Edyta Wojtczak

Edyta Wojtczak od dziecka marzyła o karierze wielkiej gwiazdy. Niestety jej dzieciństwo i wczesna młodość wypadły w okresie powojennym, a wtedy niełatwo było się przebić. Dlatego rozpoczęła pracę jako księgowa. Przełomem w jej życiu był konkurs "Piękne dziewczyny na ekrany" organizowany przez "Przekrój" oraz wsparcie wielkiej gwiazdy Telewizji Polskiej Ireny Dziedzic. Dzięki temu przez 40 lat Edyta Wojtczak była spikerką telewizyjną. Poznaj więcej szczegółów z jej kariery.

Imię: Edyta

Nazwisko: Szymańska

Nazwisko panieńskie: Wojtczak

Pseudonim: Edytka

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 28.01.1936 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: prezenterka telewizyjna

Osoby - związki: - 1969-1999 małżeństwo z Janem Szymańskim, inżynierem działu technicznego (do jego śmierci, faktycznie jednak do 1981 roku, kiedy wyjechał do USA w obawie przed służbą wojskową w czasie stanu wojennego).

Rodzice: brak informacji

Dzieci: -

Rodzeństwo: -

BIO: Edyta Wojtczak urodziła się w Grójcu. Pierwszą pracę podjęła w księgowości w Wydziale Uzbrojenia Dowództwa Wojsk Lotniczych. Nie była to ciekawa praca, a młoda dziewczyna marzyła o zostaniu aktorką. Na niezwykłą zmianę w jej życiu największy wpływ miał tygodnik "Przekrój" i jej chłopak. Otóż w latach 50. pismo zorganizowało konkurs pod tytułem "Piękne dziewczyny na ekrany". Ówczesny chłopak Edyty Wojtczak postanowił zrobić niespodziankę i wysłał jej legitymacyjne zdjęcie. Wybrano ją do grona 10 finalistek, a jej zdjęcie ozdobiło jedną z okładek "Przekroju". I wtedy zwróciła na nią uwagę sama Irena Dziedzic, która była gwiazdą raczkującej jeszcze Telewizji Polskiej. Kiedy zobaczyła zdjęcie Edyty Wojtczak w "Przekroju", uznała, że jest świetną kandydatką na spikerkę telewizyjną. Aby się z nią skontaktować, dała ogłoszenie w gazecie. Przez pół roku uczyła młodą spikerkę podstaw zawodu, czyli jak mówić, jak swobodnie czuć się przed kamerą i jak elegancko przed nią siadać.Bardzo szybko okazało się, że intuicja nie zawiodła Ireny Dziedzic, ponieważ Edyta Wojtczak błyskawicznie zdobyła ogromną sympatię widowni. W latach 60. i 70. w telewizji obecna była do północy, kiedy kończył się program. Przez wiele lat wraz z Janem Suzinem prowadziła program w noc sylwestrową i składała noworoczne życzenia widzom. Prowadziła liczne programy telewizyjne, była też konferansjerką na festiwalu w Opolu. W 1996 roku odeszła z Telewizji Polskiej, a przez dwa kolejne lata pracowała w powstającej stacji TVN, prowadząc poranne programy. Ostatecznie na emeryturę przeszła w 1998 r.Marzenie o karierze aktorskiej udało się poniekąd spełnić. Edyta Wojtczak pojawiła się w siedmiu filmach. W 1960 roku zadebiutowała w obrazie "Szczęściarz Antoni", gdzie zagrała żonę mecenasa Potapowicza (w tej roli wystąpił Leon Niemczyk), jednego z klientów głównego bohatera. Później wystąpiła jeszcze w sześciu filmach, a w każdym z nich zagrała... samą siebie.

Znana z: W czasach raczkującej telewizji spikerki były prawdziwymi celebrytkami. Widzowie dzwonili do telewizyjnego działu łączności z widzami i dzielili się opiniami na temat spikerek, a także dopytywali o szczegóły z ich życia prywatnego. A Edyta Wojtczak była najbardziej popularną i lubianą prezenterką. Kiedy w 1969 roku brała ślub, relację z niego pokazano w Polskiej Kronice Filmowej.

Funkcja w filmie:rola drugoplanowa w filmie "Szczęściarz Antoni" (1960);rola drugoplanowa w filmie "Wielka, większa i największa" (1962);rola drugoplanowa w filmie "Liczę na wasze grzechy" (1963);rola drugoplanowa w odcinku "Jedenaste: Nie wychylaj się" (11) w serialu "Dom" (1982);rola drugoplanowa w filmie "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni..." (1971);rola drugoplanowa w filmie "Siedem życzeń" (1984);rola drugoplanowa w filmie "Bez grzechu" (1987).

Płyty: brak

Książki: w 2006 roku w księgarniach pojawiła się książka napisana przez Edytę Wojtczak pod tytułem "Ze spikerskiej dziupli". Książka to opowieść o telewizji i ludziach z nią związanych.

Nagrody:
  • 1963 - Nagroda Komitetu do spraw Radia i Telewizji;
  • 1967 - Odznaka 1000-lecia;
  • 1969 - Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury";
  • 1969 - "Warszawianka Roku", nagroda dla kobiet, które przyczyniają się do promocji Warszawy;
  • 2013 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


  • LINK Instagram: -

    Link FB: -
    Advertisement MPU index