale najważniejsze jest to, aby potrafić się przeprosić. W wywiadzie dla Telewizji i Radia Kujawy w 2014 r. powiedziała, że oficjalnie w dowodzie ma dwa nazwiska, czyli Kuryło-Pręgowska, jednak na co dzień używa wyłącznie nazwiska panieńskiego, co nie wpływa w żaden sposób na relacje z mężem, które od wielu lat niezmiennie są bardzo pozytywne. W trakcie aktorskiej kariery artystka występowała na deskach licznych warszawskich teatrów, takich jak: Teatr na Woli, Teatr Rozmaitości, Teatr Syrena. Zagrała w wielu polskich serialach telewizyjnych, m.in. w "Zmiennikach", "Pensjonacie pod Różą", "Pierwszej miłości", "Na dobre i na złe", "Barwach szczęścia".

Znana z: fenomenalnej roli stanowczej i charyzmatycznej dyrektorki szkoły Wiesławy Oleś w popularnym serialu telewizyjnym pt. "Ranczo", emitowanym w polskiej telewizji w latach 2006-2016. Produkcja okazała się hitem TVP i szybko przyniosła ogromną popularność wszystkim aktorom w niej występującym, w tym także Ewie Kuryło. Artystka na planie serialu zagrała razem ze swoim mężem Piotrem Pręgowskim, wcielającym się tam w postać Pietrka, męża Joli, którą grała Elżbieta Romanowska. Aktorce popularność przyniosła także rola Halinki w serialu obyczajowym pt. "Plebania". Artystka spędziła aż 8 lat na planie produkcji (od 2000 do 2008 roku). Po zakończeniu zdjęć do serialu "Ranczo" Ewa Kuryło postanowiła razem z mężem odejść na emeryturę. Para przeniosła się na wieś, gdzie w spokoju cieszy się jesienią życia. Pracę na planie aktorzy wspominają z sentymentem. W wywiadzie dla portalu InteriaFilm.pl aktorka powiedziała, że po zakończeniu zdjęć czuje "tęsknotę i żal". Dodaje też, że z ludźmi, których poznała na planie, nie zdążyła się zaprzyjaźnić, stąd też relacje, jakie ją z nimi łączyły podczas wspólnej pracy nad serialem, niestety zaczęły zanikać.

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Przypadki Piotra S." (1981);
 • aktorka w filmie "Umarłem, aby żyć" (1984);
 • aktorka w filmie "Polska historia kina" (1987);
 • aktorka w filmie "Brawo mistrzu" (1987);
 • aktorka w filmie "Ranczo Wilkowyje" (2007);
 • aktorka w filmie "Wiosna 1941" (2008);
 • aktorka w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (2013);
 • aktorka w filmie "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci" (2015).


 • Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: brak

  LINK Instagram: brak

  Link Facebook: brak
  Advertisement MPU index